Duch w atomie. Dyskusja o paradoksach teorii kwantowej

Julian Brown, Paul Davies
9 /10
Ocena 9 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Duch w atomie. Dyskusja o paradoksach teorii kwantowej
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
9 /10
Ocena 9 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Redaktorzy radia BBC przeprowadzili wywiad z ośmioma wybitnymi fizykami: Alainem Aspectem (od doświadczeń z fotonami), Johnem Bellem (autorem nierówności Bella), Johnem Wheelerem (promotorem Feynmana), Rudolfem Peierlsem (od przejścia Peierlsa metal/półprzewodnik). Johnem Taylorem, Davidem Bohmem (autorem koncepcji deterministycznej parametrów ukrytych) i Basilem Hileyem. Zadziwia to, że wszyscy ci fizycy mają "bardzo" różniące się poglądy na interpretacje mechaniki kwantowej. Szczególnie cenny w książce jest rozdział I, podsumowujący problemy interpretacyjne.
Tytuł oryginalny: The Ghost in the Atom: A Discussion of the Mysteries of Quantum Physics
Data wydania: 2006
ISBN: 83-85458-59-X, 838545859X
Wydawnictwo: CiS
Stron: 186

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Duch w atomie. Dyskusja o paradoksach teorii kwantowej nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Carmel-by-the-Sea
2019-12-15
9 /10
Przeczytane Fizyka_2

Mechanika kwantowa to największa, dokonana w XX wieku, rewolucja widzenia świata. Dzięki niej mamy lasery, elektronikę od elektrowni atomowej przez narzędzia obrazowania mózgu po komputery i telefony. Teoretyczne wyliczenia parametrów fundamentalnych uzyskane dzięki niej zgadzają się do milionowych części z uzyskiwanymi doświadczalnie wartościami. Żadna inna teoretyczna koncepcja opisu świata nie jest tak dokładnie zbieżna z doświadczeniem.
Jednak od jej powstania w połowie lat 20-tych ubiegłego wieku, istnieje niewyeliminowane napięcie między fizykami. Chodzi o jej fundamenty, interpretację jej sensu.

Książka "Duch w atomie" daje wyraz tym, ciągłe trwającym, sporom między naukowcami. Autorzy Davies i Brown zawarli w niej kilkudziesięciostronicowe wprowadzenie w tematykę, a następnie zaprezentowali 8 rozmów radiowych z wybitnymi fizykami, które miały miejsce w 1986 roku w BBC.
Centralne pojęcie omawiane i dyskutowane w książce to POMIAR. Jak go interpretować? Jaki wpływ na wynik ma obserwator? Co jest informacją i czy może ona poruszać się szybciej od światła? Czy istnieje, realizowany w praktyce, układ izolowany?
Problem jest fundamentalny, bo już w pierwszym zdaniu autorzy przytaczają stwierdzenie Nielsa Bohra, 'ojca' kanonicznej interpretacji podstaw mechaniki kwantowej (str. 7), jako reklamę tematu:

"... jeśli ktoś nie jest zszokowany mechaniką kwantową, to widocznie jej nie zrozumiał".

Książka jest próbą pokazania w sposób dostępn...

| link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Duch w atomie. Dyskusja o paradoksach teorii kwantowej. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat