Opinia na temat książki Głośnik w głowie. O leczeniu psychiatrycznym w Polsce

PA
@Park2Read · 2022-03-10 07:32:51
Wszyscy wiemy, że nasza narodowa służba zdrowia nie od dziś ma w statusie hasło "to skomplikowane", które całkiem nieźle oddaje autentyczną aurę tej instytucji. Trudno bowiem dostać się do specjalisty, terminy są z reguły tak odległe, że nie istnieją jeszcze kalendarze, w których można by zapisać datę wizyty, poczekalnie przepełnione, w szpitalach brak niekiedy podstawowych artykułów higienicznych. Źle jest od dawna, chorowanie jest niezwykle trudne logistycznie, natomiast po lekturze "Głośnika w głowie. O leczeniu psychiatrycznym w Polsce" Anety Pawłowskiej - Krać jestem przekonana, że przypadłości związane z nieprawidłowym funkcjonowaniem ludzkiej psychiki powinny być po prostu zakazane. Nie ma na nie bowiem miejsca w państwowym systemie opieki zdrowotnej. Niestety ma się to odwrotnie proporcjonalnie do liczby przybywających pacjentów, których po wydarzeniach ostatnich lat jest coraz więcej.
Brakuje za to lekarzy, brakuje personelu, brakuje terapii, brakuje miejsc i czasu, bez którego nie da się tym ludziom skutecznie pomóc.

"Głośnik w głowie" to reportaż dokumentujący zmagania ludzi - i ich rodzin - dotkniętych chorobami psychicznymi, którzy bardzo często pozostawieni są samym sobie. Pacjenci hospitalizowani są za późno, w szpitalach nie dostają odpowiedniego wsparcia i opieki, są faszerowani lekami i wypuszczani z oddziałów bez wskazówek, jak radzić sobie dalej. Często nawet nie udaje im się trafić do żadnej konkretnej placówki - jak choćby w przypadku Kuby. Ta historia młodego chłopca, bezradności rodziców i smutnych paradoksów systemu poruszyła mnie najmocniej.

Pawłowska-Krać rozmawia zarówno z pacjentami jak i z psychiatrami oraz personelem, w tej grupie nie brakuje osób działających pełnym sercem dla dobra chorych, jednak mimo najszczerszych chęci nie są one w stanie same uratować tego całego działu medycyny.

Autorka odsłania największe bolączki i trudności polskiej psychiatrii, oddaje głos bohaterom - cierpliwie, bez zbędnej ekscytacji, pozwala płynąć ich historiom. To oni powinni być tutaj najważniejsi, zbyt często nie są.

"Głośnik w głowie" nie jest może pozycją odkrywczą, wszak w zasadzie wiadomo, że lecznictwo potrzebuje skutecznej reformy, której niezmiennie nie może się doczekać - jest to jednak książka ważna, uświadamiająca skalę problemu i wskazująca istotną prawdę o miejscu i roli pacjenta w tym makrokosmosie chorób, który nieustannie spychany jest na obrzeża systemu a co za tym idzie często również na margines społeczeństwa. Polecam.

Ocena:
× 2 Polub, jeżeli spodobała Ci się ta opinia!
Głośnik w głowie. O leczeniu psychiatrycznym w Polsce
2 wydania
Głośnik w głowie. O leczeniu psychiatrycznym w Polsce
Aneta Pawłowska-Krać
7.8/10
Seria: Reportaż [Czarne]

Co czwarty Polak w jakimś momencie życia miał kłopoty ze zdrowiem psychicznym – wynika z badania dotyczącego kondycji psychicznej mieszkańców Polski. To znaczy, że ponad osiem milionów osób w naszym ...

Komentarze

Pozostałe opinie

Wystarczy nie zamykać oczu, by wiedzieć, że psychiatria w Polsce nie ma się dobrze, ale jak sytuacja wygląda naprawdę? Czy słyszeliście o spaniu na materacach, gdy brakuje już łóżek? Długich termina...

Ostatnio mój czytnik został odkurzony. Wróciłam tez do @Link i pierwszy wybór padł na „Głośnik w głowie”. Uwielbiam serię tych reportaży i zawsze pochłaniam je w kilka chwil. Tak było i tym razem. ...

Już dawno nie spotkałam się z tak adekwatnym do treści tytułem. Rzeczywiście reportaż autorstwa Anety Pawłowskiej- Krać opowiada o leczeniu psychiatrycznym w Polsce. Nie obiecuje więcej niż jest w st...

Napiszę krótko: "A to Polska właśnie." I wielki szacunek dla autorki za podjęcie tak trudnego tematu. W mojej ocenie bardzo dobry reportaż.

© 2007 - 2024 nakanapie.pl