Dlaczego narody przegrywają

Daron Acemoğlu, James Alan Robinson
10 /10
Ocena 10 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Dlaczego narody przegrywają
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
10 /10
Ocena 10 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Błyskotliwa książka, od której nie da się oderwać. "Dlaczego narody przegrywają" odpowiada na pytania trapiące specjalistów od stuleci: dlaczego niektóre narody są bogate, a inne biedne, dlaczego tak je różnicują majętność i ubóstwo, zdrowie i choroba, dostatek i głód? Co o tym decyduje? Kultura, klimat, położenie geograficzne? A może niewiedza, jak uprawiać politykę? Prosta odpowiedź brzmi: nie. Żaden z tych czynników nie jest determinantą wyznaczającą los społeczności, gdyby bowiem tak było, czym wyjaśnić to, że Botswana stała się jednym z najszybciej rozwijających się krajów świata, podczas gdy inne afrykańskie narody, takie jak Zimbabwe, Kongo, Sierra Leone grzęzną w bagnie nędzy i przemocy?

Daron Acemoglu i James Robinson przekonująco dowodzą, że u podstaw gospodarczego sukcesu leżą tworzone przez ludzi instytucje polityczne i gospodarcze (oraz ich brak). Korea, by sięgnąć po jeden z najbardziej fascynujących przykładów, to kraj jednolity ludnościowo, a przecież mieszkańcy Korei Północnej należą do najuboższych na świecie, podczas gdy ich rodacy z Korei Południowych — do najbogatszych. Na południu powstało społeczeństwo pełne zachęt do poczynań gospodarczych, nagradzając innowacje i pozwalające każdemu na wykorzystanie gospodarczych sposobności. Zainicjowany tak sukces gospodarczy stabilnie się utrzymywał, gdyż państwo działało w sposób przewidywalny dla rzesz obywateli i odpowiedzialny względem nich. Tymczasem Koreańczycy na północy skazani zostali na całe dekady głodu, represji politycznych i funkcjonowania w ramach zupełnie odmiennych instytucji gospodarczych, bez żadnych widoków na zmianę. Za różnicę między obu Koreami odpowiada polityka, która zadecydowała o tak odmiennych trajektoriach rozwoju instytucjonalnego.

Argumentację swą Acemoglu i Robinson wspierają niezwykle bogatym, zebranym w trakcie piętnastoletnich badań materiałem historycznym, sięgającym od cesarstwa rzymskiego, przez miasta-państwa Majów, średniowieczną Wenecję, Związek Sowiecki, Amerykę Łacińską, Anglię, Europę kontynentalną, Stany Zjednoczone i Afrykę, i na tej podstawie budują nową teorię ekonomii politycznej, która podejmuje wielkie kwestie współczesne, jak na przykład:

  • Chiny zbudowały wielką autorytarną machinę wzrostu gospodarczego. Czy wzrost ten zachowa swą dotychczasową dynamikę i czy w efekcie Chiny zdominują Zachód?
  • Czy Ameryka ma już najlepsze dni za sobą? Czy od koła pomyślności, w którym dążenia elit, by maksymalizować władzę, napotykają na opór, przechodzimy do błędnego koła, w którym mniejszość nieustannie się wzbogaca i potężnieje?
  • Jaki jest najlepszy sposób na to, by miliardom ludzi na świecie pomóc wyrwać się z nędzy i budować pomyślność? Czy jest nim większa filantropia ze strony bogatych państw Zachodu? Czy też przyswojenie sobie trudnej lekcji Acemoglu i Robinsona i postawienie na wzajemne oddziaływanie włączających instytucji politycznych i gospodarczych?
"Dlaczego narody przegrywają" to książka, która zmieni wasze spojrzenie na świat i sposób jego rozumienia.

Wydanie 2

Tytuł oryginalny: Why Nations Fail
Data wydania: 2024-04-03
ISBN: 978-83-8335-214-5, 9788383352145
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Stron: 580
dodana przez: Vernau
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Daron Acemoğlu
Urodzony 3 września 1967 roku w Turcji (Stambuł)
Kamer Daron Acemoğlu (Turkish: [daˈɾon aˈdʒemoːɫu]) - turecko-amerykański ekonomista pochodzenia ormiańskiego, wykładowca akademicki, od 1993 roku działający w Stanach Zjednoczonych. W lipcu 1989 ukończył studia ekonomiczne na University of York (B...

Pozostałe książki:

Wąski korytarz Dlaczego narody przegrywają Economic Origins of Dictatorship and Democracy Introduction to Modern Economic Growth
Wszystkie książki Daron Acemoğlu

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Dlaczego narody przegrywają nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@zooba
@zooba
2019-11-27
10 /10
Przeczytane 2017 Top 10 Non-Fiction Z historią w tle Audiobooki Posiadam Reportaże i literatura faktu

„Dlaczego narody przegrywają” sprawiły mi niespodziankę i wielką intelektualną przyjemność.

Tytułowe pytanie nurtuje mnie od dłuższego czasu. Wystarczy wyjechać parę razy za granicę, trochę poczytać i pooglądać, żeby znów powróciło. Dlaczego jedne państwa rosną w siłę, a inne nie. Autorzy kwestionują szereg teorii, które to upatrują różnice w kulturze, klimacie, wiedzy i umiejętnościach politycznej oraz proponują swoją odpowiedź.

Ich zdaniem zamożność i szeroko rozumiany sukces kraju wynika z kombinacji dwóch czynników – obecności tak zwanych sprzyjających rozwojowi instytucji politycznych i gospodarczych (inclusive institutions) oraz otwartości na twórczą destrukcję.
Kluczowy termin, czyli ‘inclusive institutions’ w polskiej wersji pojawia się jako ‘instytucje sprzyjające zamożności’, ja optowałabym za bardziej dosłownie tłumaczonymi ‘instytucjami włączającymi’, otwartymi. Ich główną cechą jest otwartość na zmiany i gotowość do włączania coraz szerszych grup społecznych. Przykładem takiej instytucji jest demokracja parlamentarna, która wyewoluowała z wąskich grup rządzących, stanowiących znikomy procent społeczeństwa.
Z drugiej strony ‘extractive institutions’ (wyzyskujące) istnieją, aby zachować status quo, ograniczać dostęp do władzy dla wąskich niezmiennych elit, jednocześnie czerpiąc majątek z takiego stanu rzeczy. Cytuję za autorami: Narody dziś przegrywają, gdy ich wyzyskujące instytucje gospodarcze nie zachęcają ludzi do oszczędzania, inwe...

× 1 | link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Dlaczego narody przegrywają. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl