Ikony. Opowieść o terrorystach

Stefan Turschmid
8.3 /10
Ocena 8.3 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów
Ikony. Opowieść o terrorystach
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.3 /10
Ocena 8.3 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów

Opis

Stefan Türschmid, autor cieszącej się wielkim uznaniem powieści Mrok i mgła, tym razem przenosi nas do Rosji z przełomu XIX i XX wieku. W tej niezwykłej książce znajdujemy fascynujące portrety terrorystów walczących z caratem. Znajdziemy tu historię Wiery Zasulicz, która strzelała do rosyjskiego gubernatora Trepowa, i jej sławnego procesu; Siergieja Diegajewa - zabójcy szefa rosyjskiej policji politycznej, rewolucjonisty, a potem profesora jednej z amerykańskich uczelni, a także prawdziwej ikony rewolucjonistów: Marii Spiridonowej, a wszystko to w ciekawej formie wciągających reportaży historycznych. Dziś, w dobie powszechnego strachu przed terroryzmem, ta książka powinna być lekturą obowiązkową; opowiada bowiem o początkach tego zjawiska, o tym, jak się ono rodziło i jak powstawały jego mechanizmy, a zawarte w niej informacje z pewnością zaskoczą niejednego z nas.
Data wydania: 2016-09-28
ISBN: 978-83-8062-054-4, 9788380620544
Wydawnictwo: Rebis
Stron: 400

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Ikony. Opowieść o terrorystach aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@eR_
2019-12-19
8 /10
Przeczytane Współpraca

Terroryści i ich działania, od zawsze miały znaczny wpływ na sytuację w danym państwie, czy rejonie. Nieważne, jaką nazwę by przyjęli, ich dokonania prawie za każdym razem przynosiły liczne ofiary wśród niewinnych ludzi a to nie przekładało się na jakąś specjalną sympatię do nich. Oczywiście mówię tu o tak zwanych bojownikach o wolność, którzy swoimi zaplanowanymi akcjami jak nikt inny zasłużyli na miano terrorystów. Teraz gdy ugrupowania islamskie i nie tylko wniosły chaos i zamieszanie na cały świat, temat stał się bardziej niż aktualny.

W swojej książce autor, przedstawia zajmującą opowieść z czasów schyłku Imperium Mateczki Rosji, kiedy to różnego rodzaju organizacje, mające się niemal za męczenników, w gruncie rzeczy były po prostu zakamuflowanymi organizacjami terrorystycznymi. Pod pozorem walki o wolność, poprawę warunków bytowych prostych chłopów, przeprowadzali zamachy, w których ginęli nie tylko oficjele, ale i niewinni ludzie. Bowiem, cóż znaczy życie paru ludzi, kiedy można pokazać światu, że walczy się z wyzyskiem? Walka z caratem wymagała ofiar i te ofiary dostawała.

Niezwykle ciekawa książka, nad która spędziłem kilka miłych wieczorów. Mamy tu przedstawione w formie zbeletryzowanej losy "bohaterów", którzy nie patrząc na nic walczyli z uciskiem władz carskich. Autor opierał się na dokumentach z tamtych lat, na tekach z procesów bojowników, a także wspomnieniach niektórych rewolucjonistów. Są także akcenty polskie, bowiem Polacy, jako naród szc...

| link |
@Marzenn
2024-07-05
10 /10
Przeczytane
@PonuryDziadyga
@PonuryDziadyga
2021-12-26
7 /10
Przeczytane 2017

Cytaty z książki

O nie! Książka Ikony. Opowieść o terrorystach. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat