Czym jest życie. Biologia w pięciu krokach

Sir Paul Nurse
7.7 /10
Ocena 7.7 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów
Czym jest życie. Biologia w pięciu krokach
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.7 /10
Ocena 7.7 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów

Opis

Życie jest wokół nas, bogate i różnorodne. To naprawdę cud. Ale co to właściwie znaczy żyć i jak decydujemy, co jest życiem, a co nie?

Po całym życiu poświęconym nauce laureat Nagrody Nobla, sir Paul Nurse, jeden z czołowych naukowców na świecie, podjął wyzwanie zdefiniowania tego, czym jest życie. Dzięki temu powstał ten przewodnik, napisany z wielką przenikliwością, dowcipem i wdziękiem, który zabiera czytelników w podróż po pięciu filarach biologii – komórkę, gen, ewolucję poprzez dobór naturalny, życie jako chemię i życie jako informację – i pokazuje, jak biologia zmieniła siebie i jak zmienia świat, a także ujawnia, dokąd zmierzają współczesne badania. Przypomina naukowców, którzy poczynili się do najważniejszych odkryć i pokazuje własne laboratorium, aby dać poczuć dreszczyk emocji związany z odkryciami naukowymi.

Aby przetrwać wszystkie wyzwania, przed którymi stoi ludzkość – wzrost liczby ludności, pandemie, niedobory żywności, zmiany klimatyczne – musimy najpierw zrozumieć, czym jest życie. Dziś zrozumienie życia jest bardziej pilne, niż kiedykolwiek. Ludzka aktywność silnie oddziałuje na klimat i ekosystemy, doprowadza je do granic wytrzymałości, pcha na skraj nieodwracalnej katastrofy. By mieć szansę stawić czoło wyzwaniom potrzebna jest wiedza i Paul Nurse wychodzi temu naprzeciw.

Niemal idealny przewodnik po złożoności cudu życia.

Bill Bryson

Pięknie napisana praca na temat prawdopodobnie najważniejszego pytania stawianego w nauce. Czułem się, jakbym otrzymał rzadki dostęp do tajemnic złożonego i głębokiego zagadnienia. To najlepsze wprowadzenie do współczesnej biologii jakie kiedykolwiek czytałem.

Brian Cox

Mistrzowski zarys biologii łączący wielkie teorie, uzupełniające je detale i osobiste przemyślenia. Będziesz zdumiony różnorodnością, złożonością i wzajemnymi powiązaniami żyjących organizmów. To największe pytanie biologii, a ta książka stanowi najlepszą odpowiedź, jaką kiedykolwiek widziałam. Paul Nurse to rzadki okaz – naukowiec-noblista, a jednocześnie świetny rozmówca i nauczyciel.

Alice Roberts


Tytuł oryginalny: What is Life? Understand Biology in Five Steps
Data wydania: 2020-11-12
ISBN: 978-83-66500-92-1, 9788366500921
Wydawnictwo: Marginesy
Kategoria: Biologia
Stron: 216
dodana przez: chudini0505

Autor

Sir Paul Nurse Sir Paul Nurse
Urodzony 25 stycznia 1949 roku w Wielkiej Brytanii (Norwich)
Sir Paul Nurse – genetyk, biochemik, laureat Nagrody Nobla, od 2011 roku dyrektor londyńskiego centrum nauk biomedycznych Francis Crick Institute. W 1999 roku otrzymał tytuł szlachecki, m.in. za wkład w badania nad rakiem, a jego odkrycia pomogły wy...

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czym jest biologiczne istnienie?

WYBÓR REDAKCJI
3.12.2020

Wszystko wskazuje na to, że nieuchronnie zbliżamy się do poznania tajemnicy życia, choć ostateczny sukces wydaje się być wciąż pieśnią przyszłości – jakbyśmy zmierzali do asymptoty, której nigdy nie uda się przeciąć. Dopiero przywołanie stanu badań atakujących problem z różnych stron na przestrzeni dekad, pozwala realnie ocenić postęp, a ten jest ... Recenzja książki Czym jest życie. Biologia w pięciu krokach

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@temptershell
@temptershell
2021-02-14
9 /10
Przeczytane

Laureat nagrody Nobla, Paul Nurse napisał nareszcie swoją pierwsą książkę i zaczął, że się tak wyrażę, z grubej rury. “Czym jest życie?” to próba odpowiedzenia na najtrudniejsze pytanie biologów. Zagadnienie, którego ewolucjoniści, mikrobiolodzy czy genetycy wolą nie dotykać bo każda próba odpowiedzi nieco bardziej rozbudowanej niż definicja słownikowa zwykle kończyła się fiaskiem, nie tym razem.
Nie zawiodłem się ale też nie dowiedziałem się czegoś zaskakującego. To wciągająca historia w świat życia i biologii. Niski próg wejścia pozwala poznać wiele ważnych informacji bez uprzedniego przygotowania merytorycznego dlatego polecam tą książkę wszystkim głodnym wiedzy.
niski próg wejścia
wciągająca historia i prosto przedstawione definicje
trochę za trywialnie i krótko
na skali goodreads 4,4/5, w mojej skali 88/100

| link |
KA
@ZenonMarian
2021-02-04
7 /10
Przeczytane 2021 Legimi
@Carmel-by-the-Sea
2020-12-03
7 /10
Przeczytane Biologia_medycyna_1 Posiadam

Cytaty z książki

O nie! Książka Czym jest życie. Biologia w pięciu krokach. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl