Ekstaza. Lata 90. Początek

Anna Gacek
6.4 /10
Ocena 6.4 na 10 możliwych
Na podstawie 10 ocen kanapowiczów
Ekstaza. Lata 90. Początek
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6.4 /10
Ocena 6.4 na 10 możliwych
Na podstawie 10 ocen kanapowiczów

Opis

Muzyka, filmy, seriale, teledyski, moda, media, idole i ikony, rewolucja w rytmie Smells Like Teen Spirit.

Seks, heroina i grunge. Supermodelki i trabanty. Laura Palmer, Courtney Love i Madonna. Jeremy i dziewczyny z teledysków Aerosmith. Kurt, Eddie, Layne, Chris i Andy. Axl i Bono. Seattle i Sub Pop. Koszule w kratę i martensy. MTV Unplugged i Beavis i Butt-head. Pokolenie X i Samotnicy. Anna Gacek w szerokim kontekście – obejmującym politykę, gospodarkę, kulturę, społeczeństwo i historię – zatrzymuje kilkadziesiąt niezapomnianych momentów popkultury. To opowieść pełna anegdot i mało znanych faktów.

Ekstaza Anny Gacek to więcej niż odpowiedzi na pytania, dlaczego Kurt Cobain opluł fortepian Eltona Johna, Agent Cooper uwielbiał słodycze, Anna Wintour nienawidziła grunge’u, Eddie Vedder zdemolował Carnegie Hall, a skromna pracownica wytwórni płytowej z Seattle wkręciła „New York Timesa”. To poruszająca opowieść o młodych ludziach zagubionych w swoim sukcesie, przerażonych niechcianą rolą rzeczników pokolenia. O samotności w adorującym tłumie, o pułapkach sławy, bezlitosnym świecie mediów i show biznesu, wreszcie o nieuchronnej tragedii.

Były to czasy najlepsze i były to czasy najgorsze. Były to wspaniałe czasy.

Lat dziewięćdziesiątych nie można opisać w jednej książce, to dopiero początek.

Data wydania: 2021-09-15
ISBN: 978-83-66671-49-2, 9788366671492
Wydawnictwo: Marginesy
Kategoria: Literatura faktu
Stron: 350
dodana przez: Evita

Autor

Anna Gacek Anna Gacek
Urodzona 9 kwietnia 1981 roku w Polsce (Bytom)
Anna Gacek – dziennikarka i prezenterka, przez dwie dekady (do marca 2020 roku) związana z Programem 3 Polskiego Radia. Oprócz prowadzenia autorskich audycji, w tym wspólnie z Wojciechem Mannem „W Tonacji Trójki”, nadawała relacje z największych świ...

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Powrót do przeszłości

15.04.2022

No i polały się łzy na moją młodość górną i durną :) W lata 90 wkraczałam jako pyskata trzynastolatka i teraz, czytając o tym magicznym czasie, nie byłam w stanie powstrzymać uśmiechu rozrzewnienia. Co to była za epoka! Dzięki otwarciu na świat Polska zyskała nieskrępowany dostęp do świata zachodniej kultury, co zaowocowało pojawieniem się w naszy... Recenzja książki Ekstaza. Lata 90. Początek

@mala_mi@mala_mi × 12

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Iwona_Nocon
2021-10-01
4 /10
Przeczytane

Ekstaza to pozycja zakwalifikowana jako reportaż dotyczący lat 90. Według okładki miałam w książce znaleźć informacje na temat muzyki, filmów, seriali, teledysków i idoli z tamtych lat. Gdzie kucharek sześć... Ten reportaż można było podzielić na kilka etapów i przybliżyć każdą z tych rzeczy w osobnym rozdziale. Nie wiem jaki był pomysł na tę książkę, ale ja nie do końca odnalazłam się czytając ciągle o modelkach, Nirvanie i Kurcie Cobaine. Przepraszam jeszcze pojawiła się Madonna. A że zagrała w kilku filmach w tamtym okresie to i temat kina po łebkach został odhaczony. Nie no, tak się nie robi. Skoro można było przeznaczyć kilka stron modelkom, w takim samym wymiarze można było ten czas poświęcić, filmom, o których naprawdę warto wspomnieć. Ja rozumiem, że o dopiero początek wchodzenia w ten świat. Ale naprawdę można to było ugryźć od innej strony. Lata 90 były atrakcyjne za granicą. A co z Polską? Będzie drugi tom?
Talent do pisania autorki jest niepodważalny. Czułam, że to, co znajduje się w środku jest napisane z pasją. Nie zmienia to faktu, że nie weszłam w ten świat tak jakbym chciała. A bardzo mi zależało. Urodziłam się w 92 roku i poza muzyką disco polo niewiele pamiętam. Gdybym mogła cofnąć się w czasie to zamiast romantyzmu i podaniu ręki Mickiewiczowi, oraz dwudziestolecia międzywojennego i zatańczeniu z Eugeniuszem Bodo wybrałabym lata 90. Tylko wtedy chciałabym mieć 30 na karku i cieszyć się tym okresem.
Może zbyt wiele wymagałam od tej lektury. Moż...

× 4 | link |
ZA
@zaczytanalala
2021-10-02
8 /10

Lata 90-te to czas dużych zmian. Całkowicie zmieniły się kanony piękna wśród fotomodelek, a także muzyka, styl ubierania i życiowe priorytety. Autorka przeprowadza czytelnika przez największe zmiany, jakie dokonały się latach 90. Pokazuje, jak duży wpływ na młodzież miała muzyka grunge. Wydaje się, że czasy te stanowiły zwrot o 180 stopni w stosunku do dotychczasowego życia. Okazuje się jednak, iż nie wszystko było tak idealne, jak mogłoby się wydawać. Większość z czołowych artystów tamtych czasów nie radziła sobie z tak dużą sławą i popadała w narkotykowe nałogi, które niejednokrotnie prowadziły do śmierci. Podziwiani przez wszystkich kończyli samotnie, a posiadanie ogromnych majątków nie było w stanie ukoić ich bólu, poczucia samotności i niezrozumienia.

Autorka w bardzo przystępny i przejrzysty sposób prowadzi nas przez zmiany lat 90. Ukazuje nie tylko jasne strony słaby, ale także jej bolesne kulisy. Wspomina Nirwanę, Pearl Jam, Guns N’ Roses oraz inne zespoły przodujące na ówczesnych listach przebojów. Ukazuje upadek Madonny, Michaela Jacksona oraz modelek wówczas już uważanych za zbyt idealne. Stawiano wtedy na ukazywanie codzienności oraz naturalności. Książka jest niesamowicie wciągająca i intrygująca. Do tej pory nie zaczytywałam się w takiej tematyce, ale autorka zdecydowanie zachęciła mnie do pogłębienia wiedzy. Liczę, iż nie będzie to ostatnia pozycja, jaka wyjdzie z rąk Anny Gacek, ponieważ sama chętnie sięgnęłabym po kolejne jej książki....

| link |
KG
@kasik80
2022-12-22
8 /10
Przeczytane
@migaczynka
@migaczynka
2022-04-08
4 /10
Przeczytane Reportaże
JU
@justyna.pawlaczyk
2022-03-15
8 /10
Przeczytane
@PannaIndyviduum
2022-02-26
7 /10
Przeczytane
@mala_mi
2022-04-15
7 /10
Przeczytane
@ryszpak
2021-11-28
6 /10
Przeczytane A.D. 2021 Eseje, publicystyka Historia najnowsza Muzyka, biografie twórców / zespołów
MO
@Moniskape
2021-10-23
6 /10
Przeczytane
@karsob85
2021-09-27
6 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Ekstaza. Lata 90. Początek. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl