Dzikie pola w ogniu. O Kozaczyźnie w dawnej Rzeczypospolitej

Zbigniew Wójcik
6 /10
Ocena 6 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Dzikie pola w ogniu. O Kozaczyźnie w dawnej Rzeczypospolitej
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6 /10
Ocena 6 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

"Historia jest nauczycielką życia". Każdy myślący człowiek powinien ją znać i rozumieć, by z kolei pojąć wiele przejawów współczesnego życia tkwiących częstokroć swymi korzeniami w przeszłości i to nierzadko bardzo odległej. Ale rolę prawdziwej mistrzyni życia odegra tylko i wyłącznie historia zbliżona jak najbardziej do prawdy, historia bez mitów i legend, które bez względu na swą treść, często piękną i wzniosłą, są zawsze szkodliwe. Jednym z takich mitów historycznych jest właśnie mit o wyłącznie pozytywnej roli Polski na Ukrainie w okresie mocarstwowości Rzeczypospolitej. Szkodliwy jest także mit, że za złe do niedawna stosunki między Polakami a Ukraińcami ponoszą winę niemal wyłącznie Ukraińcy. Tak na pewno nie było. Zarys dziejów Kozaczyzny w dawnej Rzeczypospolitej, przedstawiony na łamach niniejszej książki, wyjaśnia tę sprawę, ukazuje korzenie stosunków polsko-ukraińskich w XIX i XX wieku, najlepiej chyba potwierdza nieprawdziwość tego mitu. Jeżeli po przeczytaniu tej książki historia, nauczycielka życia pozwoli Czytelnikowi zorientować się w wielu problemach współczesności, autor będzie uważał, że dobrze spełnił swe zadanie*.
Data wydania: 1960
Wydawnictwo: Państwowe Wydawnictwo Wiedza Powszechna
Seria: Biblioteka Wiedzy Historycznej
Stron: 284

Autor

Zbigniew Wójcik
Urodzony 29 października 1922 roku w Polsce (Warszawa)
Zbigniew Wójcik – polski historyk, profesor nauk humanistycznych. Znawca nowożytnej historii Polski XVII wieku, zwłaszcza stosunków polsko-ruskich w okresie wojen kozackich, specjalizował się też w polityce zagranicznej I RP oraz dziejach Rosji w no...

Pozostałe książki:

Historia powszechna XVI-XVII wieku Historia powszechna XVI-XVII w Dzieje Rosji 1533-1801 Jan III Sobieski
Wszystkie książki Zbigniew Wójcik

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Dzikie pola w ogniu. O Kozaczyźnie w dawnej Rzeczypospolitej nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@ReaderX
2019-11-18
6 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Dzikie pola w ogniu. O Kozaczyźnie w dawnej Rzeczypospolitej. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl