Ewidencja pozabilansowa po zmianach

Izabela Motowilczuk, Jan Charytoniuk
Ewidencja pozabilansowa po zmianach
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Ósmy z serii Poradników dotyczy ewidencji pozabilansowej prowadzonej w jednostkach budżetowych i samorządowych zakładach budżetowych na kontach zespołu 9, wymienionych w załączniku nr 3 do rozporządzenia w sprawie rachunkowości oraz planów kont, w rozporządzeniu w sprawie planu kont dla organów podatkowych JST, a także na kontach pozabilansowych służących do ewidencji operacji gospodarczych niemających wpływu na wielkość aktywów i pasywów jednostki. Konta pozabilansowe służą do ewidencji: ?kategorii aktywów trwałych o niskiej wartości, w likwidacji, a także należących do obcych jednostek, użytkowanych przez jednostki budżetowe i samorządowe zakłady budżetowe na podstawie umów niedających podstaw do ujmowania w ewidencji kosztów ich amortyzacji, oraz aktywów obrotowych nieobjętych ewidencją bilansową i aktywów obrotowych obcych, ?rozliczeń płatności z budżetu środków europejskich, ?rozliczeń między różnymi jednostkami sektora finansów publicznych, ?planu wydatków i etapów poprzedzających dokonanie wydatków (zaangażowanie środków), ?rozliczeń podatkowych. Z tego Poradnika można dowiedzieć się m.in.: ?czym jest ewidencja pozabilansowa i jakie są zasady jej zakładania i prowadzenia, ?jakie konta pozabilansowe ? poza wymienionymi w załączniku nr 3 do rozporządzenia w sprawie rachunkowości oraz planów kont ? powinny być prowadzone w jednostkach budżetowych i samorządowych zakładach budżetowych (np. 091, 092, 093, 291, 292, 390, 391), ?jakie konta pozabilansowe muszą być prowadzone w urzędach obsługujących samorządowe organy podatkowe, ?jakie zasady obowiązują przy ewidencji planu wydatków budżetowych i ich zaangażowania, ?jakie operacje podlegają ujęciu w ewidencji pozabilansowej, ?jak tworzyć politykę rachunkowości, w tym zakładowy plan kont, dla kont ewidencji pozabilansowej w jednostkach budżetowych i samorządowych zakładach budżetowych, ?jak prawidłowo ujmować zdarzenia na poszczególnych kontach syntetycznych ewidencji pozabilansowej (podano wzory typowych księgowań na stronie Wn i Ma), ?jak prowadzić ewidencję pomocniczą (analityczną i szczegółową) dla poszczególnych kont ewidencji pozabilansowej (podano opis urządzeń księgowych i zasady dokonywania w nich zapisów). Poradnik z założenia ma służyć bieżącą pomocą służbom księgowym jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych w tworzeniu zakładowych planów kont, ustalaniu prawidłowego przebiegu ewidencji różnych operacji gospodarczych, typowych dla tych jednostek organizacyjnych, a także w zakładaniu i prowadzeniu ewidencji pomocniczej dla kont ewidencji pozabilansowej.
ISBN: 978-83-8137-382-1, 9788381373821
Wydawnictwo: Infor

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Ewidencja pozabilansowa po zmianach nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Ewidencja pozabilansowa po zmianach. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl