Drugie dziecko

Charlotte Link
6.7 /10
Ocena 6.7 na 10 możliwych
Na podstawie 38 ocen kanapowiczów
Drugie dziecko
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6.7 /10
Ocena 6.7 na 10 możliwych
Na podstawie 38 ocen kanapowiczów

Opis

W sennym nadmorskim miasteczku w północnej Anglii bestialsko zamordowano studentkę. Policja drepcze w miejscu, gdyż morderca nie zostawił żadnych śladów. Parę miesięcy później, w pobliżu samotnej farmy, zamieszkałej przez zdziwaczałego wdowca i jego córkę, zostaje popełniona kolejna zbrodnia. Tym razem ofiarą pada starsza kobieta. Ambitna i żądna sukcesu komisarz Valerie Almond za wszelką cenę pragnie złapać sprawcę. Podejrzewa, że klucz do rozwiązania tajemniczych morderstw tkwi w przeszłości rodziny drugiej z ofiar. Nie przypuszcza jednak, że tajemnica będzie sięgać aż czasów drugiej wojny światowej, kiedy to w miasteczku pojawiła się dwójka dzieci z ewakuowanego Londynu. Valerie odkrywa, że wszelki ślad po jednym z dzieci, niedorozwiniętym umysłowo chłopcu, zaginął. Co się stało z drugim dzieckiem? Jaką mroczną tajemnicę kryje odludna farma i jej dziwni mieszkańcy?
Tytuł oryginalny: Das andere Kind
Data wydania: 2013-11-30
ISBN: 978-83-7508-943-1, 9788375089431
Wydawnictwo: Sonia Draga
Stron: 520
Mamy 4 inne wydania tej książki

Autor

Charlotte Link Charlotte Link
Urodzona 5 października 1963 roku w Niemczech (Frankfurt nad Menem)
Niemiecka pisarka, wydała łącznie 17 powieści, przetłumaczonych na kilkanascie języków i w samych Niemczech sprzedanych w liczbie ponad 12 milionów egzemplarzy. Jej wszystkie książki miesiącami gościły w ścisłych czołówkach list bestsellerów. Na pod...

Pozostałe książki:

Przerwane milczenie Dom sióstr Ostatni ślad Wielbiciel Echo winy
Wszystkie książki Charlotte Link

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

trzyma w napięciu

20.04.2012

Z wielką przyjemnością i jednocześnie z ogromną ciekawością sięgnęłam po książkę Charlotte Link „Drugie dziecko” Autorka porównywana jest do niezapomnianej Agathy Christie. Ma na swoim koncie takie powieści jak „Dom sióstr”, „Ostatni ślad” czy „Przerwane milczenie”. Jej książki tłumaczone są na wiele języków, a w samych tylko Niemczech osiągają mil... Recenzja książki Drugie dziecko

Moja opinia o książce

Opinie

@Mollinka_90
2019-11-07
8 /10
Przeczytane

"Drugie dziecko" Charlotte Link wbrew pewnym obawom o zbytnią przewidywalność i podobieństwo do "Domu sióstr", które towarzyszyły mi na początku lektury, okazało się książką zajmującą i wartą przeczytania. Po przeczytaniu 1/3 praktycznie miałam ochotę pochłonąć resztę w błyskawicznym tempie, by poznać jak najszybciej sekrety towarzyszące bohaterom i naznaczające ich życie i postępowanie. Autorce udało się mnie ostatecznie zaskoczyć, co jest dodatkowym atutem.

Można powiedzieć, że akcja dzieje się nawet w trzech perspektywach czasowych - w czasie II wojny światowej, w 1970 r. i współcześnie w Yorkshire. Mamy mały zamknięty krąg bohaterów, którzy szybko stają się podejrzanymi. Każdy z nich może mieć co najmniej jeden motyw, by zabić sędziwą Fionę Barnes, a kilkoro być może także studentkę Amy Mills. Te dwa morderstwa w krótkim odstępie czasu wstrząsają bowiem okolicą niewielkiej farmy, zamieszkiwanej przez zamkniętego w sobie Chada Becketta i jego nieśmiałą córkę, Gwen.

Dzięki kopii notatek, które Fiona przesyłała pocztą elektroniczną Chadowi, pozostali bohaterowie zapoznają się z bolesną historią tych dwojga, naznaczoną przez wojnę. Fiona była bowiem jednym z wielu dzieci ewakuowanych na wieś przez angielski rząd, gdy na Londyn zaczęły spadać niemieckie bomby. Trafiła na farmę rodziców Chada wraz z uwieszonym u jej ramienia małym upośledzonym chłopcem, który dość przypadkowo przylgnął do niej podczas ewakuacji. To właśnie tytułowe niepozorne drugie dziecko mo...

× 8 | link |
@Eli1605
2019-12-03
7 /10
Przeczytane 2017

Oto właśnie Charlotte Link. Przez 3/4 książki nie zauważamy, że bohaterowie w rzeczywistości są zupełnie inni. Wyrabiamy sobie o nich zdanie i tego się trzymamy. Gdy zbliżamy się do zakończenia okazuje się, że wszystko jest inne niż wyobrażaliśmy sobie. Szczególnie główna bohaterka Gwen. Ta spokojna, cicha i zacofana kobieta okazuje się osobą sfrustrowaną, pełną gniewu i nienawiści. I prawdziwe staje się powiedzenie, że "pozory często mylą". A całość zostaje okraszona jeszcze odrobiną historii wojennej i powojennej.Polecam.

× 8 | link |
@denudatio_pulpae
2019-11-23
7 /10
Przeczytane Bardziej obyczajowe, z lekkim dreszczykiem Thriller/kryminał/sensacja Mam w domu 📚

"Budzący grozę krajobraz, opustoszała farma i krwawa tajemnica sprzed lat!"
To zdanie jest idealnym przykładem opisu z okładki, który może zachęcić mnie do sięgnięcia po książkę. Bardzo lubię dawne historie i tajemnice, jeżeli dodatkowo jest też trochę krwi i makabry to zapowiada się wciągająca lektura.

Charlotte Link i tym razem nie zawiodła moich oczekiwań, jednak jest kilka minusików, które trochę psuły czytanie.
Tajemnicza historia sprzed lat sama w sobie nie była zła, ale moim zdaniem powinna być bardziej wyrazista i mieć ciut większy wpływ na opisane współczesne wydarzenia. Nie podobał mi się też trochę sposób wyjawienia jej zakończenia, szkoda że autorka nie dodała trochę więcej szczegółów w liście Fiony.
Irytujące były też te wszystkie biedne kobiety z problemami, momentami można było odnieść wrażenie, że tylko takie cierpiętnice chodzą po ziemi. Nawet komisarz Valerie Almond nie uchroniła się od kilku ciamajdowatych cech. Co za dużo, to niezdrowo. Nie każda kobieta to chodząca depresja.
Ostatni mały minusik to fakt, że odkryłam kto za tym wszystkim stoi trochę wcześniej niż autorka pozwoliła sobie na ostateczne wyjaśnienia. Szkoda, zaskakujące zakończenia są najlepsze :)

Poza tymi kilkoma wadami książka jest naprawdę wciągająca i przyjemnie spędziłam z nią czas. Podoba mi się styl autorki i sposób w jaki tworzy fabułę.

"Drugie dziecko" przypominało mi momentami inną książkę autorki ("Dom sióstr"). W obu przypadkach mamy spis...

× 6 | link |
@Deutschland91
2019-11-06
8 /10
Przeczytane Kryminał Sensacja Thriller

Kolejny kryminał Charlotte Link, który przeczytałam z ogromnym zainteresowaniem i uczuciem napięcia, które mi towarzyszyło podczas lektury.
Akcja ma miejsce w Anglii , małym nadmorskim miasteczku, gdzie dochodzi do dwóch makabrycznych morderstw, najpierw zostaje brutalnie zamordowana studentka, następnie starsza kobieta. Sprawca działał podstępnie nie pozostawiając żadnych śladów.
Niezwykle interesujące są listy z przeszłości, które opowiadają o losach zamordowanej Fiony, która była ewakuowana w czasie wojny. Wraz z nią był upośledzony umysłowo chłopiec Brian, który nagle zaginął w niewyjaśnionych okolicznościach. Odkrycie prawdy o losie Briana bardzo mnie zaskoczyło i wstrząsnęło, ale o tym już trzeba przeczytać w książce.
Podobało mi się w jaki sposób autorka prowadzi przez śledztwo, kiedy już jest się pewnym , że zbrodni dokonała ta osoba, ale nagle akcja odwraca się o 180 stopni.
"Drugie dziecko" to bardzo zagadkowy kryminał w której przeszłość przeplata się z rzeczywistością. Bardzo cenię sobie tą autorkę, ponieważ oprócz wątków kryminalnych porusza wiele życiowych problemów. W tej książce porusza problem jak w czasach wojny były traktowane osoby chore umysłowo. Jest to także historia o poczuciu winy sprzed lat, która nie daje o sobie zapomnieć. Polecam , warto się zapoznać z tą książką i wyrobić sobie o niej własną opinię.

× 5 | link |
@BagatElka
2019-11-13
10 /10
Przeczytane ZZZ....oddane

Stare domy,stare mroczne tajemnice i skrywane emocje,od których aż kipi z kart tej książki.Dreszcze przechodzą po plecach podczas czytania tej niesamowitej historii.
Nienawiść,ból i rozgoryczenie tłumione przez wiele lat potrafią doprowadzić do okrutnych zbrodni.Tak też dzieje się i w tym przypadku.
Jak zwykle pani Link potrafi zaskoczyć i nawet przerazić w wyrafinowany sposób,umiejętnie budując napięcie i podsycając ciekawość.

× 5 | link |
@Jjolka
2014-10-12
5 /10
Przeczytane

To pierwsza książka tej autorki którą miałam przyjemność czytać. Oczywiście wiedziałam, że książka nie ma wiele dobrych ocen, ale sama postanowiłam się przekonać, bo tak wielce zaintrygował mnie opis na okładce. Nie była zła, nie była też bardzo dobra, ale mimo to nie zniechęciła mnie do chęci zapoznania się z pozostałą twórczością autorki...

× 3 | link |
@Tanashiri
2019-11-13
8 /10
Przeczytane

Bardzo ciekawy wątek kryminalny, którego jednak osią nie były wydarzenia sprzed lat, przynajmniej nie bezpośrednią. Ot przekłamanie w opisie, niezwykle zgrabne, które z pewnością miało na celu przykucie uwagi potencjalnego czytelnika. Mnie takie opisy bardzo działają na wyobraźnię dlatego też bez wahania wypożyczyłam książkę Link. Choć nigdy żadnej z jej książek nie czytałam to nazwisko autorki nie było mi obce.

Widziałam na LC sporo opinii, że książka jest bardziej obyczajowa niż z gatunku thiller czy kryminał. Bo tak naprawdę jest bardzo dużo informacji na temat danego bohatera. Jeżeli Link w ogóle pominęła by część życiorysu np Jennifer Brackley, to jej postać byłaby bez wyrazu, nijaka i przede wszystkim nikt nie byłby podejrzany. A tu o to chodzi, jak najwięcej ludzi z podejrzaną przeszłością, z kłopotami, lękami, wyrzutami sumienia, z ciążącym poczuciem winy za czyny jakie popełniono dawno temu.
Każda zresztą postać, którą stworzyła autorka była tak barwna i charyzmatyczna jak mało które. Każda miała swoje grzeszki na sumieniu i za każdym wlokła się przeszłość. W połączeniu z opisem przyrody Yorkshire, pastwisk, wyżyn, gór, morza i warunkami atmosferycznymi północnej Anglii, typowymi dla października Link stworzyła mroczny klimat, tajemniczy i nieprzenikniony.
Ten zabieg był doskonały.

Cóż, do samej tajemniczej przeszłości drugiej ofiary czyli starej Fiony Barnes miałam inne wyobrażenie. Spodziewałam się, że być może była uwikłana w jakieś maka...

× 2 | link |
@Antoniowka
2021-02-03
7 /10
Przeczytane

"Drugie dziecko" jest najbardziej brutalną książką Charlotte Link ze wszystkich, które miałam okazję przeczytać. Występuje tu stary jak świat schemat - wydarzenia z przeszłości, które rzutują na teraźniejszość. I to w przeszłości występuje owa niecodzienna moim zdaniem dla Link brutalność.

W trakcie lektury miałam dość mieszane uczucia - już kiedyś zwróciłam uwagę, że czytając książki Autorki ma się wrażenie, że to wszystko już gdzieś było! Trochę się jednak pomyliłam - dlatego przyznałam 7 gwiazdek, choć planowałam mniej. Pomyliłam, bo opisywany przeze mnie wyżej schemat nie jest jednak do końca osią fabuły. Ale czytelnik dowiaduje się o tym dopiero przy końcu. Ot, takie urozmaicenie fabuły.

O czym jest książka? W nadmorskim miasteczku ginie studentka, kilka miesięcy potem podobny los spotyka starszą kobietę. Czytelnik poznaje mieszkańców odludnej farmy - krąg znajomych drugiej ofiary. Czy obydwa morderstwa coś łączy? Czy główny podejrzany naprawdę dopuścił się zarzucanych mu czynów?

Niestety - chciałabym więcej napisać o mankamentach powieści, ale musiałabym zdradzić fabułę, a tego przecież nie chcemy. Niech wystarczy stwierdzenie, że łatwo dopatrzeć się tu nieścisłości, wytłumaczenie niektórych zachowań bohaterów jest na bardzo niskim poziomie. Aż dziw, że za te potknięcia odpowiada lubiana przeze mnie, jak i pewnie przez masę innych czytelników Charlotte Link.

Mimo wszystko mogę polecić powieść, zwłaszcza za kreację mordercy, za je...

× 2 | link |
@frodo
2014-10-09
8 /10
Przeczytane

Niezła rzecz, tylko nie odbiegająca schematem od innych książek tejże autorki. Dwie równoległe fabuły i tajemnica z przeszłości do rozwikłania. No i Pani z problemami osobistymi, czyli ulubiony typ bohaterki Charlotty Link. Czyta się szybko i ciekawie, choć bez zaskoczenia.

× 2 | link |
@jotgol
2011-11-23
Przeczytane

Polecam. Bardzo ciekawa.

× 2 | link |
@kejti1
2014-08-05
3 /10
Przeczytane

rozczarowała mnie...

× 2 | link |
@Siostra_Kopciuszka
2020-02-18
8 /10
Przeczytane ☘️ Przeniesione z LC 👨 autor : Link Charlotte

To co najbardziej mi się podoba u tej autorki , to bez wątpienia umiejętnie zbudowane psychologicznie postacie . Są one bardzo dokładne i plastycznie wyraziste . Ja oczami wyobraźni od razu wyraźnie '' widzę '' postać której opis właśnie czytam . A kiedy '' ujrzałam '' biednego małego chłopca , nazwanego kpiarsko i prześmiewczo Niktosiem prawie miałam łzy w oczach . Niktoś to nikomu niepotrzebne dziecko , które przypadkiem trafia do pewnej rodziny , na farmę położoną na angielskiej wsi . Przeraziło mnie potraktowanie tego chłopca . Dziecko które i tak los już dostatecznie skrzywdził , doznaje od ludzi tylko zła , a w najlepszym wypadku obojętności . Oczywiście prócz bardzo dobrej historii obyczajowej , tradycyjnie u pani Link mamy i morderstwa i tradycyjnie mordercą jest nie ta osoba na którą wszystko wskazuje . Przyznaję się też bez bicia że bohaterka kobieca w osobie sfrustrowanej komisarz Valerie Almond niesamowicie mnie irytowała . Miejscami miałam ochotę potrząsnąć nią i powiedzieć , aby się w końcu wzięła do roboty , a nie tylko liczyła na swojego młodego podwładnego . Reasumując mój podziw dla książek tej autorki utrzymuje się wciąż na wysokim poziomie i cieszę się że jeszcze sporo ich przede mną do przeczytania .

| link |
@karolina5030
2021-01-20
8 /10
Przeczytane

Książka, która trzyma w napięciu do ostatniej strony. Do końca nie wiadomo kto jest mordercą i jaki miał motyw. Zdecydowanie warto przeczytać. Charlotte Link jak zwykle mnie nie zawiodła.

| link |
@MLB
2021-06-23
5 /10
Przeczytane Audiobook

Dałabym gwiazdkę więcej, ale audiobook jest tak beznadziejny i irytujący, że nie dam. Zdecydowanie nie polecam słuchać.

| link |
SY
2021-12-27
9 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

O nie! Książka Drugie dziecko. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl