Institor

Adam Lard
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów
Institor
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów

Opis

Jesienią 1517 roku w Lyonie spalono na stosie trzy kobiety uznane za współpracownice szatana. Procesem kierował Heinrich Kramer zwany Institorem. Dominikanin, najsłynniejszy niemiecki inkwizytor, autor Młota na czarownice - wydanego w 1487 roku podręcznika łapania czarownic. Powieść oparta na autentycznych zdarzeniach. Czyta się znakomicie.
Data wydania: 2017
ISBN: 978-83-65411-10-5, 9788365411105
Wydawnictwo: Fabuła Fraza
Stron: 592

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Historia i współczesność

13.11.2019

Coś intrygującego dostrzegłam w okładce książki Adama Larda „Institor. Kto pierwszy podpali stos…” i wiedziona przeczuciem sięgnęłam po lekturę, która okazała się strzałem w dziesiątkę. Ledwie zamknęłam ostatnią stronę tej wspaniałej powieści, więc zaskoczenie i przejęcie jej treścią jest świeże, zatem na gorąco dzielę się swoimi przemyśleniami i ... Recenzja książki Institor

@LiterAnka@LiterAnka × 1

"Institor " Adam Lard

16.11.2019

"Institor" jest dziełem opisującym polowanie na czarownice w czasach średniowiecza tzn. walkę z niewiernymi i kobietami oskarżonymi o konszachty z diabłem. Akcja książki dzieje się w dwóch różnych czasach: Średniowiecze - tu opisane są losy Institora - ojca Heinricha Kramera - jego życie i dochodzenie do władzy, jako jeden z najważnie... Recenzja książki Institor

@izka91201@izka91201 × 1

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@eR_
2019-12-19
6 /10
Przeczytane Współpraca

Malleus Maleficarum to traktat o magii z XV wieku, w którym dominikanin Kramer snuje swoje rozważania na temat roli czarownic w świecie, jak się ustrzec przed wiedźmami, jak odkryć czy podejrzana ma konszachty z Szatanem i podobne. Opisuje tu również tortury jakimi najlepiej poddać biedne kobiety. Nic nie mogło uwolnić raz posądzonej kobiety. Bo albo ginęła od wymyślnych tortur, albo płonęła na stosie, a już metoda wodna zupełnie pozbawiała ją jakichkolwiek szans na ratunek.
Dzieło to doczekało się kilkunastu wydań i było popularne niemalże jak Biblia. Do czego zmierzam?

Do moich rąk trafiła całkiem niedawno książka „Institor. Kto pierwszy podpali stos”. Poznajemy tu losy właśnie Kramera i jego popleczników, tuż po wydaniu słynnego „Młota”
Mamy tą szczególną możliwość aby zagłębiać się w zapiski dominikanina, w których to osobnik ów przedstawia swoją wizję świata, w której wprost się roi od zła wszelkiego, najczęściej jest to zło nadprzyrodzone. Ten człowiek nie zdawał sobie zapewne sprawy, że największym złem była jego pogoń za złem, że tak to ujmę. Kramer ciekawie opisuje nie tylko swoje dylematów, bo wyrzutów sumienia nie ma żadnych, ale i przedstawia przekrój przez piętnastowieczne społeczeństwo. Które w swoim zacofaniu i zabobonie biło praktycznie o głowę inne wieki. Ale to nie jedyny temat książki.
Przenosimy się w czasy współczesne i poznajemy pewnego człowieka, który usilnie poszukuje legendarnych pamiętników Kramera. Ale czy te pamiętniki istnie...

| link |
@izka91201
2019-11-16
6 /10
Przeczytane
@LiterAnka
2019-11-13
9 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Institor. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat