Ile z gór tych złota

C Pam Zhang
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 8 ocen kanapowiczów
Ile z gór tych złota
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 8 ocen kanapowiczów

Opis

Elektryzujący debiut osadzony w czasach amerykańskiej gorączki złota.

Ba umiera w nocy. Osierocone dzieci imigrantów, Lucy i Sam, nagle zostają same w kraju, który nie uznaje ich istnienia. Zmuszone do ucieczki z górniczego miasta, wyruszają, by ostatni raz pożegnać z ojcem i uwolnić się od przeszłości. Podróż wiedzie je przez opustoszały widmowy krajobraz pełen kości gigantycznych bawołów i odcisków tygrysich łap. Rodzinne sekrety wychodzą na jaw, a relacja między rodzeństwem zostaje wystawiona na próbę.

Ile z gór tych złota to przejmująca powieść przygodowa i zapowiedź oszałamiającego nowego głosu w literaturze. Epicka i intymna, łączy chińską symbolikę z niesamowicie oryginalnym językiem i wyjątkowym sposobem opowiadania historii, z którego na każdej stronie przebija tęsknota za domem. Zhang przygląda się również kwestii rasowej, pytając o to, gdzie tak naprawdę jest miejsce dla imigrantów.
• Nominowana do Nagrody Bookera 2020
• Na liście ulubionych książek Baracka Obamy roku 2020
• Zdobywczyni Nagrody Literackiej Asian/Pacific
• Zdobywczyni Nagrody Academy of Arts and Letters Rosenthal Award
• Finalistka Nagrody PEN/Hemingway
Tytuł oryginalny: How Much of These Hills Is Gold
Data wydania: 2021-10-13
ISBN: 978-83-8015-978-5, 9788380159785
Wydawnictwo: Echa
Stron: 320
dodana przez: dorota.l.b

Autor

C Pam Zhang C Pam Zhang
Urodzona w 1990 roku w Chinach (Pekin)
C Pam Zhang jest amerykańską pisarką, której debiutancka powieść „Ile z tych wzgórz jest złotem” została wydana przez Riverhead Books w 2020 roku i była finalistką nagrody literackiej Lambda i długo figurowała na liście Bookera w 2020 roku. W 2020 r...

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Ta historia brzmi jak pieśń o tęsknocie za domem...

5.11.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Nie mnie oceniać, czy nominacja do Nagrody Bookera 2020 powieści „Ile z gór tych złota” C Pam Zhang była zasłużona, natomiast bardzo się z niej cieszę, bo dzięki temu więcej osób po nią sięgnie. A uwierzcie mi warto poznać perspektywę chińskich imigrantów, jeśli chodzi o czasy amerykańskiej gorączki złota. Niestety zawiodą się Ci, którzy spodziewa... {} Recenzja książki Ile z gór tych złota

O tych zapomnianych

4.11.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Ta książka to ważny głos w czasach, w których coraz więcej i głośniej zwraca się uwagę na dyskryminację innych kultur, gdy tak wiele siły poświęca się na walkę z krzywdzącymi stereotypami i odwracaniem przekazywanej w podręcznikach przez dekady wizji świata z perspektywy kolonializmu. Jest coś w stwierdzeniu, że to zwycięzcy piszą historię - nie o... {} Recenzja książki Ile z gór tych złota

Więcej złota, czy cierpienia ?

25.11.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Imprint literacki Echa od Wydawnictwa Czarna Owca po raz kolejny zaskoczył mnie dobrą książką. To literatura niszowa, jest jak sukienka szyta na miarę nie będzie pasowała każdemu. Za tym niejednoznacznym tytułem kryje się historia o poszukiwaczach złota, opowieść o podróży życia utkana ze wspomnień. Wokół starych kopalni rozsypanych wśród trawiast... {} Recenzja książki Ile z gór tych złota

@ilona_m2@ilona_m2 {}× 5

Moja opinia o książce

Opinie

@posrodkwiatowicieni
2021-11-10
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane

Bardzo rzadko się poddaje czytając książki, wręcz nigdy, bo uważam, że z każdej z nich można wynieść jakąś lekcję. I o ile takie porzucanie książek na dłuższą metę jest męczące, to dzięki niemu pokochałam wiele innych, które przysporzyły trudności na początku. Dlaczego o tym piszę? Bo w kontekście książki C Pam Zhang ma to znaczenie. Bo to książka, którą chciałam porzucić, bo od początku było mi z nią trudno, bo język był ciężki, obcy i utrudniał czytanie. Więc zwyczajnie się obawiałam, że przyjemności z jej czytania raczej nie będzie. Z tym strachem i chęcią porzucenia jej, przewracałam kartkę za kartką, nie zwróciwszy nawet uwagi, kiedy historia pochłonęła mnie kompletnie. Po moim początkowym sceptycyzmie i szukaniu dziury w całym, szaleńczo zgubiłam się w historii, desperacko próbując poznać losy Lucy i Sama oraz prawdę o Ma i Ba. Chyba do końca nie potrafię opisać swoich odczuć, ale z pewnością ta historia jest jedyna w swoim rodzaju, porusza tak wiele tematów, od tożsamości i przynależność, do straty i samotności. To coś więcej niż delikatny dotyk fantastyki, świata mitycznego i paranormalnego. To wyobrażony na nowo amerykański Zachód, na nowo napisana historia, ale taka, która w której możemy uniknąć skazy seksizmu, rasizmu, chciwości osadników i wyzysku. To setki odpowiedzi na pytanie, co sprawia, że dom jest domem, to klimatyczna narracja, która obala wszelkie wyobrażenia o przygodzie na dzikim zachodzie. Ale przede wszystkim to wspaniała powieść i rodzinna histo...

{}× 1 | link |
@maslowskimarcinn
2022-01-11
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane

Książka Zhang to opowieść o pustce i braku, tak opisuje ją tłumaczka „Ile z gór tych złota", Aga Zano. Może to i prawda? Może jest to historia o wielkich nieobecnościach? Już od pierwszych stron wprowadza dziwny nastrój, na pewno niepokojący, trochę tajemniczy, nieco mistyczny. Ale jest też krwiście i brutalnie. Upalnie i cuchnąco.

Nie ma ojca pijaka, ale pozostaje jego ba. Krąży nad wypalonymi przez słońce wzgórzami Dzikiego Zachodu. Jest w oczach jego córki, Sam, która chce zostać mężczyzną. Czasami odczuwa go w sobie jej siostra, Lucy, która się go boi. Ba trzeba pogrzebać, tak mówiła mama. Ale matka dawno odeszła i teraz siostry zostały same.

Świat jest pusty, wysuszony i brutalny. Rządzą nim właściciele kopalń i złoto. Nie ma kowbojów i dzielnych szeryfów. Pomiędzy dziewczynkami nie ma siostrzanej miłości. Jest za to wysuszone błoto, larwy i tygrys.

Pif paf!

To niekonwencjonalna książka, dziwna. Ale wciąga.

{}× 1 | link |
PA
2021-11-16
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10

Czym jest tak naprawdę Dom, czy istnieje to jedno miejsce, w którym człowiek jest prawdziwie u siebie, jest w Domu właśnie? Czy jest to miejsce urodzenia czy ten kawałek ziemi, do którego przywiódł nas nieznany los, czy może coś zupełnie innego - punkt na mapie naszych przodków czy przecięcie się geograficzne pochodzenia naszych krewnych?

Poznajemy Lucy i Sam, kiedy osierocone przez ojca porzucają dotychczasowe miejsce zamieszkania i rozpoczynają wędrówkę będąca jednocześnie próbą zdefiniowania swojej tożsamości oraz przynależności. Z wielu względów nie będzie to takie proste.
Wychudzone i głodne dziewczynki opuszczają górnicze miasto, szukają miejsca by pochować Ba, wędrują przez dzikie wzgórza Kalifornii, a my podczas tej drogi poznajemy nieco bliżej ich pragnienia, sekrety, rodzinną rutynę, która daleka była od ciepła i beztroski. W tle przemiany społeczno-gospodarcze dokonujące się w czasach amerykańskiej gorączki złota.

"Ile z gór tych złota" C Pam Zhang nie jest lekką historią przygodową, nie jest też westernem, to raczej powieść drogi, w której bohaterki próbują oswoić, zrozumieć i odnaleźć swoje miejsce w świecie. Spotkanie to jest bardzo bliskie, wręcz intymne - całość napisana pięknym, poetyckim niemal językiem, pełnym tęsknoty i przejmującej samotności. Chociaż autorka wznosi się momentami w przestrzeń metafizyczną, losy Lucy i Sam są zdecydowanie realne, chwilami brutalnie rzeczywiste.

...

{} | link |
@meandmybookzpl
2021-11-03
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane

Po trzydniowej burzy życie Sam i Lucy wywraca się do góry nogami. Tracą mamę i rzeczy niezbędne do przetrwania. Został ojciec. Żywy, ale głębiej wybrakowany. Bez uśmiechu i nadziei stopniowo oddala się od córek, aż w końcu zostają same. Osierocone w miejscu, w którym nikt nie uznaje ich istnienia. W smrodzie, bólu i głodzie tak dużym, że zazdrość ściska dziecięce serce Lucy, kiedy bezdomne psy łapczywie zjadają jej wymiociny. Muszą zająć się pogrzebem ojca. Jednak znalezienie dwóch srebrnych monet potrzebnych do ceremonii wydaje się niemożliwe. Chude i zapocone opuszczają górnicze miasto. Wędrują przez dzikie wzgórza Kaliforni, gdzie na jaw wychodzą rodzinne sekrety.

Niełatwo czytać historie o dzieciach, które nie wiedzą czym jest dom. Nie potrafią uchwycić idei tego miejsca w swoim niespokojnym życiu, gdzie nieustająca pogoń za bogactwem jest tak samo oczywista jak rasizm. Pozostawione same sobie stąpają po obcej ziemi z wyglądem dającym dożywotnią gwarancję na brak empatii u innych.

Niełatwo czytać o twardej miłości w rodzinie, która ewoluowała, aby dostosować się do świata, w którym żyją jej członkowie. Domowe ciepło i wszystko co miękkie przykrył pancerz, tak szczelny, że nie ma szans, aby cokolwiek w środku rozedrzeć.

Niełatwo przebrnąć przez smutne obrazy pełne okrucieństwa i niesprawiedliwości w czasach amerykańskiej gorączki złota, ale w książce autorstwa C Pam Zhang jest miejsce równie...

{} | link |
@su.wiktoriaa
2021-11-15
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane

To było coś niezwykłego. Przygoda czytelnicza której już od dawna nie miałam.

Czytając opis tej książki nie byłam do końca przekonana, czy to aby na pewno będą moje klimaty. Jednak postanowiłam wyjść ze „ strefy komfortu” i spróbować swoich sił w takiej literaturze.

Poznajemy historie dwóch sióstr, które muszą sobie radzić w „ podróży życia” po stracie rodziców. Sama śmierć ojca i co dzieje się później, sprawiła, że czytając tę książkę, już na samym początku wcieliłam się w kompletnie inny klimat opowieści.

Siostry są kompletnie różne i mają własne aspiracje, jedna jest szalona, druga stonowana. Po dość długiej podróży ich losy się rozdzielają, jednak autor znowu splata ich historie tworząc szokujące koło zdarzeń.

Naprawdę polecam, aby czasami dać szanse dla jakiejś książki, po którą nigdy nie sądziliście , że sięgniecie.

{} | link |
@ilona_m2
2021-11-22
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
@StartYourDayWithBooks
2021-11-05
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
@opisujeksiazki
2021-11-04
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Ile z gór tych złota. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl