Dzieje inteligencji polskiej do roku 1918

Maciej Janowski
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów
Dzieje inteligencji polskiej do roku 1918
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów

Opis

Niniejsza publikacja to pierwsze pełne opracowanie problemu o zasadniczym znaczeniu dla poznania i zrozumienia dziejów politycznych, społecznych i kultury epoki porozbiorowej. Studia zawierają rozważania nad istotą samego pojęcia, przedstawiają historyczne perypetie tej warstwy, jej słabości, mnogość pól działania, rozwijający się etos inteligencji, ale i krytyczne oceny jej działalności.
Data wydania: 2008
ISBN: 978-83-7543-027-1, 9788375430271
Wydawnictwo: NERITON
Nagrody: Nagroda im. Jerzego Giedroycia (Zwycięzca)

Autor

Maciej Janowski Maciej Janowski
Urodzony 6 czerwca 1963 roku w Polsce (Warszawa)
Maciej Janowski – polski historyk, dyrektor Instytutu Historii PAN od 2020. W 1987 ukończył studia historyczne na Uniwersytecie Warszawskim. W 1993 obronił w Instytucie Historii PAN pracę doktorską Liberalizm w kraju zacofanym - demokraci galicyj...

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Dzieje inteligencji polskiej do roku 1918 aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Carmel-by-the-Sea
2019-12-15
7 /10
Przeczytane Posiadam Historia_2

Trzytomowe dzieło „Dzieje inteligencji polskiej do 1918” jest próbą prześledzenia losów grupy ludzi, których nie da się jednoznacznie dookreślić, ale którzy istotnie przyczynili się do stanu świadomości narodowej pod zaborami. Trójka historyków postanowiła wypełnić lukę w piśmiennictwie historycznym, ujmując temat formalnie i całościowo, choć jednocześnie adresując tekst do szerokiego grona odbiorców. Część pierwsza „Narodziny inteligencji” autorstwa Macieja Janowskiego, to trudne zadanie dookreślenia początków, przy jednoczesnej pracy z niepełną wiedzą o ilościowej skali zjawiska. Główne problemy, z którymi historyk się zmierzył, dotyczyły: definicji samego pojęcia ‘inteligencja’, poszukiwań źródeł potrzeb kształtowania elit, stopnia jej wpływu na przebieg procesów dziejowych i jej jakości w kontekście europejskich przemian. Okazuje się, że inteligencja Rzeczpospolitej w chwili jej upadku, była po prostu rachityczna.

Formalny okres tomu pierwszego, to lata 1750-1830. Z całości wyłania się bardzo smutny obraz. Nasze zapóźnienie intelektualne w stosunku do Europy Zachodniej nie nadeszło wraz z rozbiorami, a i te odcisnęły najbardziej swoje piętno na elitach dopiero po powstaniu listopadowym. Janowski pokazuje słabość systemu szkolnictwa – na każdym poziomie i w każdym elemencie. Przemożna dominacja pijarów i jezuitów w edukacji z jednej strony stanowiła 'jedyną alternatywę', z drugiej wzmacniała konserwatywne patrzenie na oświatę. Brak szkół technicznych i szczątkowa ...

| link |
@klaudia.wakulowska
@klaudia.wakulowska
2020-02-24
7 /10
Przeczytane 2017 Biblioteka

Cytaty z książki

O nie! Książka Dzieje inteligencji polskiej do roku 1918. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat