Gladiatorzy i walki z dzikimi zwierzętami na arenach

Christopher Epplett
6 /10
Ocena 6 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Gladiatorzy i walki z dzikimi zwierzętami na arenach
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6 /10
Ocena 6 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Gladiatorzy i polowania to szczegółowa analiza sportów rozgrywanych na arenach starożytnego Rzymu, skoncentrowana na walkach gladiatorów i polowaniach (venationes). Większość dotychczasowych publikacji na temat widowisk arenowych poświęca tym ostatnim niewiele miejsca, mimo że venationes, w których człowiek walczył na śmierć i życie z dzikimi zwierzętami (m.in. lwami, tygrysami, słoniami, nosorożcami), były niemal równie popularne jak walki gladiatorów i organizowano je dłużej. Dr Epplett dokładnie charakteryzuje oba rodzaje widowisk. Opisuje początki tych krwawych sportów w czasach republiki rzymskiej, a następnie ich rozwój w pierwszych dwóch wiekach cesarstwa, kiedy cesarze dysponowali gigantycznym budżetem na monumentalne widowiska. Autor analizuje szkolenia, sprzęt i style walki poszczególnych zawodników, a także infrastrukturę areny i logistykę towarzyszącą organizacji tych spektakli. Wiele uwagi poświęca sposobom, w jakie zdobywano niezliczone dzikie zwierzęta potrzebne do wystawiania venationes na całym obszarze cesarstwa. Dr Christopher Epplett wykłada historię starożytną na Uniwersytecie Lethbridge w kanadyjskiej prowincji Alberta. Szczególnie interesują go rzymskie widowiska na arenach, w tym polowania. Występuje jako ekspert w BBC i History Channel.  
Tytuł oryginalny: Gladiators and Beast Hunts
Data wydania: 2019-04-18
ISBN: 978-83-65280-74-9, 9788365280749
Wydawnictwo: AD ASTRA
Stron: 314
dodana przez: mrbiggles

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Gladiatorzy i walki z dzikimi zwierzętami na arenach aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@lordofthedreams9
2021-12-09
6 /10
Przeczytane 📚 posiadam 📜 historia

Struktura i styl książki przywodzi na myśl pracę dyplomową (myślę, że taka była jej geneza, choć nie udało mi się znaleźć potwierdzenia), raczej przeciętnie uzdolnionego studenta - ryzykowne stwierdzenia dra Eppletta często bywają nie poparte argumentami lub ich uargumentowanie zakrawa o śmieszność (znalezienie w pobliżu Koloseum kości zabitych tam zwierząt ma być dowodem na konsumpcję ich mięsa). Redakcja polskiego wydania bezlitośnie podważa wiarygodność takich karkołomnych "dowodów". Występują też dosyć liczne powtórzenia już wcześniej przedstawionych faktów lub tez.
"Gladiatorzy..." to książka raczej ogólnikowa. Próżno tu szukać informacji o szkoleniu, czy życiu codziennym gladiatorów. Wymienione zostały najważniejsze kategorie gladiatorów, ale ich uzbrojenie i styl walki zostały przedstawione bardzo pobieżnie (tzn. w niektórych przypadkach napisano jedynie, że dany typ w odróżnieniu od innych polegał na szybkości i zwinności). Autor nie wypełnia też obietnicy przedstawienia szczegółów infrastruktury walk gladiatorskich i ze zwierzętami oraz pozyskiwania tych zwierząt, traktując także i te tematy raczej powierzchownie. Największa uwaga została poświęcona wymienieniu kolejnych źródeł pisanych na temat walk gladiatorskich i ze zwierzętami i tym, co w nich napisano na te tematy - czyli głównie kto i kiedy zorganizował widowisko i ile było tam walczących par gladiatorów/zwierząt poszczególnych gatunków.

| link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Gladiatorzy i walki z dzikimi zwierzętami na arenach. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2023 nakanapie.pl