Dyskretny urok Śląska

Eva Tvrdá
5.5 /10
Ocena 5.5 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów
Dyskretny urok Śląska
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
5.5 /10
Ocena 5.5 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów

Opis

"Dyskretny urok Śląska" wpisuje się w cykl śląski Evy Tvrdej, współczesnej pisarki z czeskiej strony Śląska. Eva Tvrdá przenosi nas kilkanaście kilometrów na południowy zachód od Raciborza, do Rohova w Kraiku Hulczyńskim, na Śląsku Opawskim. Przeplatając kronikę miejscowości z opowiadaniami pokazuje losy mieszkańców pogranicza trwających w swojej małej ojczyźnie pomimo przetaczającej się nad ich głowami wielkiej polityki i historii. "Dyskretny urok Śląska" przypomina, że patrzenie na Śląsk jedynie z perspektywy polsko-niemieckiej mocno zawęża kulturowe bogactwo regionu. Tłumaczenie: Karolina Pospiszil
Tytuł oryginalny: Nenápadný půvab Slezska
Data wydania: 2015
ISBN: 978-83-936190-8-5, 9788393619085
Wydawnictwo: Silesia Progress
Seria: CANON SILESIAE - Ślōnske dzieje
Kategoria: Historia
Stron: 116

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Dyskretny urok Śląska nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@tsantsara
2019-11-28
5 /10
Przeczytane Literatura czeska (i słowacka) Śląsk jest jeden!

"Rohov. Gmina na Śląsku Opawskim, 634 mieszkańców."

Dobrze, że taka pozycja jest. Kraj Hulczyński to specyficzne miejsce na ziemi a jego historia - trochę przemilczana. Trochę jak nasze Mazury: ludzie mówili po morawsku, a czuli się Niemcami. Lektura pozostawia jednak niedosyt. Autorka zaczyna od stworzenia świata, próbuje konfabulować o czasach, z których nie pozostały żadne dokumenty lub zachowały się jedynie krótkie wzmianki w kronikach. Cytuje za to całe ustępy z socjalistycznej Kroniki gminy Rohov, która podaje wiadomości od Sasa do lasa. Nie wiadomo, na przykład, dlaczego akurat z początku lat 60-tych: może dlatego, że Czechosłowacja wygrywała wtedy w hokeja? W gruncie rzeczy to historia jednej wsi, jaką przy odrobinie wyobraźni mógłby pewnie dla każdej innej skompilować z książek i internetu dowolny mieszkaniec dowolnej miejscowości - w 100 egzemplarzach, dla sąsiadów. Najciekawsze są noty biograficzne o ludziach z Rohova (ks. Cyprian Lelek, Jan Bochenek, Karl Max i Mechtilde Lichnovscy) i niektóre nowele - fabularyzowane, ale wyraźnie na podstawie autentycznych wydarzeń ("Oddalona") lub opowiadań mieszkańców ("Lot widokowy"). Pozycja dość monotonna w lekturze - tylko dla mocno zainteresowanych dziejami Śląska. Właściwie słaba książka - jedyną jej siłą jest temat.
Co do strony redakcyjnej: słaba jakość zdjęć, zdarzają się błędy (np. oboje - to o dwóch mężczyznach).

Kraj Hulczyński najdłużej opierał się komunistom: ludzie trzymali się wiary, ni...

| link |
@witwona
2022-04-06
6 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Dyskretny urok Śląska. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl