Emigracja ambicji

Edyta Hołdyńska
6.8 /10
Ocena 6.8 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów
Emigracja ambicji
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6.8 /10
Ocena 6.8 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów

Opis

Młodzi, wykształceni i bez pieniędzy. To skoncentrowany obraz młodego pokolenia emigrantów. Tak zwanej nowej emigracji, która, co prawda może raz na miesiąc wrócić do Polski, bo połączenia lotnicze są tańsze i bardziej dostępne niż przed laty, ale wcale nie chce. Wyjechali z kraju, bo nie było tu dla nich nadziei na godny byt, na dobrze płatną pracę i rozwój zawodowy. Niejednokrotnie musieli schować swoje ambicje do kieszeni, zakasać rękawy i zamiast karierą, zająć się harówką. Pracą w obcym kraju, gdzie upokorzenie i odmienne traktowanie przez rodzimych mieszkańców Zachodu zawsze kiedyś dawało o sobie znać. Jedni z tego powodu wrócili, inni mimo wszystko zostali, prawdopodobnie na zawsze. Wszyscy bezpowrotnie się zmienili. Warto poznać prawdziwe historie ludzi, którzy emigrację poznali od podszewki. Ludzi, którzy zawsze będą tęsknić. Na obczyźnie – za domem, w Polsce – za możliwościami wielkiego świata.
Data wydania: 2019-07-18
ISBN: 978-83-8116-034-6, 9788381160346
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Kategoria: Literatura faktu
Stron: 296

Autor

Edyta Hołdyńska Edyta Hołdyńska Dziennikarka.

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Emigracja ambicji nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Asamitt
2021-12-22
5 /10
Przeczytane Polscy autorzy Literatura faktu/Reportaż

I tak i nie. Ostatecznie jestem lekko zawiedziona. Nie liczyłam na jakieś fantastyczne odkrycia w temacie, a jednak. Po prostu wszystko przez to, iż liczyłam na większą różnorodność historii. Wyjeżdżamy za granicę z różnych powodów, a w tym wypadku uważam, że Autorka podeszła do sprawy sztampowo. Przez ostatnie dwadzieścia lat znajomi, ktoś z bliższej czy dalszej rodziny wyjechał z Polski i powody tego stanu mogłyby utworzyć kalejdoskop historii. Kuzynka chciała sprawdzić jak to jest gdzieś tam, bo tu czuła, że ma ograniczenia, na początek licencjat w Niemczech, praca tłumacza, potem kilkanaście lat w Szwajcarii, a na koniec Anglia - dziś znów tu z nami, z rodziną. Koleżanka przed laty wyjechała, bo leczenie jej choroby w Polsce graniczyło z cudem, w Niemczech wciągu dwóch lat doszła do zdrowia. Sąsiad zasadniczo krótko w Anglii, jedynie by poddać się rehabilitacji po wypadku, a potem zarobić na zwrot kosztów oraz swoje wesele. Ktoś inny chciał kontynuować studia, ale nie przy naszych ograniczeniach, gdzie młodego człowieka miażdży się na wydziale, by czasem nie przebił swego profesora, kolejna awansowała i została przeniesiona wraz z chłopakiem do jego kraju, syn sąsiadów na stałych kontraktach w Norwegii i dziś taki on nasz , jak i nie nasz - mówią rodzice.
Przytaczam tych kilka przykładów z mojego obszaru poznawczego, gdyż nie ograniczają się one do jednego, nie każdy wyjeżdża za pieniędzmi. Jest wielu, którzy pragną zmiany w życiu, szerokiego otwarcia się i chłon...

× 13 | Komentarze (1) | link |
@karsob85
2021-03-07
8 /10
Przeczytane
@arkadiuszmusic
2020-08-20
7 /10
Przeczytane Literatura faktu
@a_ziemniewicz
2020-01-05
7 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Emigracja ambicji. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl