Genezis

Bernard Beckett
8.2 /10
Ocena 8.2 na 10 możliwych
Na podstawie 6 ocen kanapowiczów
Genezis
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.2 /10
Ocena 8.2 na 10 możliwych
Na podstawie 6 ocen kanapowiczów

Opis

Na zgliszczach zrujnowanego świata, na wyspie dotychczas zwanej Nową Zelandią, zrealizowano platońskie marzenie - stworzono utopijną republikę.
Jednak pewnego dnia pojawił się buntownik...
Wiele lat później czternastoletnia Anaksymandra staje do czterogodzinnego egzaminu. Temat jest bliski jej sercu - Adam Forde, bohater z dzieciństwa. Jeśli egzamin zakończy się pomyślnie, Akademia przyjmie ją w swoje elitarne szeregi.
W trakcie egzaminu Anax poznaje fakty, które nie są dostępne zwykłym obywatelom. Informacje te kwestionują wszystko to, co stanowiło dla niej świętość. Dlaczego Akademia pozwala Anaksymandrze dojrzeć źródło tajemnicy, na której zbudowano znany jej świat? Jaką rolę naprawdę odegrał Adam Forde? Czym tak naprawdę jest życie i gdzie zmierza nasz świat?

GENEZIS to niezwykła książka, która w niespotykany sposób łączy w sobie to, co najlepsze w science fiction oraz filozofii. Stawia pytania o duszę, dalszą ewolucję człowieka, zapytuje o możliwość uświadomienia sztucznej inteligencji. Bernard Beckett odpowiedzi odnajduje u klasyków filozofii, po czym uaktualnia je i wykorzystuje w świecie galopujących współczesnych technologii. Książkę czyta się niczym najlepszy thriller - jednym tchem.
Data wydania: 2011-02-01
ISBN: 978-83-7506-674-6, 9788375066746
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Stron: 216

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Genezis

29.06.2012

Bernard Beckett autor „Genezis” to nowozelandzki pisarz fantastyczny, który w Polsce jest właściwie nieznany. Został nagrodzony wieloma nagrodami. Nigdy nie słyszałam o tym człowieku, ani tym bardziej o jego powieściach, tym koniecznej chciałam nadrobić zaległości, kiedy tylko przeczytałam na jednym z blogów zachęcającą recenzję owej książki. Na r... Recenzja książki Genezis

Moja opinia o książce

Opinie

@Asamitt
2019-11-29
9 /10
Przeczytane Dystopia/Antyutopia/Postapokalipsa Fantastyka/Fantasy/Paranormal * Własne

Nie jestem na tyle rozsmakowana w fantastyce żeby sie uważać za znawcę tematu, ale dla mnie ta pozycja jest zupełnie inna od tych, z którymi miałam już do czynienia. Połączenie fantastyki z filozofią. Książka, którą nie wystarczy jedynie przeczytać, wymaga zastanowienia się i dopiero wtedy można dostrzec jej walory.
Przedstawia pewien fragment rzeczywistości opisywany z perspektywy dziewczyny zdającej egzamin do Akademii co daje czytelnikowi możliwość poznania świata, w którym żyje, jak i motywów jego działania. Chodzi tu o wykreowaną sztuczną inteligencję, ideę, myśli, wszystko to co łączy i dzieli świat ludzi i maszyn.
Poznawanie przeszłości dzięki opowieściom zdającej może momentami wydać się nużący jednak czytając zdawałam sobie sprawę że czemuś to służy i ostatnie kartki dobitnie mi to uświadomiły. Nowy świat, nowy początek, nowe genezis innego gatunku.

× 4 | link |
@zooba
2019-11-30
7 /10
Przeczytane Science-fiction 2018 Posiadam

Zaliczenie tej książki do gatunku young adult (w dodatk SF) wzbudziło moje podejrzenia. Z drugiej strony mocna rekomendacja znajomego sugerowała, że w powieści jest więcej niż mogłoby się wydawać. Spróbowałam.

Kluczowe sceny powieści dotyczą przebiegu egzaminu, do którego przystępuje główna bohaterka Anaksymandra, aby móc wstąpić do Akademii, gremium kierującego państwem przyszłości, zbudowanym po upadku naszej cywilizacji. Pod pretekstem przepytywania Anax ze znajomości historii, dowiadujemy się szczegółów o schyłkowych latach poprzedniego systemu, o pandemii, która dziesiątkowała ludzkość, wreszcie o powstaniu zdrowej enklawy na wyspach Nowej Zelandii. Książka Becketta byłaby najzwyklejszą antyutopią gdyby nie jej rys filozoficzny. Szczególnie dużo jest odwołań do antycznej greckiej filozofii, począwszy od imion bohaterów, skończywszy na podstawowych dogmatach, na których zbudowano nowy porządek świata. Anax snuje więc swoją relację z kluczowych wydarzeń życia Adama Forde'a, postaci owianej legendą. Nie będę rozwijać opisu fabuł, bo łatwo tu o spojlery.
Podsumowując plusy:
- jest to książka z rodzaju lektury rozrywkowej z ambicjami pobudzenia do refleksji - udało się to autorowi. Mogłam na świeżo mając wypadki z książki pospierać się na temat sztucznej inteligencji, jej definicji, zagrożeń itp.;
- element wplecenia odniesień do filozofii - pytań o granice wolności obywateli, poświęcenia na rzecz państwa swoich pragnień, o sterowanie ludźmi przez wzbud...

| link |
@Basiek04
2019-12-29
8 /10
Przeczytane 2019

 Ostatnio postanowiłam przeczytać coś, co krótszego. Jednotomowego. Bez nadmiernie rozwiniętej fabuły czy mnogości bohaterów. Na półce u jednej ze Znajomych znalazłam taką oto książkę, która była przez nią dość wysoko oceniona. A że gusta książkowe mamy podobne, pomyślałam sobie, że warto spróbować. I bardzo dobrze, gdyż książka jest rewelacyjna.
 
 Nie będę opisywała fabuły, gdyż streszczenie byłoby jednym wielkim spoilerem, a nie o to przecież chodzi.
 
 Sama opowieść zaintrygowała mnie od pierwszej strony. Autor postanowił w dość nieszablonowy sposób przedstawić wydarzenia, co z miejsca mnie "kupiło". Mianowicie, lwia część opowieści to opisywanie wydarzeń dawno minionych. Anax - główna bohaterka - przedstawia je komisji podczas egzaminu wstępnego. Mamy tu pytania egzaminatorów i odpowiedzi kandydatki i okazjonalne wstawki tradycyjnej 3-osobowej narracji. I właśnie to mnie tak wciągnęło. Ta inność. Nowość. Właśnie tego było mi (znudzonemu czytelnikowi) teraz trzeba.
 
 Bohaterowie są bardzo nieliczni. W czasie "teraźniejszym" Anax, egzaminatorzy, Soc i Perykles. Reszta - czy raczej resztka, bo też ich niewielu - to postacie historyczne. Mogłoby się wydawać, że zaskoczeń tu być nie może. A jednak! Ostatni fragment egzaminu udowodnił mi, że zupełnie się myliłam. "Ale że co?!" wyrwało mi się nie raz czy dwa.
 
 "Genezis" to zdecydowanie jedna z najlepszych książek, jakie zdarzyło mi się w ostatnim czasie przeczytać.
 
 Zdecydowanie...

| link |
EF
2021-04-27
8 /10
Przeczytane Fantastyka
@Beata_
2019-11-12
7 /10
Przeczytane Posiadam Papierowe
MA
2012-02-26
10 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Genezis. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl