Iwan Groźny

Rusłan Skrynnikow
6 /10
Ocena 6 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Książka Iwan Groźny
Książka Iwan Groźny
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6 /10
Ocena 6 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Praca znanego historyka radzieckiego, profesora uniwersytetu w Leningradzie, który poświęcił się głównie badaniu dziejów XVI stulecia w Rosji. Autor przedstawia biografię tyleż wybitnej, co kontrowersyjnej postaci tego okresu - cara Iwana Groźnego - która do dziś fascynuje nie tylko historyków; ukazuje ją na tle najważniejszych wydarzeń i przemian politycznych i społecznych epoki, tak więc pracęSkrynnikowa traktować można również jako swego rodzaju monografię historyczną opisywanego okresu. Był to okres niezwykle ważny w historii państwa rosyjskiego - nastąpiło wówczas odsunięcie od władzy bojarów, nadszedł czas reform, następnie powołanie opriczniny, wojen z Tatarami, walk o Inflanty. Autor analizuje wszechstronnie wszystkie te wydarzenia, na ich tle i w powiązaniu z nimi, przedstawiając pełną sprzeczności, powikłaną osobowość cara Iwana Groźnego.  
Tytuł oryginalny: Iwan Groznyj
Data wydania: 1979
ISBN: 83-06-00333-0, 8306003330
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Seria: Biografie Sławnych Ludzi
Kategoria: Biografia
Stron: 274

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe


Ogłoszenia

{}
Dodaj ogłoszenie
za darmo!
Używane książki mają duszę. Zamiast kupować w sklepie, zajrzyj na naszą stronę z ogłoszeniami. Książkowe zero-waste? Kupuj używane, sprzedawaj niechciane.

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Iwan Groźny? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie
@denudatio_pulpae
2019-11-16
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane Россия

"Cała mroczna, zatęchła średniowieczna atmosfera przepojona była kultem przemocy, lekceważeniem godności i życia człowieka, pełna wszelkiego rodzaju prymitywnych przesądów. Car Iwan Wasiljewicz nie był wyjątkiem w długim szeregu średniowiecznych władców-tyranów".

Stwierdzenie tego faktu nie przeszkadza jednak autorowi w powielaniu poglądu, że Iwan był niezrównoważony psychicznie, od dziecka okrutny, do tego łatwo ulegający sugestiom i chorobliwie podejrzliwy, a to wszystko razem stworzyło człowieka nieobliczalnego, szalonego tyrana. Nie chcę tu wyjść na adwokata diabła, ale im więcej czytałam o czasach Iwana Groźnego tym mniej dziwiłam się temu, że był podejrzliwy i surowy. Łatwo jest nam współczesnym oceniać postępowanie tego człowieka, samemu mieszkając w państwach o w większości ustalonych granicach, zorganizowanym aparacie państwowym i przede wszystkim w czasach względnego pokoju. Oczywiście walka o centralizację Rosji nie jest wytłumaczeniem terroru opriczniny, ale patrząc trochę dalej niż czasy Iwana IV, na przykład na to co się stało z Dymitrem Samozwańcem I brutalnie zamordowanym w Moskwie - lud wtedy nie był specjalnie pokojowo nastawiony i niechętny do stosowania przemocy. Spiski, otrucia, a później krwawe represje - takie były wtedy realia życia na wysokim szczeblu i pewnie nie tylko w Moskwie.

Biografia Iwana Groźnego autorstwa Rusłana Skrynnikowa była pierwszą książką o tym kontrowersyjnym władcy jaką czytałam. Mimo wyczuwalnego przez całą lektu...

{}× 2 | link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Iwan Groźny. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj

Książki, recenzje, ogłoszenia, społeczność!

Znajdziesz tu wszystko, czego potrzebuje każdy wielbiciel książek. Załóż konto i korzystaj w pełni ze wszystkich możliwości serwisu.
Zarejestruj się
{}