Historia zimnej wojny. Tom I. Geneza

praca zbiorowa
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Historia zimnej wojny. Tom I. Geneza
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Pierwszy tom Historii zimnej wojny skupia się na genezie oraz pierwszych latach konfliktu. W pierwszej wszechstronnej, historycznej analizie tego okresu dziejów zespół czołowych naukowców pokazuje, jak zimna wojna wyewoluowała z geopolitycznego, ideologicznego, gospodarczego i społeczno-politycznego środowiska dwóch wojen światowych i lat międzywojennych, a także omawia, jak rynki, idee oraz interakcje kulturowe oddziaływały na dyskurs polityczny, dyplomację i strategię po II wojnie światowej. Poszczególne rozdziały nie skupiają się wyłącznie na Stanach Zjednoczonych i Związku Radzieckim, ale również na innych kluczowych regionach, takich jak Europa, Bałkany czy Azja Wschodnia. Autorzy piszą o najbardziej wpływowych mężach stanu epoki i podejmują najważniejsze kwestie, które dotyczyły ludzi na całym świecie: żywność, odżywianie i alokację zasobów; etniczność, rasę i religię; naukę i technologię; autonomię narodową, prawo do samostanowienia i suwerenność. W swoich tekstach rzucają światło na to, jak ludzie na całym świecie kształtowali ewolucję coraz bardziej dwubiegunowego konfliktu i jak z kolei oni sami wpadali w jego macki.
Data wydania: 2017-05-10
ISBN: 978-83-65746-97-9, 9788365746979
Wydawnictwo: Napoleon V
Kategoria: Historia
Stron: 536

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Historia zimnej wojny. Tom I. Geneza aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@eR_
2019-12-19
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane Współpraca

Terminu"zimna wojna", według Wikipedii pierwszy raz w 1945 roku, użył pisarz George Orwell, twórca słynnego "Rok 1984", w eseju który ukazał się w lewicowej gazecie.
Później termin ten użyto aby przedstawić napięcia między dwoma blokami mocarstw. Komunistycznymi i kapitalistycznymi, a w szczególności między Stanami Zjednoczonymi A ZSRR. Wzajemna nieufność, próba kontroli coraz to nowych obszarów, wyścig zbrojeń, ale nie tylko trwał umownie od 1947 do 1991 roku.

W swojej książce"Historia zimnej wojny. Geneza" pisarz, czy też pisarze przedstawia nam pierwsze lata tego konfliktu, oraz stara się wyjaśnić genezę- przyczynę i skutki tej, można by rzec rywalizacji. Autorzy całkiem ciekawie wyjawiają nam nowe fakty na temat tych wydarzeń, posiłkują się nie tylko znanymi materiałami, ale i takimi które-do nie dawna, były niedostępne.

Podsumowując, zważywszy na to że jest to pierwszy tom, uważam że warto się zaznajomić z zebranymi przez twórców materiałami. Nie jest to może lektura"do poduszki", jednak uważam, że całkiem interesująco wygląda ta publikacja na tle podobnych. Z kolejnej części zapewne dowiemy się więcej. Tym bardziej polecam.

{} | link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Historia zimnej wojny. Tom I. Geneza. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2021 nakanapie.pl