Historia pocałunku

Otto F. Best
7.5 /10
Ocena 7.5 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów
Historia pocałunku
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.5 /10
Ocena 7.5 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów

Opis

"Czy pocałunek równy jest pocałunkowi? Między galicyjskim stwierdzeniem: ""Rączki całuję łaskawej pani"" a pocałunkiem Romea i Julii każdy Czytelnik odnajdzie nieznane światy, przez które z chęcią poprowadzi go Otto F. Best, historyk literatury i były wykładowca na University of Maryland , USA. Autor z prawdziwie gawędziarską swadą i humorem opowie o pochodzeniu, sposobie i przemianach obyczaju całowania. Za przykłady posłużą mu doskonale dobrane dzieła: Biblia, Pieśń nad pieśniami, miłosna poezja Bliskiego Wschodu, utwory Homera, Rousseau, Wilde'a, Platona i Szekspira. Dowiemy się, jak całują matki, politycy i papieże, jak całowali się i całują kochankowie i bohaterowie literaccy. Tę fascynującą opowieść autor wzbogaca doskonałą znajomością historii kultury i obyczajów różnych epok. Współautor, antropolog i zoolog Wolfgang M. Schleidt, podkreślając antropologiczny wymiar pocałunku, zwraca uwagę na jedność świata istot żywych: w gestach czułości, w trudach opieki nad potomstwem i rytuale zalotów. ""Historia pocałunku"" jest lekturą, która rzeczywiście bawi i rzeczywiście uczy."
Data wydania: 2003
ISBN: 978-83-7200-495-6, 9788372004956
Wydawnictwo: Muza
Stron: 461

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Historia pocałunku? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@deana
2019-10-20
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane

Wydawać by się mogło, że cały świat się tylko całuje. Całują zakochani, całują rodzice dzieci, całujemy na powitanie, pożegnanie, całujemy by okazać szacunek... Ile ludzi, tyle wariacji ale czy można z tego wyciągnąć jakieś jednoznaczne, wspólne wnioski? Otto F. Best, historyk literatury i były wykładowca na University of Maryland podchodzi do zadania bardzo ambitnie próbując prześledzić historię kultury aby pokazać jaką rolę odgrywał i odgrywa pocałunek.

,,Historia pocałunku" to lekko, z gawędziarskim zacięciem opowiedziana historia ludzkości, gdzie na pierwszy plan wysuwa się właśnie pocałunek. Autor zaczyna od jego pierwotnych, biologicznych uwarunkowań by potem iść dalej i pokazywać jak zmieniał się jego odbiór i interpretacja. Stara się prześledzić najważniejsze dzieła literackie zaczynając od Biblii, Iliady, utworów z Bliskiego Wschodu, przez dzieła średniowieczne, renesansowe aż po oświeceniowe i romantyczne, kierując się ku współczesności. Wszędzie szuka opisów pocałunków i próbuje je interpretować tak by pokazać jego rolę i znaczenie. Nie koncentruje się tylko na romantycznym wymiarze całowania. Pokazuje jego znacznie szerszą i bogatszą symbolikę. Bo pocałunek może mówić o przywiązaniu, trosce, może być wyrazem zdrady, może nieść z sobą deklarację poddaństwa. Także ważne jest kto, kiedy i gdzie całuje.

,,Historia pocałunku" to lektura pasjonująca. Zawiera ogrom kulturowych i literackich odniesień ale podanych w bardzo przystępnej formie. Autor bardz...

{} | link |
@frodo
2009-01-08
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane

Ciekawe spojrzenie na pocałunek w różnych kulturach i obyczajach. Dawniej i dziś.

{} | link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Historia pocałunku. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2021 nakanapie.pl