Dziewczyna w hiacyntowym błękicie

Susan Vreeland
7.5 /10
Ocena 7.5 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów
Dziewczyna w hiacyntowym błękicie
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.5 /10
Ocena 7.5 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów

Opis

Urokliwa i subtelna powieść Susan Vreeland to zapis historii jednego obrazu, począwszy od chwili, która przyniosła natchnienie artyście, poprzez kolejne etapy losów dzieła, kiedy to przechodziło z rąk do rąk, bywało ukrywane albo zapominane, by w końcu spokojnie wypłynąć na powierzchnię.Podobnie jak obrazy Vermeera powieść ta ilustruje najbardziej intymne i piękne chwile z życia wielu ludzi: gdy zmienia ich miłość, gdy tracą nadzieję, gdy zwycięża ich pragnienie wolności.Susan Vreeland jest autorką licznych opowiadań, które publikowała w takich czasopismach jak .Jej pierwsza powieść, What Love Sees, stanowiła kanwę filmu nakręconego przez telewizję CBS. Wykłada na kursach literatury angielskiej, kreatywnego pisania i historii sztuki w różnych uczelniach San Diego.
Data wydania: 2003
ISBN: 978-83-7301-362-9, 9788373013629
Wydawnictwo: Rebis
Seria: Jej Portret
Stron: 178
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Dziewczyna w hiacyntowym błękicie nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Renax
2020-07-22
7 /10
Przeczytane Powieści historyczne Audiobooki

Kolejna książka o obrazie, znów o obrazie Veermera. Przypomnę, że niedawno czytałam i pisałam na blogu o 'Dziewczynie z perłą' Tracy Chevalier, która to książka mi się bardzo spodobała.
Książka okazała się miłym zaskoczeniem i wspaniałą lekturą. Nie jest to powtórzenie 'Dziewczyny z perłą', tak jak się tego obawiałam, ale książką o obrazie o o odbiorze dzieła sztuki, o tym, jak zderza się piękno, niepotrzebne, mało praktyczne i proza życia. Autorka przedstawia kilka historii życia kilkorga właścicieli obrazu z różnych czasów. Mamy rodzinę holenderskich Żydów, zagrożoną zagładą, mamy niemieckiego żołnierza i jego syna, który w Stanach wypiera się historii ojca, mamy francuską arystokratkę po rewolucji, mamy ubogą mężatkę, żonę holenderskiego rolnika, mamy czarownicę, aż wreszcie narracja cofa się do samego Veermera i historię obrazu.
Całość jest napisana sprawnie, bardzo sugestywnie i przejmująco, pokazując we wzruszający sposób owo zderzenie się prozy albo okrucieństw życia z pięknem obrazu. W książce piękno odczuwają ludzie niezależnie od zasobów portfela. Zależy to tylko od wewnętrznej wrażliwości. Poza tym, przedstawione historie kolejnych właścicieli obrazu pokazują jak bardzo diametralnie zmieniały się warunki życia ludzi, jak pewne problemy i kataklizmy zmieniały się, zanikały, a powstawały następne.

To świetna i porywająca lektura, którą polecam.

× 10 | Komentarze (1) | link |
@Diarmuid
@Diarmuid
2019-11-17
7 /10
Przeczytane Seria: Jej portret

Susan Vreeland w swojej twórczości skupia się na malarstwie oraz ich twórcach. Bardzo plastyczne opisy, poetycki styl opowieści i konkretność - to są chyba najlepsze cechy w jej książkach. Pomimo swojego niewinnego formatu poznajemy historię kilku pokoleń ludzi, którzy byli właścicielami pewnego portretu. Każdy rozdział dotyczy innej rodziny, ale wszystkie się ze sobą łączą.

Przyznam szczerze, że obrazy Vermeera otaczają mnie w każdym momencie, przez wszystkich uważane jako prawdziwe arcydzieła, we mnie jakoś nie wzbudzały tego zachwytu na tyle, by poznać biografię malarza oraz zadać sobie pytanie: co się działo z jego dorobkiem po śmierci? Poza arcydziełem "Dziewczyna z perłą" niewiele obrazów pamiętałam, bo osobiście nie interesowałam się sztuką i znam tylko kilka obrazów z podręczników do języka polskiego. Od niedawna wiem, że to był błąd. Kim byli kolejni właściciele obrazu? Przecież nie od razu pojawiły się w muzeach, zanim tam trafiły musiały przebyć długą drogę przez życie ludzi z różnych kast społecznych.

Bardzo mi się podobało skupienie na emocjach kobiet. Szczególnie zakończenie pełne goryczy, niespełnienia i emocjonalnego zawodu w kwestii swojego życia w wykonaniu córki malarza. Trudne dzieciństwo w domu pełnym równie nieszczęśliwych i głodnych dzieci, które nie miały zapewnionego poczucia bezpieczeństwa, zniszczone marzenia o byciu dziedzicem artyzmu ojca. I to wszystko dlatego, że urodziła się kobietą, których się nie szanuje i nie uczy cudown...

| link |
@boopoland
@boopoland
2009-08-16
8 /10
@SYSTEM
@SYSTEM
2008-08-16
8 /10

Cytaty z książki

O nie! Książka Dziewczyna w hiacyntowym błękicie. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat