Dzieci duchy. Ofiary represji Himmlera

Valerie Riedesel
10 /10
Ocena 10 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Dzieci duchy. Ofiary represji Himmlera
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
10 /10
Ocena 10 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Po nieudanym zamachu na Hitlera w lipcu 1944 roku wszystkich jego uczestników skazano na śmierć. To fakt powszechnie znany. Niewielu jednak wie, co stało się z ich najbliższymi. Zgodnie z wprowadzoną przez Himmlera zasadą odpowiedzialności rodzinnej (Sippenhaft) żony i starsze dzieci oficerów zamieszanych w spisek trafiły do więzienia, a następnie do obozów koncentracyjnych. Młodsze dzieci Gestapo wysyłało do nazistowskich domów dziecka. Były to tak zwane dzieci duchy. Nikt nie mógł poznać ich pochodzenia ani nawet prawdziwego nazwiska. By skutecznie wymazać ich tożsamość, dzieciom nie pozwalano z nikim się kontaktować ani nawet wyglądać przez okno – by nikt nie poznał i nie zapamiętał ich twarzy. One też miały zapomnieć, kim są. Z czasem planowano oddać je do adopcji „porządnym” nazistowskim rodzinom. Valerie Riedesel, córka jednego z tytułowych „dzieci duchów”, wnuczka Cäsara von Hofacker, uczestnika spisku przeciw Hitlerowi, opowiada historię swojej rodziny: żony i pięciorga dzieci Cäsara. Pokazuje historyczne wydarzenia z ich perspektywy – zwyczajnie, po ludzku, ale też emocjonalnie i prawdziwie. Posiłkuje się przy tym wyjątkowym zbiorem niepublikowanych dotąd oryginalnych dokumentów – listów i pamiętników.
Data wydania: 2018-10-23
ISBN: 978-83-8065-198-2, 9788380651982
Wydawnictwo: Święty Wojciech
Stron: 416

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Dzieci duchy. Ofiary represji Himmlera aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@sandrajasona
@sandrajasona
2020-02-20
10 /10
Przeczytane Historia Przeczytane w 2019

 O zamachu na Hitlera w Wilczym Szańcu dokonanym 20 lipca 1944 roku przez Clausa von Stauffenberga i Wernera von Haeftna wszyscy interesujący się historią II wojny światowej wiedzą, ta książka opowiada o losach rodzin zamachowców. Sama autorka pisze, że polityka Hitlera i Himmlera, stosujących w tym przypadku odpowiedzialność zbiorową, była dziwna. Cześć osób było od razu straconych, część wywiezionych do obozów koncentracyjnych, a cześć puszczona wolno – jedno ich łączyło, całkowity zakaz rozmów, podawania swoich nazwisk i łączenia się w jakikolwiek sposób z tymi wydarzeniami – dzieci duchy. Ci, co ocaleli skazani byli na tułaczkę od obozu, do obozu, rozłąkę z dziećmi, niepewność dnia następnego, a pod koniec wojny morderczy marsz od Stutthof do Dachau i potem już po wyzwoleniu niepewność czy dzieci przeżyły. Książka ma pewną bazę jest to historia zamachu, związanych z nim wydarzeń historycznych – natomiast dodatkiem są listy, pamiętniki i wspomnienia spisane przez autorkę – wnuczkę jednego ze spiskowców Caesara von Hofackera. Opisy tego, co przeżyli dla nich były przerażające, chociaż byli traktowani, jako „więźniowie specjalni” o wiele lepiej niż inni, widać to właśnie w tych wspomnieniach – dopiero w ostatnich dniach wojny widzieli, że tak naprawdę mieli dużo szczęścia, że nie spotkało ich to, co miliony ludzi w Europie. 

× 5 | link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Dzieci duchy. Ofiary represji Himmlera. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl