Historia - Średniowiecze powszechne

Krzysztof Pogorzelski
Historia - Średniowiecze powszechne
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Słuchając tej płyty zdobędziesz m.in. zasób najważniejszych informacji na temat Cesarstwa Bizantyjskiego, cywilizacji Arabów i kulturze Islamu oraz państwie Merowingów i władzy Karolingów. Dowiesz się o monarchii Karola Wielkiego, powstaniu pierwszych państw słowiańskich, takich jak: Ruś Kijowska, Państwo Moskiewskie, Czechy, Węgry oraz Litwa, jak również poznasz okoliczności powstania Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego i podłożu konfliktów między papiestwem a cesarstwem – krucjatach. Usłyszysz także o systemie feudalnym i przemianach gospodarczych w Europie, o cywilizacji miejskiej, kształtowaniu się monarchii stanowych i początkach parlamentaryzmu w Anglii i Francji. Dowiesz się, czym była „czarna śmierć” i na czym polegał system nakładczy. Opowiemy też o wojnie stuletniej, schizmach w kościele i wojnach husyckich. SPIS TREŚCI: 1. Charakterystyka okresu Średniowiecza. 2. Cesarstwo Bizantyjskie. 3. Cywilizacja Arabów i kultura Islamu. 4. Państwo Merowingów i przejęcie władzy przez Karolingów. 5. Ekspansja monarchii Karola Wielkiego. 6. „Renesans karoliński” i jego przejawy. 7. Traktat w Verdun i upadek monarchii karolińskiej. 8. Powstanie pierwszych państw słowiańskich. 9. Państwa Europy Środkowo – Wschodniej w Średniowieczu. Ruś Kijowska. Państwo Moskiewskie. Czechy. Węgry. Litwa. 10. Święte Cesarstwo Rzymskie Narodu Niemieckiego. 11. Konflikty miedzy papiestwem a cesarstwem w średniowiecznej Europie. 12. Krucjaty. Geneza i charakter krucjat. Krucjaty na Bliskim Wschodzie. 13. Normanowie. Podbój Anglii przez Wilhelma Zdobywcę. 14. System feudalny w średniowiecznej Europie. 15. Przemiany gospodarcze na zachodzie Europy od XI do XIII wieku. 16. Urbanizacja Europy i powstanie cywilizacji miejskiej. 17. Kształtowanie się monarchii stanowych i początki parlamentaryzmu w Anglii i Francji. 18. Rozkwit kultury średniowiecznej od XI o XIV wieku. Styl romański i styl gotycki. 19. Kryzys społeczno – gospodarczy i polityczny w Europie Zachodniej w XIV i XV wieku. 20. Bibliografia. BIBLIOGRAFIA – ŚREDNIOWIECZE POWSZECHNE: 1. Arnold Stanisław, Kurkiewicz Władysław, Tatomir Adam, Żurawski Wiesław, Dzieje Świata. Chronologiczny przegląd ważniejszych wydarzeń, LSW 1976. 2. Baszkiewicz Jan, Historia Francji, Ossolineum 1999. 3. Czapliński Władysław, Galos Adam, Korta Wacław, Historia Niemiec, Ossolineum 1990. 4. Encyklopedia PWN. Seria multimedialna. Cywilizacje Europejczyków. 5. Kwiatkowski Stefan, Średniowieczne dzieje Europy, Warszawa 2006. 6. Manteuffel Tadeusz, Historia powszechna. Średniowiecze, Warszawa 2005. 7. Wielka historia świata. Kształtowanie Średniowiecza, tom 4 pod redakcją naukową Macieja Salamona, Warszawa 2005. 8. Wielka historia Świata. Późne Średniowiecze, tom 5 pod redakcją naukową Krzysztofa Baczkowskiego, Warszawa 2005.
Data wydania: 2007-03-01
ISBN: 7883609130094
Rodzaj: e-book
Wydawnictwo: Marekas Management

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Historia - Średniowiecze powszechne? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Historia - Średniowiecze powszechne. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat