Dziób zięby czyli jak dziś przebiega ewolucja

Jonathan Weiner
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Dziób zięby czyli jak dziś przebiega ewolucja
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Ewolucję zwykło się traktować jako coś, co dokonało się w przeszłości i dziś już nas nie dotyczy, tymczasem trwa ona nadal i odbywa się dosłownie na naszych oczach. To właśnie uświadamia nam Jonathan Weiner w swej wnikliwej, świetnie napisanej, fascynującej książce
Tytuł oryginalny: The beak of the finch : a story of evolution in our time
Data wydania: 1997
ISBN: 83-05-12905-5, 8305129055
Wydawnictwo: KSIĄŻKA I WIEDZA
Kategoria: Naukowe
Stron: 326
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Dziób zięby czyli jak dziś przebiega ewolucja aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@denudatio_pulpae
2019-12-03
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane Wiem, że nic nie wiem. Ale się staram :) Mam w domu 📚

"Żyjemy pośród innych zwierząt na tej planecie z mieszanymi uczuciami pokrewieństwa i odmienności. O tyle dalej widzimy i szerzej niż one, że oczy zięb Darwina patrzące ze sławnych rycin z jego podróży pogrążają nas w żalu. One nie wiedzą, skąd pochodzą, nie wiedzą, czym są, nie widzą, dokąd zmierzają, choć wzrok ptaka jest tak samo ostry jak nasz i chociaż to one mają przewagę w postaci skrzydeł.
Od zarania człowiek próbował pojąć, dlaczego jesteśmy tak podobni do siebie i tak się różnimy, skąd się bierze tak nierówny podział siły. W jaskini w Lascaux znajduje się malowidło przedstawiające człowieka z dziobem. Płaskorzeźby w grobowcach faraonów ukazują postacie ludzko-ptasich hybryd, bogów Ozyrysa, Horusa i Tota. Pewnego dnia Platon, spacerując i rozprawiając w ateńskiej Akademii, zdefiniował człowieka jako dwunogie zwierzę bezpióre. Mówi się, że następnego dnia Diogenes pojawił się w Akademii z oskubanym kurczakiem".

Podczas omawiania ewolucji w LO ktoś polecił mi tę książkę do poczytania, żebym poza poznawaniem suchych mechanizmów i regułek mogła podpatrzeć ten proces w działaniu. Na początku nie byłam specjalnie zainteresowana tym tematem, ale im dłużej czytałam o ziębach, tym bardziej się wciągałam w ten temat. Uważam, że obserwacje, które prowadzili Grantowie są naprawdę fascynujące. To opowieść nie tylko o ziębach i ich dziobach, ale również o mechanizmach ewolucji, które działają i zmieniają świat na naszych oczach.
Oczywiście nie jest to najnowsz...

{}× 11 | link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Dziób zięby czyli jak dziś przebiega ewolucja. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2021 nakanapie.pl