Jak się nie pomylić, czyli potęga matematycznego myślenia

Jordan Ellenberg
7.5 /10
Ocena 7.5 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów
Jak się nie pomylić, czyli potęga matematycznego myślenia
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.5 /10
Ocena 7.5 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów

Opis

Jak się nie pomylić, czyli potęga matematycznego myślenia Matematyka jest częścią naszego świata. Jest nieodłącznie związana z naszym sposobem myślenia i rozumienia rzeczywistości. Matematyka to nauka, której techniki i narzędzia zostały wypracowane przez setki lat sumiennej pracy i dyskusji. Dzięki niej spoglądasz na świat w głębszy, zdrowszy i bardziej wnikliwy sposób. Aby jednak choć trochę nauczyć się matematyki, trzeba ją praktykować. Wymaga to czasu i wysiłku, jednak matematyczne myślenie wyjątkowo się przydaje! Trzymasz w ręku książkę, dzięki której nauczysz się matematycznego myślenia. Matematyka jest tu traktowana jako rozwinięcie zdrowego rozsądku, narzędzie pozwalające na odnajdywanie ukrytych zależności, wyszukiwanie rozwiązań pozornie nierozwiązywalnych problemów i swobodne poruszanie się po zupełnie sobie obcych dziedzinach. Opisano tu dość złożone zagadnienia, takie jak problemy optymalizacji, inżynieria wsteczna, rachunek prawdopodobieństwa, i pokazano, w jaki sposób można je wykorzystywać każdego dnia podczas podejmowania różnych decyzji, dokonywania ocen czy wyborów. Prędko przekonasz się, jak bardzo praktykowanie matematyki ćwiczy umysł i wyrabia umiejętność szybkiej i trafnej oceny rzeczywistości! Dzięki tej zajmującej książce niematematyk:- zrozumie podstawowe idee matematyczne- rozwinie umiejętność matematycznego myślenia- nauczy się wnioskować z żelazną, matematyczną precyzją- być może polubi matematykę- na pewno o wiele rzadziej będzie się mylić! Praktykuj matematykę i nie daj się zmylić!
Data wydania: 2017-08-22
ISBN: 978-83-283-3262-1, 9788328332621
Wydawnictwo: Grupa Wydawnicza HELION
Stron: 368

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Jak się nie pomylić, czyli potęga matematycznego myślenia nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Carmel-by-the-Sea
2019-12-15
8 /10
Przeczytane Posiadam Matematyka_1 E-book

Matematyka jest lekcją życia, której nie warto dać totalny odpór.

Powszechna pożyteczność matematyki, to jedna z najbardziej niefrasobliwie marnowanych przez ludzi możliwości poznawczych oferowanych przez kumulowaną cywilizacyjnie wiedzę. Wiedzę, która pomaga lepiej poruszać się w świecie zjawisk nas otaczających. W książce „Jak się nie mylić, czyli potęga matematycznego myślenia” matematyk Jordan Ellenberg momentami wprost genialnie pokazuje istotę myślenia matematycznego. Sedno postawionej w pracy tezy, którą w licznych przykładach rozbudował, zawarł w stwierdzeniu:

„Matematyka jest rozwinięciem zdrowego rozsądku przy użyciu innych środków.”

Te inne środki, to przede wszystkim posługiwanie się konsekwentnie logiką, zadawanie pytań nieoczywistych, zaprzeczanie dotychczasowym przekonaniom (szczególnie swoim), domaganie się faktów, ocenianie stopnia istotności składników zagadnienia, szacowanie prawdopodobieństw zjawisk, wyłapywanie sprzeczności, ograniczanie zaufania do popularnych sądów. Ellenberg biorąc przykłady z życia codziennego, ekonomii, medycyny, socjologii i teorii gier, opisał pułapki niespójności w myśleniu, które w matematyce są elementami płynącego przez wieki dyskursu. Klarownie, bez pośpiechu i z braniem pełnej odpowiedzialności za ewentualne braki u czytelnika, buduje przekonujący obraz wszechogarniającej użyteczności królowej nauk. Z humorem i odręcznie umieszczonymi rysunkami prowadzi za rękę czytelnika przez meandry myślenia stru...

| link |
@HEBVI
2023-07-18
7 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Jak się nie pomylić, czyli potęga matematycznego myślenia. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat