Dlaczego nie rozmawiam już z białymi o kolorze skóry

Reni Eddo-Lodge
7.5 /10
Ocena 7.5 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów
Dlaczego nie rozmawiam już z białymi o kolorze skóry
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.5 /10
Ocena 7.5 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów

Opis

W 2014 roku Reni Eddo-Lodge, brytyjska dziennikarka i blogerka, opublikowała na Facebooku post zatytułowany „Dlaczego nie rozmawiam już z białymi o kolorze skóry”. Napisała w nim, że ma już dość wyjaśniania białym ludziom, jak czują się osoby o innym kolorze skóry, ma dość ich reakcji – od znudzenia i niezrozumienia po agresję. Ci, którzy sądzą, że biały kolor skóry jest „naturalny”, nie są w stanie pojąć, na czym polega rasizm, zwłaszcza ten ukryty, strukturalny. Po opublikowaniu postu Reni Eddo-Lodge została zasypana odpowiedziami zarówno białych, jak i ciemnoskórych. Jedni jej dziękowali, że otworzyła im oczy, inni, że wypowiedziała to, co sami czują. Książka Reni Eddo-Lodge jest próbą opisania tego doświadczenia w szerszym kontekście – kolonialnej historii Wielkiej Brytanii, ale też różnych współczesnych form dyskryminacji rasowej. Co powinien wiedzieć biały, żeby zrozumieć, jak to jest być kolorowym w dzisiejszym świecie? Autorka pisze o własnych doświadczeniach, przytacza prace badaczy, nie pomija żadnego z ważnych aspektów rasizmu; pokazuje jego korzenie, pisze o uprzywilejowaniu białych, rasizmie strukturalnym i o czarnym feminizmie. Posłowie do książki napisała Monika Bobako. Reni Eddo-Lodge (ur. 1989 r.), brytyjska dziennikarka i blogerka poruszająca w swoich tekstach problem strukturalnego rasizmu i systemowego uprzywilejowania białych w Wielkiej Brytanii.
Data wydania: 2018
ISBN: 978-83-65271-74-7, 9788365271747
Wydawnictwo: Karakter
Kategoria: Reportaż
Stron: 256

Autor

Reni Eddo-Lodge Reni Eddo-Lodge
Urodzona w 1989 roku
brytyjska dziennikarka i blogerka poruszająca w swoich tekstach problem strukturalnego rasizmu i systemowego uprzywilejowania białych w Wielkiej Brytanii.

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

O rasizmie strukturalnym słów kilka

28.02.2021

Reni Eddo-Lodge w swojej książce pisze o stereotypie „rozgniewanej czarnej kobiety”. I wiecie co? Ja się Autorki trochę boję. Bynajmniej nie dlatego, że jest ona czarna. Podświadomie nie czuję się komfortowo, gdy wyczuwam radykalizm, bo jest on zawsze zły. Czytając co rusz miałam wrażenie, że pani Eddo-Lodge nie lubi białych, a nawet nimi gardzi.... Recenzja książki Dlaczego nie rozmawiam już z białymi o kolorze skóry

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@katarzynaa1969
@katarzynaa1969
2020-07-08
9 /10

Z powodu zaistniałych sytuacji kilkanaście dni temu - postanowiłam pogłębić swoją wiedzę w temacie rasizmu i historii czarnoskórych osób. Po co? Aby zrozumieć. Nie lubię wypowiadać się na jakiś temat nie mając wiedzy, nie znając faktów. Nie chce wyjść na głupka, nie chce ślepo podążać za kimś bo "ktoś tak mówi to ja też tak będę mówić".
Jestem za równym traktowaniem każdego środowiska, każdej grupy etnicznej, mniejszości. Zostałam wychowana w szacunku, empatii i miłości do drugiego człowieka, nie ważne kogo kocha, skąd pochodzi, co wyznaje.
"Dlaczego nie rozmawiam już z białymi o kolorze skóry" Reni Eddo-Lodge
Jest dobrą książką na rozpoczęcie poznawania kultury i historii czarnoskórych. Cała książka dotyczy Wielkiej Brytanii. Jest to dosadna i bezpośrednia pozycja, wyrażająca złość względem rasizmu systemowego (nie tylko), złość względem niezrozumienia oraz braku chęci zrozumienia.
Ta pozycja idealnie przedstawia nam obie strony medalu, dzięki niej jesteśmy w stanie spojrzeć na dyskryminacje czarnoskórych osób bardziej obiektywnie, spoglądając na wszystko ich oczami.
Mi ta książka pomogła rozumieć.

| link |
@Antoniowka
2021-02-28
4 /10
Przeczytane
@booksbybookaholic
2020-11-18
7 /10
Przeczytane
ME
@Merthured
2019-01-08
10 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Dlaczego nie rozmawiam już z białymi o kolorze skóry. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat