Do powiedzenia bez niedomówień

Marzena Antoniak
9 /10
Ocena 9 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Do powiedzenia bez niedomówień
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
9 /10
Ocena 9 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Do powiedzenia bez niedomówień to wiersze bez biżuterii, pozbawione znaków przestankowych wzorem pisma pierwszych wieków. Słowa nieskrępowane czasem mówią prostym językiem. Powiązane wyrazami uczucia uderzają bezlitosną precyzją. Autorka odkrywa świat zmysłowy i duchowy, przekazuje własne spostrzeżenia, akcentuje zjednoczenie z Bogiem, piękno moralne życia, bogactwo natury człowieka i przyrody, urodę dobra osadzoną na mistycznym szkielecie ludzkiego istnienia.

Niniejszy zbiór to wiersze, które wymagają refleksji i wczytania w kontekst. Czasem są odpowiedzią na otaczającą rzeczywistość, poruszają aktualne tematy, komentują wydarzenia. Czasem zapraszają do gry słownej, szukania znaczeń. Brak interpunkcji wymaga od czytelnika uważności i refleksu. Znajdziemy tu pochylenie nad pięknem przyrody i pełne empatii spojrzenie na drugiego człowieka. Poetka odważnie porusza najistotniejsze tematy: współczesność, relacje między ludźmi oraz obraz Boga.

Data wydania: 2022-08-18
ISBN: 978-83-8011-062-5, 9788380110625
Wydawnictwo: Warszawska Firma Wydawnicza
Kategoria: Poezja polska
Stron: 216
dodana przez: Vernau

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Do powiedzenia bez niedomówień nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@adam_miks
2023-12-26
9 /10
Przeczytane

Przyciągnął tytuł. „Do powiedzenia bez niedomówień”. Zobaczyłem w tym tytule pewną nieścisłość. Otóż – tak mnie uczono, poezja to same niedomówienia. Pisząc, tworząc poezję – zawsze tworzymy niedopowiedzenia.
Szukałem w spisie treści wiersza o tożsamym tytule, lecz nie znalazłem. Chciałem odnaleźć odpowiedz na brak spoiwości, precyzji zawarty w tytule. Nie odnalazłem.
Najwidoczniej, tak myślałem, idiom odnosi się do całości, nie do konkretnego wiersza. Gdy już mam lekturę przeczytaną, gdy już ją znam, mogę powiedzieć. Autorka nadając tytuł tomikowi, miała bardziej na myśli jej świat niżli samą poezję. W wierszu będą niedopowiedzenia – mówi się przecież o słowach między wersami. Lecz w tym przypadku jesteśmy świadkami opowiedzenia całego świata Marzeny Antoniak.
Świat składający się z drobiazgów i rzeczy które zapamiętamy na całe życie. Oddaje to zapis wierszy. Czasami wersy są wypełnione jednym słowem, a czasami pełnym zdaniem. Marzena Antoniak żongluje słowem, wykorzystując wieloznaczność, dosłowne rozumienie pewnych rzeczy. Często sięga też po przysłowia, czy potoczne stwierdzenia, używając ich wzmienionym, zupełnie nietuzinkowym kontekście. Zaskakujące są także puenty utworów, zbierające wszystkie refleksje w zgrabną, wysmakowaną całość.
Co dla mnie było i zaskakujące, i wielce ciekawe, Marzena stworzyła neologizmy. Myślałem, że już nie da się, a jednak w wierszach Antoniak można wyodrębnić nowotwory słowne. Ale to dobrze – wida...

× 5 | link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Do powiedzenia bez niedomówień. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat