Deklaracja nieśmiertelności

Szymon Ligocki
7.8 /10
Ocena 7.8 na 10 możliwych
Na podstawie 5 ocen kanapowiczów
Deklaracja nieśmiertelności
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.8 /10
Ocena 7.8 na 10 możliwych
Na podstawie 5 ocen kanapowiczów

Opis

Kraków, przełom XIX i XX wieku.

W przedziwnych okolicznościach odbiera sobie życie jeden z wybitnych artystów Grzegorz Kant. Dorobek mistrza zostaje rozkradziony, a kontrowersje rosnące wokół jego śmierci nie pozwalają na spokojne zamknięcie sprawy.

Alfred Ridlau - miłośnik absyntu, kobiecych wdzięków i przeróżnych rozkoszy, a nade wszystko szanowany wykładowca literatury w Szkole Sztuk Pięknych i ekspert w kwestii twórczości Grzegorza Kanta, wbrew swojej woli zostaje wciągnięty w dochodzenie. W rozwiązaniu sprawy ma mu pomóc Jurij Sorokin, rosyjski detektyw.

Trop wiedzie na południe, na górskie szlaki. Niepozorne początkowo śledztwo przybiera nieoczekiwany obrót, a wiedza o tym, co naprawdę się zdarzyło, kosztować może życie.

Jaką rolę w poszukiwaniach prawdy odegrają postępowa Lidia, wyniosła Juliet i prostoduszna Jagódka? Kim jest Anja? Czy bycie artystą gwarantuje nieśmiertelność?

Wejdź w świat krakowskiej bohemy i odkryj tajemnice nieoczywistych zależności, ekscentrycznych znajomości i niestosownych przyjaźni. Ważne, by osiągnąć cel.

Data wydania: 2022-11-30
ISBN: 978-83-66533-48-6, 9788366533486
Wydawnictwo: AlterNatywne
Stron: 306
dodana przez: landrynkowa

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Dlaczego oni uważają się za nieśmiertelnych?

19.01.2023

Przenosimy się w lata przełomu XIX i XX wieku, do pięknego i tajemniczego Krakowa. Tam dochodzi do nieszczęśliwego wypadku, w niewyjaśnionych okolicznościach odbiera sobie życie wybitny artysta, Grzegorz Kant. Jego słynne dzieła zostają skradzione i oczywiście sprawca nie jest znany. Ale czy oby na pewno zniknięcie dzieł jest dziełem złodzieja? A ... Recenzja książki Deklaracja nieśmiertelności

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@nowika1
2023-03-31
6 /10
Przeczytane

Wydawnictwo AlterNatywne wydaje książki nieoczywiste, wymykające się pewnym schematom. Dla mnie zawsze są niewiadomą i wywołują skrajne emocje.
Taką osobliwą historią jest też debiut Szymona Ligockiego "Deklaracja nieśmiertelności".
Schyłek XIX w. - krakowska bohema - kryminalna intryga - nieoczekwane zwroty akcji - ekscentryczni bohaterowie - ciekawe klimaty😉.
Zbliża się koniec dziewiętnastego stulecia, jeszcze chwila i świat przywita XX w.
Wybitny artysta odbiera sobie życie, a jego dorobek życia znika - trzeba wytropić, kto chciał się wzbogacić na dziełach artysty.
W sprawę zostaje wciągniętych dwóch unikatowych gości.
Alfred Ridlau, belfer z Akademii, pijak i miłośnik panienek, taki tragicznie romantyczny typ.
Jurij Sorokin, rosyjski detektyw - ten to dopiero ma akcje. Jego wątek miesza zmysły, dzieje się na granicy jawy i snu, okazuje się, że Sorokin ma do załatwienia własne sprawy natury osobisto- metafizycznej.

Choć sam wątek kryminalny nie jest może wyszukany, to autor stworzył niezwykły klimat i udało mu się przenieść mnie w czasie - brawo.
Początki były trudne, ale później poczułam się zaintrygowana i zaciekawiona.
Szymon Ligocki w swojej historii obsadził liczne grono z artystycznego światka tamtej epoki. W powieści przewinęły się takie postaci jak: Julian Fałat, Kazimierz Przerwa- Tetmajer, Stanisław Wyspiański, Franz Kafka, czy moja ulubienica Olga Boznańska 😉. Ale to było fajne.
Udało mi się przeżyć niezłą pr...

| link |
@przyrodazksiazka
2023-01-31
9 /10
Przeczytane

Oj autor sporo tutaj namieszał, zanim przedstawił o co tak naprawdę tutaj chodzi. Początkowe szczegółowe opisy nieco czytelnika rozpraszają. Długo zastanawiamy się co się tu wydarzy. Opisom towarzyszy wspaniały opis Krakowa i pieść hajnalisty. Wraz z jego zakończeniem, coś tam również się kończy. W treść wpleciona jest śmierć artysty, która daje nam do myślenia. Posiadał on całkiem spory dorobek, który został skradziony. Przyznaję, że ilekroć się tu ktoś nowy pojawiał, sądziłam, że to całe zło, które się wydarzyło było spowodowane właśnie z jego powodu. Uroku dodają tutaj postacie kobiece, które co jakiś czas będą się pojawiały. Jedna z nich uważa, że śmierć Grzegorza była romantyczna. Ciekawi was dlaczego?
Ciężko mi był wyczytać coś pomiędzy wierszami, gdyż oprócz myśli, które są tutaj dodatkiem w innym druku, nie wiemy za wiele. Przy dialogu mamy tylko rozmowę, bez opisów czy coś przy tym robią, bądź gestykulują. Zdarzają się wyjątki, ale rzadko. Czas bym powiedziała, że przypada na dalszy, gdyż używa tutaj sformułowań, których raczej się nie słyszy. Aurorowi nazbyt spodobało się słowo ,,wieszczy", gdyż często je spotykałam:-) Treść obraca się między dziewiętnastym, a dwudziestym wiekiem, być może dlatego:-)
Jakiekolwiek tropy będziemy poznawać, przeczytamy o wspaniałych opisach gór, czy też szlaków. Niby mamy tylko rozwiązać zagadkę śmierci, jednak sprawy innych osób okażą się nader interesujące. Treść wielokrotnie potrafi zaskakiwać, niekiedy bywa to plusem, ...

| link |
@kuszla
2023-03-21
10 /10

Końcówka XIX wieku zabiera że sobą istnienie artysty, który miał niezwykły talent. Samobójcza śmierć się być bardzo tajemnicza, ponieważ wraz z nim znika cały jego dorobek. Komu tam bardzo zależało na rzeczach, należących do zmarłego??

Do gry wchodzą oni - Alfred Ridlau i Jurij Sorokin - zespół wyjątkowy 😉

Czy uda im się rozwikłać zagadkę?

🤎🤎🤎🤎🖤🖤🖤🤎🤎🤎🤎

Książka jest intrygująca w każdym jego aspekcie. Nie sposób jej dopisać do jednej kategorii.

Choć to debiut autorski, pisarzowi udało się przenieść czytelnika na przełom XIX i XX wieku.

Jeśli chodzi o bohaterów, to z pewnością okazały się barwnymi postaciami. Alfred Ridlau jest zapijaczonym nauczycielem z Akademii, który ma wiele słabości.
Za to Jurij Sorokin może się wydawać jego przeciwieństwem. Detektyw twardo stąpa po ziemi, choć sam boryka się z własnymi problemami.

Pocztowy chaos wprowadził do dzieła klimat, który utrzymał się niemalże do końca. Autor niesamowicie bawi się piórem i wyprowadza czytelnika na manowce. Wprowadzając do powieści kolejne postaci sprawia, że czytelnik traci zmysły, obarczając winą coraz to inne osoby.

Koniecznie muszę wspomnieć, że to jedna z pozycji, w której odnajdziecie góry 🏞️🏞️🏞️ dlatego mnie kupiła 🤪

Polecam czytelnikom, którzy szukają w powieściach zabawy, nieoczywistych rozwiązań i sztuki.

| link |
@marta582_82
2023-03-13
8 /10

"Każdy gdzieś zmierza. Każdy szuka okazji, by wzbogacić wieczór o kolejną, pozbawioną sensu przygodę, beznadziejny ciąg uniesień i metafizycznych doświadczeń."
▪︎▪︎
Schyłek XIX wieku, krakowska bohema.
Ginie artysta Grzegorz Kant, a jego cały dorobek znika.

Sugerując się opisem, spodziewałam się klasycznego i stylowego kryminału, który niczym mnie nie zaskoczy, okazało się, że byłam w błędzie.
Ta książ­ka na pierwszy rzut oka wydaje się niepozorna, jednak gdy wczytamy się w nią głębiej, dostaniemy kawałek porządnie napisanej literatury. Nieoczywistej, zmuszającej do myślenia i intrygującej.
Specyficzny styl autora, będzie wymagał od nas odrobiny wysiłku, ale gdy już się do niego przyzwyczaimy, przepadniemy.

"Deklaracja nieśmiertelnosci" bierze czytelnika z zaskoczenia, opowiadając niezwykle klimatyczną historię.

| link |
@malgosialegn
2023-01-19
6 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Deklaracja nieśmiertelności. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl