Grandhotel

Jaroslav Rudiš
7.5 /10
Ocena 7.5 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów
Grandhotel
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.5 /10
Ocena 7.5 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów

Opis

Pomiędzy ziemią a niebem, w hotelu - cudzie architektury na szczycie góry Ještěd, nad Libercem rozgrywa się akcja powieści nad chmurami. Fleischman, trzydziestolatek bez imienia, cierpi na specyficzną przypadłość: niemożność osiągnięcia czegokolwiek. W zasadzie nic go nie wyróżnia. Nigdzie nie był, niczego nie dokonał. Podczas wizyt u psychologa usiłuje przeanalizować swoje życie, choć zdecydowanie lepiej rozumie pogodę, która według niego rządzi światem. Obserwując niebo z tego niezwykłego szczytu zrozumie, że jedyna droga do szczęścia wiedzie przez chmury... Grandhotel nawiązuje do najlepszych tradycji czeskiej literatury - twórczości Bohumila Hrabala i Josefa Škvoreckiego. W oryginalny sposób łączy lekkość stylu, humor i anegdotyczność narracji z trudną tematyką dwudziestowiecznej historii środkowoeuropejskiej. Autor nie waha się dotknąć czeskiego tabu wypędzenia Niemców Sudeckich po II wojnie światowej. Ukazuje też ostatnie przemiany ustrojowe i nową rzeczywistość, w której niekoniecznie każdy potrafi znaleźć swoje miejsce. Książka otrzymała w 2007 r. Nagrodę Czytelników w prestiżowym konkursie Magnesia Litera. Historia Fleischmana powstała na potrzeby filmu Grandhotel (2006) w reż. Davida Ondříčka (autora m.in. kultowych Samotnych). Książka nie jest scenariuszem literackim, ani film nie stanowi adaptacji powieści. Jednak zarówno w filmie, jak i w powieści wciąż pozostajemy w tym samym świecie pełnym ludzkich emocji.
Data wydania: 2011
ISBN: 978-83-928051-4-4, 9788392805144
Wydawnictwo: Znak
Kategoria: Literatura piękna
Stron: 232
Mamy 2 inne wydania tej książki

Autor

Jaroslav Rudiš Jaroslav Rudiš
Urodzony w 1972 roku na Słowacji
Jaroslav Rudiš to kultowy autor młodego pokolenia, laureat licznych nagród literackich, z wykształcenia germanista i historyk. Debiutował w 2002 r. powieścią Nebe pod Berlínem (pol. Niebo pod Berlinem, Prószyński i S-ka, 2007). Następnie pojawiły si...

Pozostałe książki:

Niebo pod Berlinem Koniec punku w Helsinkach Aleja narodowa Grandhotel. Powieść nad chmurami Czeski Raj
Wszystkie książki Jaroslav Rudiš

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

"Grandhotel. Powieść nad chmurami"

18.03.2014

"Jestem Chmuromirem. Jestem Szajbusem. Jestem Termometrem. I Tesilem. Ale na pewno nie jestem głupkiem." Tak mówi o sobie Fleischman - główny bohater książki "Grandhotel. Powieść nad chmurami". Takimi przezwiskami obdarzyli go wiele lat temu szkolni koledzy i przylgnęły one do niego na dobre. Określenie Chmuromir Fleichman uznaje za najlepsze, bo ... Recenzja książki Grandhotel

Moja opinia o książce

Opinie

@magdalena.borkowska13
2021-12-06
8 /10
Przeczytane

Grandhotel początkowo wydawał mi się bardzo lekką i humorystyczną pozycją. Jednak czym dalej brnęło się i pochłaniało opowieść naszego głównego bohatera, tym bardziej okazuje się, że porusza bardzo trudne i poważne wątki.

Ta powieść faktycznie umieszcza nas w świecie pełnym ludzkich emocji. Prócz tego, porusza tematykę trudności oraz zaburzeń psychicznych. Główny bohater korzysta z pomocy psychologa lub psychoterapeuty; mamy możliwość poznać jak wyglądały ich sesje.

Zakończenie jest dla mnie wielkim zaskoczeniem i aż prosi się, żeby powstała kontynuacja. Jeżeli jednak kontynuacja nie powstanie, to zostaje nam samym odpowiedzieć sobie na parę pytań.

| link |
@fioletowa
2012-07-31
Przeczytane

Podobny do koncepcji Foresta, ale wykonanie i sposób pisania jest daleki od tego czego oczekiwałam. Zamysł byłby super, gdyby język był bardziej dopracowany i może ten bohater był zbyt banalnie skontrastowany z płytką postacią Jerga. Tyle.

| link |
@tsantsara
2019-11-26
6 /10
Przeczytane Literatura czeska (i słowacka) W mojej biblioteczce
@Zapiskispodpoduszki
2014-03-18
8 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Grandhotel. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl