Historia niebyła. Co by było, gdyby…?

Alexander Demandt
Historia niebyła. Co by było, gdyby…?
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Słynny aforyzm Pascala, że nos Kleopatry zdecydował nie tylko o obliczy władczyni, ale i dziejów, wyraża pogląd, iż sprawy mogłyby przyjąć inny obrót, gdyby drobne wypadki potoczyłyby się inaczej. Jest to ni mniej, ni więcej tylko sugestia, że historia wcale nie musiałaby obrać tego kierunku, w którym poszła. Jakimi drogami mogła równie dobrze podążyć, gdzie się one rozgałęziają i jaki kierunek wyznaczają - to sprawy, o których warto wiedzieć po pierwsze dla nich samych, po drugie zaś dlatego, że rozważanie minionych możliwości poszerza naszą znajomość przeszłych dziejów. Co by się stało, gdyby 28 VI 1914 roku w Sarajewie nie padły strzały? Gdyby zwyciężył rozsądek i świat uniknąłby pierwszej wojny, wtedy nie doszłoby także do drugiej. Kolonie mogłyby się unowocześnić i wyemancypować pod patronatem europejskim. Z Austro-Węgier być może powstałby Commonwealth. Rosja byłaby monarchią konstytucyjną. Niemieckim cesarzem zostałby Ludwik Ferdynand, a 9 listopada byłby wolny od zajęć szkolnych jako dzień urodzin cesarza.  
Tytuł oryginalny: Ungeschehene Geschichte. Ein Traktat uber die Frage: Was ware Geschehen, wenn...?
Data wydania: 1999
ISBN: 83-06-02756-6, 8306027566
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Seria: Biblioteka Myśli Współczesnej
Kategoria: Historia
Stron: 188

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Historia niebyła. Co by było, gdyby…? nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Historia niebyła. Co by było, gdyby…?. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl