Dom na Wschodniej

Sabina Jakubowska
8.5 /10
Ocena 8.5 na 10 możliwych
Na podstawie 10 ocen kanapowiczów
Dom na Wschodniej
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.5 /10
Ocena 8.5 na 10 możliwych
Na podstawie 10 ocen kanapowiczów

Opis

„Jesteśmy tu nowi i jesteśmy dziwni dla innych. Nikt nie oczekiwał, że będzie inaczej. Tylko dlaczego, zamiast wmieszać się w tłum, zaprzyjaźniamy się z jeszcze dziwniejszymi?” Doro wraz z matką i młodszą siostrą przeprowadzają się na podkrakowską wieś. W pobliskim domu na Wschodniej mieszka ekscentryczna starsza pani, dwójka licealistów i mała dziewczynka. Kim jest Emma i jej podopieczni? Jakie tajemnice kryje ich dom? Wspólnie z nowymi przyjaciółmi Doro spróbuje rozwikłać sekret starego klucza i sznura korali. Tymczasem jego matka pracuje jako położna i próbuje poukładać sobie życie, mierząc się z pełną wyzwań codziennością. Skąd ma wziąć siłę, aby zacząć wszystko od nowa? Miłość, przygoda, przyjaźń u progu dorosłości. W poszukiwaniu tego, co najważniejsze, do czego warto dążyć i za czym tęsknić, z dala od wielkomiejskiego zgiełku splatają się losy doświadczonych przez życie dorosłych i nastolatków.
Data wydania: 2015
ISBN: 978-83-65087-17-1, 9788365087171
Wydawnictwo: Grupa Wydawnicza Relacja
Stron: 332
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Sabina Jakubowska Sabina Jakubowska Sabina Jakubowska od lat jako doula towarzyszy kobietom przy porodach. Z wykształcenia archeolog. Fascynuje ją historia lokalna, której poświęciła też doktorat. Jej debiutancka powieść dla młodzieży otrzymała Nagrodę Główną w konkursie Promotorzy De...

Pozostałe książki:

Akuszerki Dom na Wschodniej
Wszystkie książki Sabina Jakubowska

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Dom na Wschodniej oczami #Ivy

18.11.2015

Przeprowadzki nigdy nie są łatwe. Sam fakt, że trzeba spakować cały dorobek swojego życia i przewieźć go w dane miejsce już spędza sen z powiek. A co, jeżeli taka zmiana wiąże się nie tylko z kartonową walką? Jakie tajemnice niesie ze sobą taka zmiana miejsca zamieszkania? Doro wraz z matką i młodszą siostrą porzucają rodzinny Kraków i przenoszą si... Recenzja książki Dom na Wschodniej

@Aleksandra_B@Aleksandra_B

Dom na Wschodniej

2.12.2015

„Jesteśmy tu nowi i jesteśmy dziwni dla innych. Wiadomo. Nikt nie oczekiwał, że będzie inaczej. Tylko dlaczego, zamiast wmieszać się w tłum, zaprzyjaźniamy się z jeszcze dziwniejszymi?” str. 33 Debiutancka powieść Sabiny Jakubowskiej „Dom na Wschodniej” brała udział w konkursie Promotorzy Debiutów Instytutu Książki i Fundacji Tygodnika Powszechneg... Recenzja książki Dom na Wschodniej

@Nowe_Horyzonty@Nowe_Horyzonty

Dom, w którym chciałabym mieszkać.

31.01.2016

Doro wraz z mamą i młodszą siostrą przeprowadzają się do małej wsi pod Krakowem. Teraz są szczęśliwi. Po ucieczce od ojca i męża tyrana wreszcie oddychają z ulgą. Jednak na pewno nie są jeszcze pozbawieni wrażeń. Czeka ich spotkanie z tajemniczym Domem na ulicy Wschodniej oraz przygodami z jego mieszkańcami. Wydaje się, że życie czasem nie poskąpi ... Recenzja książki Dom na Wschodniej

@Drakonka@Drakonka

Magiczny dom na Wschodniej

22.04.2024

To książka, którą trudno opisać w paru słowach. Jest jednocześnie zwyczajna i magiczna. Spodoba się każdemu kto lubi niebanalnie opowiedziane historie oraz Muminki. Nastoletni Doro w pogoni za psem trafia na dom na Wschodniej. Dopiero sprowadził się z matką i młodszą siostrą, Różą, do Jadownik. Wynajmują ruderę, bo na nic innego ich nie stać. M... Recenzja książki Dom na Wschodniej

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Bookmaania
2023-06-17
8 /10
Przeczytane Przeczytane w 2023 Współpraca Wydawnictwo Relacja

Do wsi pod Krakowem przeprowadza się Doro wraz z młodszą siostrą Różą i mamą, która to rozpoczyna nową pracę. Jako nowi mieszkańcy dopiero zapoznają się z otoczeniem, a odosobnienie sprzyja w poznaniu równie odmiennej rodziny, która to odstaje od innych mieszkańców. Jakie tajemnice skrywa dom na Wschodniej? Kim są ludzie, którzy stali się przyjaciółmi przyjezdnych?

"Dom na Wschodniej" to wznowienie debiutanckiej książki Sabiny Jakubowskiej. Literatura młodzieżowa, która to w swojej krótkiej formie zawiera całą gamę wartościowych tematów, które towarzyszą nam na codzień. Dorastanie to czas pierwszych miłości, poszukiwania zrozumienia, buntu, przyjaźni, poszukiwaniu szczęścia i zrozumienia, można wymieniać bez końca..
Autorka skoncentrowała się na wielu doświadczeniach towarzyszącym sporej liczbie bohaterów. Historia jest spójna, a całość pokazuje jak zaufanie jest ważne, a codzienne wyzwania można pokonać kiedy to można liczyć na innych.

"Codziennie znajdujemy się na zakręcie i codziennie wybieramy, a ta historia może się potoczyć w prawo, w lewo albo jeszcze inaczej. Może być dobrze, może być źle. Suma wyborów."

Ten cytat idealnie określa tę powieść.
Jesli poszukujecie znakomitej i sugestywnej lektury, gdzie mają miejsce liczne refleksje, ale i poruszane są ważne tematy to czytajcie. Nie tylko młodzież może z nią doskonale spędzić czas.

× 7 | link |
@gosia_myst
2023-08-03
Przeczytane

„Codziennie znajdujemy się na zakręcie i codziennie wybieramy, a ta historia może się potoczyć w prawo, w lewo albo jeszcze inaczej. Może być dobrze, może być źle. Suma wyborów.”

Doro wraz z matką i siostrą Różą przeprowadzają się na podkrakowską wieś. Ich mama pracująca jako położna stara się pogodzić pracę wraz z obowiązani starając się jednocześnie ułożyć swoje życie od nowa. Do sąsiedniego domu na Wschodniej wprowadza się Emma ekscentryczna starsza pani wraz z dziećmi, pomocą domową i nietypowymi pracownikami. Jakie tajemnice skrywa dom na Wschodniej?

„Dom na Wschodniej” to pełna przygód i ciepła opowieść w której nie brakuje nawiązań do Muminków. Nie brakuje tu problemów dnia codziennego, pierwszych miłości, porażek czy nastoletnich problemów. Całość nie jest przy tym pozbawiona realizmu czy wyzwań jakie niesie codzienne życie. Autorka w swojej powieści podejmuje szereg ważnych tematów takich jak nastoletnia ciąża, rasizm, adopcja, odwyk, samotność, walkę z nałogami czy pomoc słabszym. Największym plusem książki są jej bohaterowie. Są nietuzinkowi, mają swoje wady i zalety, własne zdanie czy poglądy na konkretny temat. Są po prostu ludzcy. Poznając ich przeszłość na pewno nie będziemy się nudzić zwłaszcza że nie mieli oni łatwego życia.

To w jaki sposób została napisana ta książka sprawia, że czyta się ją szybko i przyjemnie. Pomimo, iż jest adresowana do młodzieży to starszy czytelnik także znajdzie w niej coś dla siebie. Całość jest niez...

× 6 | link |
@anna.szmelak
@anna.szmelak
2023-07-27
9 /10

„Dom na wschodniej” to debiut Sabiny Jakubowskiej, ponownie wydany przez Wydawnictwo Relacja, a jak widzicie na zdjęciu już sama okładka zachęca do czytania.

Doro wraz ze swoją siostrą Różą i mamą rozpoczynają nowy rozdział w swoim życiu, po przeprowadzce planują nowy początek i spokojniejszy start w nowym miejscu. Ich mama jako położna stara się godzić obowiązki domowe wraz z pracą, w międzyczasie do pobliskiego domu na ulicy Wschodniej, wprowadzają się nowi lokatorzy, grupa dzieci, na czele ze starszą Panią i jej dość nietypową grupą pomocy domowych i pracowników.
Doro wraz z Różą od razu zaprzyjaźniają się z mlodszymi mieszkańcami domu, jednak nie spodziewają się jakie ogromne zmiany i momentami niebezpieczne przygody ta rodzina wniesie do ich życia.

Książka pełna ciepła i przygód, cudownych nawiązań do Muminków, ale również trudności życiowych, które stają na naszej drodze, młodzieńczych rosterek, pierwszych miłości i porażek. Czytało mi się ją cudownie, nosiłam ją ze sobą wszędzie, nawet do sklepu czy w drodze na kolacje, żeby w wolnej chwilii przeczytać chociaż kilka stron. Znakomicie zbudowane postacie, które aż chciałoby się momentami przytulić, a bohaterów których poznacie w książce wcale nie jest mało. Do tego przepiękny język i świetnie zbudowana fabuła. Osobiście bardzo przypadła do gustu i mam nadzieję, że każdemu z Was, który po nią sięgnie spodoba się tak samo.

Ogromnie polecam, ja od razu po tej lekturze sięgnęłam po „Akusze...

× 1 | link |
@ilona_m2
2023-09-19
6 /10
Przeczytane

Nie znać debiutanckiej powieści Sabiny Jakubowskiej po przeczytaniu tak genialnych Akuszerek byłoby grzechem !

Dom na Wschodniej skierowany jest w stronę młodszego odbiorcy, dlatego też zamierzam spojrzeć na ten tytuł właśnie z takiej perspektywy.
Doceniam kreację bohaterów - ekscentryczną i rzucającą się w oczy mieszkankę domu na Wschodniej oraz jej podopiecznych, postaci niebanalnych. Wiele tu postaci, choć można pogubić się śledząc ich losy to autorka zadbała, aby każdy z nich był indywidualnością. Temat jakże przystępny dla młodego czytelnika, choć dla mnie osobiście takie spiętrzenie problemów na niespełna 300 stronach było przesadą. Mamy tu i rasizm, stalking, niechcianą ciążę, uzależnienia, choroby - trochę za dużo.
Będąc nastolatka pamiętam, że nigdy nie lubiłam czytać książek napisanych drobnym maczkiem, a tu niestety rządzi mała czcionka. Trafiło się też kilka błędów w warstwie językowej.

Teraz widzę jak zmieniają się moje preferencje czytelnicze wraz z wiekiem.
Będąc nastolatką byłabym tą powieścią zachwycona.

× 1 | link |
MA
@magda.panus
2023-06-17
9 /10

Po trudnych rodzinnych przeżyciach Doro z Mamą i młodsza siostrą przeprowadzają się na wieś pod Kraków. Warunki, w których przyszło im zacząć wszytsko od nowa są ciężkie. Jednak są w tym razem i jedyne czego pragną to w końcu spokoju.
Mała wieś ma swój specyficzny klimat. Niemal wszyscy się znają. Zagadkowy dla mieszkańców jest jednak dom na ulicy Wschodniej. To tam mieszka ekscentryczna Emma z gromadką dzieci, służbą i szoferem.
Z biegiem czasu Doro coraz bliżej poznaje mieszkańców tego domu, jednocześnie odkrywając ich niełatwe historie.
Chociaż to książka przeznaczona dla młodszych czytelników to jednak i mnie pochłonęła od pierwszych stron. Jest napisana wyjątkowym językiem. Krótkie rozdziały pełne są zwrotów akcji. Mnogość bohaterów i różnorodność ich losów wzbudzają tylko ciekawość. Dodatkowo autorka porusza sporo ważnych tematów. Nie jest to więc tylko kolejne obyczajówka, ale książka z przekazem. Mnie osobiście miło było też przenieść się w fabule w miejsca mi znane i bliskie.

| link |
@angell15
2024-04-22
9 /10
Przeczytane
@inthesilkscarf
2023-06-10
8 /10
Przeczytane
DA
@dvariq5
2021-03-23
10 /10
Przeczytane
@Aleksandra_B
@Aleksandra_B
2015-11-18
8 /10
@Justyna_Nadine
@Justyna_Nadine
2019-11-30
8 /10
Przeczytane
@Nowe_Horyzonty
@Nowe_Horyzonty
2015-12-02
10 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Dom na Wschodniej. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl