Dieta ketogenna nie tylko stanowi uznaną niefarmakologiczną metodę leczenia padaczek lekoopornych i wrodzonych wad metabolizmu, lecz także zaczyna być wykorzystywana jako opcja terapii innych chorób, m.in. otyłości, cukrzycy typu 1 i 2, chorób układu sercowo-naczyniowego, nowotworów, migreny czy chorób neurodegeneracyjnych, takich jak choroba Parkinsona czy choroba Alzheimera. Skuteczność stosowania diety ketogennej zależy w znacznym stopniu od przestrzegania zaleceń dietetycznych przez pacjenta, dlatego współpraca między lekarzem, dietetykiem a pacjentem i jego rodziną jest kluczowa do zapewnienia powodzenia terapii. Leczenie dietą ketogenną wymaga prowadzenia diety wyłącznie pod nadzorem zespołu medycznego, jej suplementacji oraz indywidualizacji zaleceń dietetycznych. Decyzja dotycząca zastosowania diety ketogennej powinna zostać podjęta po ocenie potencjalnych korzyści z dietoterapii i ewentualnego ryzyka wystąpienia powikłań, a nie pod wpływem obserwowanej w ostatnich latach mody żywieniowej na tę dietę.
Niniejsza książka w sposób kompleksowy porusza tematykę aktualnego spojrzenia na rolę diety ketogennej w praktyce klinicznej, a zawarte w niej informacje oparto na najnowszych badaniach naukowych i wytycznych towarzystw medycznych.
Publikację kierujemy zarówno do lekarzy, dietetyków, pielęgniarek, farmaceutów, fizjoterapeutów, psychologów czy pracowników socjalnych, jak i do pacjentów oraz ich rodzin – tak, aby znaleźli wstępne wskazówki do stosowania diety ketogennej, co pozwoli wspomóc proces leczenia choroby.
Recenzent
Prof. dr hab. n. med. Elżbieta Szczepanik
Wydanie 1
Recenzent
Prof. dr hab. n. med. Elżbieta Szczepanik
Wydanie 1