Gryf. Pałacyk Michla, Żytnia, Wola

Jarosław Wróblewski
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów
Gryf. Pałacyk Michla, Żytnia, Wola
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów

Opis

Pałacyk Michla, Żytnia, Wola Bronią się Chłopcy, spod Parasola a…. dowodzi nimi Janusz Brochwicz-Lewiński ps. „Gryf”. Kim jest ten człowiek, który stał się legendą już za młodu? Urodził się w 1920 r. w Wołkowysku niedaleko Grodna, od dziecka wyróżniał go talent przywódczy, a wojskowość miał we krwi dlatego wstąpił do szkoły podchorążych zaraz po maturze. W 1939 r. w wieku 19 lat aresztowany przez bolszewików, otrzymał wyrok śmierci. Był partyzantem „Zapory”, a do szkolenia żołnierzy z „Parasola” powołał go „Nil”. Ciężko ranny podczas walk na Woli trafił do obozu jenieckiego w Murnau gdzie poznał Rotmistrza Witolda Pileckiego. Z polecenia Gen. Tadeusza Bora – Komorowskiego trafił do I Samodzielnej Brygady Spadochronowej, tak znalazł się w wojsku w Wielkiej Brytanii. Jego historia powojenna jest równie barwna. Po wstąpieniu do armii brytyjskiej, był w gwardii przybocznej rodziny królewskiej Elżbiety II, a następnie jako oficer wywiadu brytyjskiego i Armii Renu brał udział w operacjach m.in. na terenie Niemiec i Palestyny. W wieku 82 lat, w 2002 r. wrócił do Polski. I nadal aktywnie działa, w latach 2009–2014 był członkiem Kapituły Orderu Wojennego Virtuti Militari, a w 2014 zasiadł w Komitecie Honorowym Fundacji „Łączka”. Prezydent Lech Kaczyński awansował go do stopnia generała brygady, a Prezydent Andrzej Duda odznaczył go Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski. Honorowy obywatel m. st. Warszawy, laureat Nagrody IPN „Kustosz Pamięci Narodowej”. Odznaczeń za zasługi otrzymał wiele, z różnych stron. Jednak jedno „odznaczenie” jest wyjątkowe, które jak mówi ocaliło mu życie – obrazek Jezusa Miłosiernego, otrzymany od Matki przy pożegnaniu w 1939 r. Nie ma wątpliwości, że życie zawdzięcza Bożej Opatrzności. Ta książka to historia w której pojawiają się niezwykłe osobistości, nazwiska i wydarzenia. To życiorys, który trudno zamknąć pomiędzy okładki książki, to zdarzenia, które stworzyły dzisiejszą historię Polski i świata.
Data wydania: 2017
ISBN: 978-83-8079-109-1, 9788380791091
Wydawnictwo: Fronda
Kategorie: Historia, Hobby
Stron: 528

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Gryf. Pałacyk Michla, Żytnia, Wola aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@ryszpak
2019-12-01
8 /10
Przeczytane A.D. 2017 II wojna - Europa U ludzi II wojna - ruch oporu

Bardzo ładnie, wręcz bogato wydana kolejna (po "Zośkowcu") książka Jarosława Wróblewskiego, którą z wielką przyjemnością przeczytałem. Generał Janusz Brochwicz-Lewiński pochodził z rodziny o wielkich tradycjach wojskowych, naturalnym więc było, że został żołnierzem.
Jego losy wojenne i powojenne są skomplikowane tak jak wielu bohaterów tamtych dni. Książka ta jednak, to nie tylko biografia "Gryfa", to również wspomnienia o siostrze Faustynie Kowalskiej, Witoldzie Pileckim, Zbigniewie Herbercie czy Józefie "Ziutku" Szczepańskim.
Książka zawiera bardzo wiele ilustracji, szkiców, dokumentów, wierszy i piosenek z okresu wojny i nie tylko (np. żurawiejki).
Bardzo gorąco polecam.

| link |
@MalaMi_2
2019-01-09
8 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Gryf. Pałacyk Michla, Żytnia, Wola. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat