Ikony Zbawienia. Słowo, światło, kontemplacja

Nadia Miazhevich, Jan P. Strumiłowski OCist
Ikony Zbawienia. Słowo, światło, kontemplacja
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Książka stanowi wprowadzenie do nauki czytania ikony, jest zaproszeniem w przestrzeń jej medytacji. Kontemplacja ikony pozwala nie tylko poznać dzieło zbawcze Boga dokonane przed dwoma tysiącami lat w Chrystusie i nadal kontynuowane oraz dopełniane, ale pozwala owego dzieła doświadczyć, czyniąc z niego własną, osobistą i aktualną historię.

„Pisanie” ikony dotyczy sposobu jej kontemplowania; ikonę bowiem, jak każdy wizerunek, kontempluje się. Jednak nie po to, aby wywołać wrażenia estetyczno-emocjonalne. Tutaj chodzi o poznanie Prawdy, o zetknięcie się z opowieścią, która posiada wymiar uniwersalny – chociaż dotyczy objawienia się Boga w konkretnym momencie historii, to jednak przekazuje „treść” zawsze aktualną. Jeśli zatem ikona jest opowieścią, to żeby ona wybrzmiała w naszych sercach, musi najpierw być przeczytana. I dlatego właśnie mówi się, że ikonę się pisze – służy ona do czytania. Ikona więc nie jest tylko obrazem, który ma jak najwierniej oddać rzeczywistość, ale raczej księgą, która winna jak najlepiej opowiedzieć Bożą prawdę. Z tego też względu ikona posiada swój język, w którym rolę wyrazów pełnią symbole, barwy, kompozycja, geometria i tym podobne elementy.

Data wydania: 2017
ISBN: 978-83-7354-730-8, 9788373547308
Wydawnictwo: Benedyktynów - Tyniec
Stron: 274

Autor

Nadia Miazhevich Nadia Miazhevich - iko­no­pi­sar­ka, pocho­dzi z Bia­ło­ru­si; ochrzczo­na w koście­le pra­wo­sław­nym, kon­wer­to­wa­ła na kato­li­cyzm obrząd­ku grec­kie­go. Uczy­ła się malar­stwa w Miń­sku. Inte­re­su­ję się sztu­ką bizan­tyj­ską. Jest autor­ką ...

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Ikony Zbawienia. Słowo, światło, kontemplacja nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Ikony Zbawienia. Słowo, światło, kontemplacja. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl