Istota gnostycyzmu w świetle interpretacji pojęcia prawdy : na przykładzie wybranych pism apokryficznych

Luiza Rzymowska
Istota gnostycyzmu w świetle interpretacji pojęcia prawdy : na przykładzie wybranych pism apokryficznych
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Była taka religia: zbawić siebie znaczyło zobaczyć w sobie prawdziwą pełnię, przedwieczną światłość i ciszę czegoś starszego niż wszechświat. W sobie - ujrzeć nieskończoność. Religia ta to gnostycyzm; zakwitła w regionach Palestyny i Syrii w drugiej połowie I wieku, wkrótce dotarła na wybrzeże Azji Mniejszej i Grecji, następnie Aleksandrii, a póżniej Rzymu. W wieku II i III rozwijała się bez przeszkód w Syrii, Mezopotamii, Azji Mniejszej i Egipcie. Wyznawcy tej wiary, z czasem nazwani heretykami, czuli się wędrowcami w świecie, przenoszącymi pod łachmanem ciała perłę duszy. Dokąd? Oni to wiedzieli, gdyż bylui "wiedzącymi" - gnostykami. Pogardzając urodą materii, potęgą natury i grozą śmierci, szanująć mądrość Platona, orfików i qumrańczyków, dali się także poznać jako wyznawcy Jezusa Chrystusa. Pośród zgiełku wielkich miast, rzadziej na wiejskich ustroniach, pilnie strzegli zgłębionych tajemnic. Twierdzili, że poznali jedyną, choć wielokrotną prawdę. Czy była to prawda o rzeczywistości wszystkich ludzi?  
Data wydania: 2002
ISBN: 83-229-2320-1, 8322923201
Wydawnictwo: WUWr - Wyd. Uniwersytetu Wrocławskiego
Seria: Acta Universitatis Wratislaviensis
Kategoria: Publicystyka i Esej
Stron: 279
dodana przez: jbutton

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Istota gnostycyzmu w świetle interpretacji pojęcia prawdy : na przykładzie wybranych pism apokryficznych? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Istota gnostycyzmu w świetle interpretacji pojęcia prawdy : na przykładzie wybranych pism apokryficznych. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat