Ikony. Historia i teologia

Nikodim P. Kondakow
Ikony. Historia i teologia
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Fascynująca wyprawa w tajemniczy i mroczny świat bizantyjskich ikon: tam, gdzie sztuka spotyka się z teologią, a religia z polityką. Album przedstawia mistyczny świat malarstwa ikonowego okiem wybitnego bizantologa Nikodima P. Kondakowa. W swoim bogatym wywodzie autor szczegółowo opisuje technikę pisania ikon, genezę stylu bizantyjskiego malarstwa, jego uwarunkowania historyczne i polityczne. Z perspektywy czasu można ponadto zauważyć, jak pisane w pierwszych dekadach XX wieku opus magnum Kondakowa ujmuje ikony z punktu widzenia chylącego się ku upadkowi, choć wciąż marzącego o potędze Imperium Rosyjskiego.

Bogato ilustrowana publikacja wprowadza w tajemnice bizantyjskiej sztuki pisania ikon. Kondakow przekrojowo i z wielkim znawstwem rekonstruuje, skąd wzięło się malarstwo ikonowe, jak związane zostało ze złożoną teologią ortodoksji oraz jaką funkcję pełniło w polityce Imperium Rosyjskiego. Przyglądając się dziedzinie artystycznej, odkrywa nie tylko ważne epizody historii sztuki, ale także historii religii i geopolityki.
Tytuł oryginalny: Иконы
Data wydania: 2021-11-17
ISBN: 978-83-213-5019-6, 9788321350196
Wydawnictwo: Arkady
Kategoria: Sztuka sakralna
Stron: 256
dodana przez: ReginaCatta

Autor

Nikodim P. Kondakow Nikodim P. Kondakow
Urodzony 13 listopada 1844 roku w Federacji Rosyjskiej (Chałań)
Nikodim Pawłowicz Kondakow – rosyjski bizantynolog i historyk sztuki. W latach 1871-1917 wykładał na uniwersytecie w Petersburgu, 1917-1922 w Sofii, 1922-1925 w Pradze. Jego uczniami byli: André Grabar, Michael Rostovtzeff.

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Ikony. Historia i teologia nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Ikony. Historia i teologia. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl