Instynkt sztuki

Denis Dutton
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Instynkt sztuki
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Ta książka rewolucjonizuje nasze rozumienie sztuki!
Denis Dutton jako pierwszy w dziejach filozof sztuki łączy dwie, wydawałoby się, odległe dziedziny – sztukę i nauki ewolucyjne. Dowodzi, że ludzkie preferencje estetyczne nie są jedynie „konstrukcjami społecznymi”, lecz uniwersalnymi, międzykulturowymi cechami ewolucyjnymi, ukształtowanymi przez dobór naturalny i płciowy. Odwołując się do spuścizny Karola Darwina oraz jego kontynuatorów, a także korzystając z ustaleń m.in. ewolucyjnej teorii literatury, wskazuje nowe drogi wyjaśnienia wielu istotnych zagadnień współczesnej filozofii sztuki. Pomaga mu w tym doskonała orientacja w odkryciach współczesnej etologii, psychologii i antropologii ewolucyjnej, przy jednoczesnej wnikliwej i wszechstronnej wiedzy z zakresu historii i teorii sztuki.

Ta książka wyznacza przyszłość humanistyki – aby zrozumieć naturę ludzką, łączy estetykę i krytykę z naukami kognitywnymi i biologicznymi. Denis Dutton robi w tej kwestii więcej niż ktokolwiek z żyjących. Z jego erudycją, wnikliwością i ujmującym stylem, Dutton wnosi wyrazisty i oryginalny wkład do tej ekscytującej nowej dyscyliny. – Steven Pinker, autor książek Jak działa umysł i Zmierzch przemocy.

Przeczytajcie książkę Duttona: jego mistrzowska wiedza na temat sztuki oraz przykuwająca uwagę proza czynią z niej prawdziwie piękną rzecz."Newsweek”

Denis Dutton w swej prowokacyjnej książce przekonuje, że ludzie na całym świecie w niesamowity sposób napędzają się do tworzenia pięknych rzeczy. Ta książka powinna stać się przedmiotem podziwu za jej próbę zasypania przepaści pomiędzy sztuką i nauką."Washington Post"
Data wydania: 2020-09-28
ISBN: 978-83-7886-543-8, 9788378865438
Wydawnictwo: Copernicus Center Press
Stron: 448
dodana przez: ReginaCatta
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Instynkt sztuki aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@Carmel-by-the-Sea
2019-12-27
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane Posiadam Sztuki_audiowizualne Ekonomia_psycho-socjologia_1 E-book

Teoria sztuki to dla mnie tematycznie raczej nieznany kontynent, stąd być może czytając o sztuce i natykając się na wiele ciekawych treści po raz pierwszy, komunikuję o tym z dyletancką szczerością. Książkę „Instynkt sztuki. Piękno, zachwyt i ewolucja człowieka” Denisa Duttona odbieram, jako przykład kolejnego obszar aktywności człowieka oglądanego przez pryzmat darwinowskich ustaleń. Autor zastanawia się, ile z motywacji pobudzających do wyrażania się przez sztukę, można wywieść z mechanizmów biologicznych. Na szczęście jego praca jest czymś daleko większym niż poszukiwania adaptacyjnych źródeł malarstwa czy muzyki. Bardzo pomocne w sprawnym poruszaniu się po kluczowych tematach książki, były wstępne uwagi Jerzego Lutego, jednocześnie tłumacza. To kawał dobrej roboty umieszczającej czasem nowatorskie tezy Duttona w odpowiedni kontekst. Bardzo mi pomogły.

„Instynkt sztuki” będąc interdyscyplinarnym spojrzeniem na istotę artyzmu, przyczynił się do poukładania w mojej głowie sporo rozproszonych myśli. Szczególnie jestem wdzięczny za piękną analizę cech charakterystycznych ‘prawdziwej sztuki’. Chyba warto czasem zapytać o fundamenty, a Dutton zrobił to świetnie w trzecim rozdziale.

Sporo przedyskutowanych tematów jest jednocześnie otwartą polemiką z kolegami i ich często snobistycznym odczytaniem wartości sztuki. Dekonstrukcji został poddany postmodernizm, relatywizm sztuki, przesadnie akcentowana wyjątkowość niszowych lokalności. Mni...

{}× 7 | link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Instynkt sztuki. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl