Epigramy

Posejdippos z Pelli
Epigramy
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Autor pochodził z macedońskiej Pelli i był znany przede wszystkim jako twórca epigramów o treści biesiadnej i erotycznej. Czas życia poety można ustalić w przybliżeniu na lata ok. 310 - ok. 240 p.n.e. Do niedawna znano (głównie z Antologii Palatyńskiej) tylko 20 epigramów, których autorem był niewątpliwie Posejdippos, kilka jedynie mu przypisywanych i kilka niepewnego autorstwa. Nasza wiedza o Posejdipposie wzbogaciła się ostatnio o materiał zawarty w nowo odkrytym papirusie (ok. 600 wersów, ponad 100 utworów).Oddawany do rąk Czytelnika tom pozwoli zapoznać się w całości z zachowanymi utworami Posejdipposa (dotychczas w przekładzie polskim dostępne były zaledwie 4 epigramy). Jest to zarazem pierwszy poetycki przekład spuścizny epigramatyka z Pelli na język inny niż języki pierwotne (włoski i angielski). Każdy wiersz, oprócz wyjaśnień przybliżających realia epoki, opatrzony został przepięknym literackim komentarzem Tłumacza, pozwalającym zatrzymać na moment ulotne poetyckie piękno tych odległych w czasie, ale jakże chwilami współczesnych utworów.Odkryty zbiór okazał się rewelacją nie tylko ze względu na ilość nieznanych dotąd tekstów, ale i z powodu swej specyfiki. Okazało się bowiem, że epigramy zostały ułożone w grupy tematyczne o osobnych tytułach, co oznacza, że mamy do czynienia z najstarszym przykładem antycznej książki - wydaniem utworów jednego autora na jednej rolce papirusu. W zachowanej części papirusu jest dziewięć takich części, z dziesiątej nie pozostało praktycznie nic. Są to kolejno epigramy: na szlachetne kamienie, o znakach wróżebnych, wotywne, nagrobne, na dzieła sztuki rzeźbiarskiej, upamiętniające zwycięstwa w zawodach hippicznych, poświęcone rozbitkom, epigramy o uzdrowieniach oraz sposoby przemawiania do przechodzących obok grobu.Korzyści, jakie odnosimy z lektury tej antycznej książki, to z perspektywy historycznoliterackiej radykalne zwiększenie objętości znanego nam tekstu, a zatem pełniejszy obraz twórczości Posejdipposa i w ogóle mniej dotychczas znanych odmian epigramu. Dla historyków epigramy te rzucają światło m.in. na sprawę kultu władców w Ptolemejskim Egipcie (również kobiet), ich stosunek do sportu i zaangażowanie w tradycyjne igrzyska panhelleńskie jako źródło dodatkowego prestiżu oraz postawę wobec twórców. Badaczom kultury antycznej przynoszą bogaty materiał z różnych sfer życia (w tym obyczajowości i roli kobiet). Na szczególne podkreślenie zasługuje także wzbogacenie źródeł poznania poglądów estetycznych i nowych faktów z dziedziny historii sztuki.
Data wydania: 2004
ISBN: 978-83-7255-197-9, 9788372551979
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Seria: Biblioteka Antyczna
Kategoria: Poezja
Stron: 208

Autor

Posejdippos z Pelli Posejdippos z Pelli Posejdippos z Pelli (gr. Ποσείδιππος, ur. ok. 310 p.n.e., zm. 240 p.n.e.) – starożytny grecki poeta okresu hellenistycznego pochodzący z Pelli, przedstawiciel aleksandryjskiej szkoły epigramatycznej. Prawdopodobnie studiował filozofię stoicką w A...

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Epigramy nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Epigramy. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2021 nakanapie.pl