Instynkt przetrwania. Jak przeżyć katastrofę

Amanda Ripley
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Instynkt przetrwania. Jak przeżyć katastrofę
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Czy stres może nas ocalić lub zniszczyć? Jak nasz mózg działa w czasie zagrożenia? Co możemy zrobić, żeby zwiększyć swoje szanse na przeżycie? Słysząc doniesienia o głośnych katastrofach komunikacyjnych czy naturalnych, większość z nas nie zastanawia się, jak zachowałaby się w podobnej sytuacji. Jakie cechy charakteru pomagają przetrwać trzęsienie ziemi? Co może zadecydować o przeżyciu katastrofy lotniczej? Czy w obliczu niebezpieczeństwa okazalibyśmy się bohaterami, czy ofiarami? Autorka, analizując takie wydarzenie jak zamachy z 11 września, katastrofalne tsunami czy zniszczenie Nowego Orleanu przez huragan Katrina, stara się pokazać, jak człowiek reaguje w konfrontacji z tragedią i co może zadecydować o przetrwaniu w takiej sytuacji. Swoją analizę opiera na licznych świadectwach osób, które stanęły twarzą w twarz ze śmiercią i przeżyły. Ta unikatowa i przekonywująca publikacja pozwala nie tylko na zapoznanie się z relacjami osób ocalałych z najsłynniejszych tragedii i na naukową analizą ludzkiego zachowania w sytuacji zagrożenia życia, ale przede wszystkim skłania do refleksji. Amanda Ripley Jest jedną z czołowych dziennikarek ?Time Magazine?. Jej artykuły ukazują się też w ?New York Times Magazine?, ?National Geographic Adventur?, ?Washington Monthly?. Relacjonowała m.in. zamachy terrorystyczne z 11 września i sytuacje w Nowym Orleanie po przejściu huraganu Katrina.
Data wydania: 2009
ISBN: 978-83-7648-237-8, 9788376482378
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Instynkt przetrwania. Jak przeżyć katastrofę aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@zooba
@zooba
2019-11-30
8 /10
Przeczytane Posiadam Popularnonaukowe

To, że książka wydana w 2009 roku teraz dopiero doczekała się pierwszej oceny i opinii na LC, uważam za znak, że nasz kraj jest wyjątkowo bezpieczny i nie musimy sobie zawracać głowy żadnymi katastrofami.
Dokładnie tytuł brzmi: Nie do pomyślenia. Kto przeżyje, kiedy nadejdzie katastrofa i dlaczego – autorka próbuje na przykładzie wielu różnych sytuacji zagrożenia życia znaleźć czynniki, które zwiększają lub obniżają szanse przeżycia. Opisuje fazy reagowania na katastrofę – zaprzeczenie, zastanawianie się, działanie i – co najdziwniejsze – jego brak. Zawsze wydawało mi się, że najgorszą reakcją, ale najbardziej rozpowszechnioną, jest panika – ludzie miotają się chaotycznie, kobiety krzyczą lub płaczą, rozpaczają. Jest wprost przeciwnie, najczęściej ludzie wpadają w rodzaj paraliżu, są zupełnie bierni i nie robią nic, żeby się uratować. To było dla mnie nie do pomyślenia. Na tym nie koniec moich zdziwień, nie będę wam jednak odbierać przyjemności.
Podczas lektury oglądamy pod lupą wiele sytuacji – ewakuację z World Trade Center i podczas huraganu Katrina, stratowanie tłumu pielgrzymów w Mekce, wzięcie zakładników w Bogocie, pożary, trzęsienia ziemi, tsunami, katastrofy lotnicze – i analizujemy, co pomogło przeżyć. Bardzo podobało mi się, że autorka odnosi się do badań naukowych, bezpośrednich raportów, rozmawia z ekspertami z wielu dziedzin i przywołuje inne źródła (Daniel Kahneman, Nassim Taleb, David Eagleman, Frans de Waal – to tylko parę przykładów). Dzięki temu ...

| link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Instynkt przetrwania. Jak przeżyć katastrofę. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat