Gdy człowiek był numerem

Krzysztof Kiereś
10 /10
Ocena 10 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Gdy człowiek był numerem
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
10 /10
Ocena 10 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Publikacja Gdy człowiek był numerem pragnie przybliżyć Czytelnikowi losy osobowe Juliana Szczotki opisanen a podstawie jego osobistych przeżyć oraz korespondencji więziennej z obozów Auchwitz i Buchenwald, aby wielee z tego, co się wówczas działo nie popadło w zapomnienie. Julian Szczotka urodził się 14 lutego 1913 r. w Milówce. Po ukończeniu Państwowego Gimnazjum w Żywcu podjął naukę w Seminarium Nauczycielskim im. Grzegorza Piramowicza w Białej Krakowskiej.

Służbę wojskową rozpoczął na Dywizyjnym Kursie Podchorążych Rezerwy Piechoty 21 DPG przy 4 PSP w Cieszynie. Awans na podporucznika rezerwy uzyskał 1 stycznia 1938 r. Ukończył również kurs dla przewodników Junackich Hufców Pracy w Warszawie. Pracę nauczyciela, którą podjął w Opocznie kontynuował następnie w Olimpiowie. Za działalność oświatową w ramach ZWZ/AK został aresztowany z grupą innych nauczycieli przez Niemców 4 czerwca 1942 r. w Wójcinie pow. Opoczno. Po krótkim pobycie w więzieniu w Tomaszowie Mazowieckim był przewieziony do KL Auschwitz, gdzie otrzymał numer 38100. 10 marca 1943 r. wraz z wieloma Polakami został przetransportowany do KL Buchenwald, gdzie pod numerem 11593 przebywał do lipca. 27 lipca 1943 r. był przeniesiony do podobozu w Kassel Druseltal. W obliczu zbliżającej się klęski Niemiec i likwidacji podobozów 10 marca 1945 r. ponownie trafił do Buchenwaldu, z którego był ewakuowany transportem kolejowym na wschód. Wyzwolenia doczekał się w Terezinie 8 maja 1945 r. Do Polski powrócił 12 czerwca 1945 r. podejmując od września pracę nauczyciela w Rajczy, a następnie w Milówce. Oprócz pracy zawodowej był aktywnym organizatorem życia kulturalno – społecznego. Jego brat Stanisław był jedną z pierwszych polskich ofiar obozu w Buchenwaldzie. Julian Szczotka zmarł 29 grudnia 2012 r.
Data wydania: 2022-07-29
ISBN: 978-83-8229-491-0, 9788382294910
Wydawnictwo: Instytut Pamięci Narodowej
Kategoria: Biografia
Stron: 220

Autor

Krzysztof Kiereś Krzysztof Kiereś Dokumentalista, autor wielu publikacji upowszechniających historię Polski oraz historię Istebnej, Koniakowa i Jaworzynki. Organizator szeregu spotkań, dyskusji, wystaw i konferencji popularno-naukowych związanych z tradycją i historią Ziemi Cieszyńs...

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Gdy człowiek był numerem aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@melkart002
2022-09-15
10 /10

Książka opowiadająca przeżycia Juliana Szczotki i prawdę powiedziawszy jest ogromnie wstrząsająca. Nie przepadam za literaturą obozową, bo ciężko jest mi się pogodzić z myślą, że „Ludzie ludziom zgotowali ten los”. Choć ze wspomnień naszego Bohatera nie widać całego ogromu tych strasznych chwil, po przeczytaniu tej książki śniło mi się to, o czym czytałem. Zaskoczył mnie również fakt, iż w swych notatkach nie starał się oceniać ludzi z którymi miał do czynienia. Zwyczajnie opisywał to, co przyszło mu przeżyć, zobaczyć, usłyszeć. Tak zwyczajnie. Pisał jakby opowiadał jakiś zły sen, unikając jednoznacznych ocen tego wszystkiego, co wówczas miało miejsce. Co więcej, zdaje się doceniać te nieliczne osoby, nawet Niemców, którzy starali się być przyzwoitymi wobec osadzonych w obozach. Jak to możliwe, aby po takich przeżyciach, nie żywić do swych oprawców nienawiści? Czy mógł im wybaczyć? Oceńcie sami, czytając „Gdy człowiek był numerem”.

Ciężko pisać o czymś tak brutalnym, jak życie w obozach. Jakiekolwiek słowa zdają się za małe, albo niedostatecznie ważne, aby móc podsumować to, o czym się właśnie przeczytało. Mam więc ogromny dylemat, i najchętniej uciekłbym w przytaczanie konkretnych „wpisów” Juliana Szczotki. Jestem pod ogromnym wrażeniem jego hartu, jego wytrzymałości i „pogody” ducha, pomimo tak strasznych doświadczeń. Ja z pewnością nie byłbym w stanie ani unieść tego ogromu śmierci, pogardy, głodu i nieszczęść. A co dopiero przetrw...

× 1 | link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Gdy człowiek był numerem. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat