Jak to wyjaśnić?

Kacper Pitala
7.6 /10
Ocena 7.6 na 10 możliwych
Na podstawie 11 ocen kanapowiczów
Jak to wyjaśnić?
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.6 /10
Ocena 7.6 na 10 możliwych
Na podstawie 11 ocen kanapowiczów

Opis

Popularna teoria o powstaniu wszechświata głosi, że Wielki Wybuch zapoczątkował wszystko. Tylko czym jest „wszystko”? I czy wcześniej nie było niczego? A jeśli tak, to czym jest „nic”? Czy wszechświat ma jakieś granice? Gdzie jest komos? Czy Wielki Wybuch naprawdę był wybuchem?

Jeżeli lubisz zadawać pytania, a jeszcze bardziej uparcie szukać na nie odpowiedzi, wyrusz ze mną w fascynującą podróż po zagadkach życia i otaczającego nas świata. Razem będziemy zaspokajać swoją ciekawość i dociekać prawdy w wielu dziedzinach: astrofizyce, biologii, chemii czy psychologii, korzystając z najnowszych odkryć i wyników badań naukowych. Znajdziemy wyjaśnienie, dlaczego pojęcie jest zielone. Zastanowimy się, jakie znaczenie miał dla ludzkości pierwszy lot człowieka w kosmos. Spróbujemy zrozumieć, kiedy jest teraz. Postaramy się sprawdzić, ile warstw ma ludzka świadomość i jakie są możliwości naszej percepcji (zdziwisz się, gdy dowiesz się, że niektóre zwierzęta widzą szybciej niż my!).

I może znajdziemy też odpowiedź na pytanie „Dlaczego pytamy »dlaczego«?”.

Nazywam się Kacper Pitala, ale w internecie piszą o mnie „ten mądry z tvgry.pl”. Udowodnię ci, że na pewne pytania tylko pozornie nie ma odpowiedzi oraz że pytać warto nawet wtedy, gdy wszystko wydaje się oczywiste!
Data wydania: 2021-05-19
ISBN: 978-83-8135-099-0, 9788381350990
Wydawnictwo: Otwarte
Stron: 320
dodana przez: chudini0505
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Kacper Pitala Kacper Pitala Youtuber - Ten mądry z TVGRY.

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Kiedy przestajemy dociekać i szukać odpowiedzi, to zamykamy sobie drzwi do naprawdę fascynują...

26.05.2021

Nie raz zdarzyło mi się być świadkiem sytuacji, kiedy dziecko zadaje pytanie, a rodzic nie znając odpowiedzi zbywa je, a wręcz denerwuje się, że przecież po co pytać o oczywiste rzeczy, które takie po prostu są i nie warto się nad tym zastanawiać. I myślę, że wiele osób zgodzi się ze mną, że to bardzo złe podejście, bo kiedy przestajemy dociekać ... Recenzja książki Jak to wyjaśnić?

@StartYourDayWithBooks@StartYourDayWithBooks × 3

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@PonuryDziadyga
2021-12-30
7 /10
Przeczytane 2021

O, "ten mądry" z TvGry!

Dałem radę. Nie to, że ta książka jest zła, słaba, ale tematyka zmusza mózg czytelnika do ruszenia się, a mój deko zardzewiał ostatnio.
Kupiłem tę książkę jako wyraz wsparcia dla materiałów, jakie publikuje Kacper na swoim kanale, bo tak rzetelne i ciekawe filmy są tego warte.
I tu jest cały myk zawarty, bo książka jest zbitką przeredagowanych tematów, które poruszał w serii na YouTube. Więc z jednej strony osoby oglądające na bieżąco, nie będą wcale przy czytaniu zaskoczone, a z drugiej: jest mała szansa, że książka dotrze do kogoś, kto Kacpra nie zna. Trochę tak dla fanów, dla tej publiczności którą do tej pory zgromadził.
Styl książki jest bardzo... młodzieżowy. To nie jest zarzut.
Tematy są ciężkostrawne, ale podane w takiej formie idą trochę bardziej gładko.
Dla mnie bardzo dobra pozycja, chociaż nie wiem komu polecić- może młodzieży szkolnej.

× 2 | link |
@przyrodazksiazka
2021-05-26
10 /10
Przeczytane

,, W tej książce zgłębimy różne dziwactwa, ale żeby było ciekawiej, zgłębimy je za pomocą faktów(...) Gdzie jest kosmos?"
Ja wiem, że pomyślicie teraz, po co wam ta książka. Więc odpowiem wam, że każde dziecko prędzej czy później zada wam to i wiele innych pytań. Dla mnie najgorszy moment jest wtedy, kiedy nie potrafię ma na ta proste pytanie odpowiedzieć. A ten twór nie tylko odpowiada nam, wydawać by się mogło, że na proste pytania, ale potrafi również wszystko udowodnić. Bo czy wiedzieliście, że:

,,Powietrze, którym oddychamy, jest wśród nas, bo tak samo przyciąga je ziemska grawitacja"?

Niby proste, ale czy ktokolwiek się nad tym zastanawiał? Również dobrym pytaniem jest, dlaczego samolot lata? Ja chyba od zawsze się nad tym zastanawiałam. Dobrą odpowiedzią nie jest stwierdzenie ,, bo ma skrzydła i silnik". To znacznie bardziej skomplikowane. Pamiętajmy, że i jego obowiązuje przyciąganie ziemskie. Co zatem musi zrobić, by nie spaść? Odpowiedź z podręcznika była dla mnie bardzo satysfakcjonująca. Dodatkowo nie jest to typowy poradnikowy bełkot, którego nie zrozumiecie. Autor przedstawia nam wszystko dokładnie ale i na tyle prosto, byśmy mogli zrozumieć o co mu chodzi. Poważnie, po tej lekturze czuję, że moja inteligencja wzrosła. Nawet nie spostrzegałam kiedy przebiłam się przez prawa fizyki, której w szkole nie znosiłam. A uwierzcie mi, że ta pozycja bardzo by pomogła ją zrozumieć. Wszystko jest wyjaśnione tak prostymi słowami, że bez wątpienia ...

× 1 | link |
CZ
@czytac.lubie
2021-06-04
7 /10
Przeczytane Posiadam

Czy wiecie gdzie kończy się Ziemia, a zaczyna kosmos? Czym jest nic? Dlaczego pojęcie jest zielone? Kiedy jest teraz i jak długo trwa?

Jeśli lubicie zadawać takie pytania i szukacie odpowiedzi, to znajdziecie je w tej książce.

"Gdyby Słońce z jakiegoś powodu zniknęło, nie dowiedzielibyśmy się o tym przez kolejne osiem minut -tyle czasu potrzebowałyby ostatnie fotony, by do nas dotrzeć."

Autor w przystępny sposób udzieli Wam odpowiedzi! To pięknie wydana książka, w twardej oprawie. Książkę czyta się z zainteresowaniem. Zachęcam więc do lektury!

× 1 | link |
@eufemcia
@eufemcia
2021-07-06
8 /10

Początkowo miałam napisać, że jest to idealna pozycja dla ludzi ciekawych świata, chcących poznać odpowiedzi na często trudne, nurtujące ich pytania. Ale nie. To nie do końca byłaby prawda. Ta książka jest także dla tych, którzy wcale nie czują potrzeby zgłębienia swojej wiedzy. Którzy nigdy nie zastanawiali się nad tym, czym jest na przykład biegun niedostępności...
Chodzi o to, że chcąc nie chcąc, biorąc książkę do ręki nagle odkrywamy, że to wszystko jest naprawdę ciekawe! Że chcemy wiedzieć więcej i więcej! Wszyscy. Bo przyznajcie, chyba każdy z nas choć przez krótką chwilę zastanawiał się, dlaczego banan jest żółty, a nie, na przykład, niebieski. Lub próbował zrozumieć, dlaczego mówi się, że nie mamy zielonego pojęcia... O co chodzi z tym kolorem?
Niby proste, ale jednak skomplikowane pytanie.
Próbę wytłumaczenia tego, ale i wielu, wielu innych pytań podjął Kacper Pitala. Znajdziecie tu również przemyślenia na temat tego, jakim cudem istnieje cokolwiek? Dlaczego jest "coś", a nie po prostu nic? I dlaczego owe "nic" ma jakiś kolor?

Tę ciekawą, intrygująca pozycję polecam przede wszystkim osobom, które lubią zadawać pytania, często zastanawiają się nad sensem istnienia, czy też interesują się kosmosem. Ale nie tylko. Myślę, że może zaciekawić każdego.

| link |
@magdalena.borkowska13
2022-12-27
8 /10
Przeczytane

Książka odpowiednia, nie tylko dla młodzieży. Pobudza do myślenia nad sprawami, nad którymi raczej mało kto się zastanawia. Kacper Piatala widać, próbuje jak najdokładniej odpowiedzieć na pytania "bez odpowiedzi", w dodatku w prosty i humorystyczny sposób.

| link |
@miszmasz_books
@miszmasz_books
2023-01-05
5 /10
Przeczytane
@monika_kaczmarczyk3
2022-11-25
9 /10
Przeczytane
AN
@aniaczyta
2022-11-21
7 /10
Przeczytane
@Nessie
2021-08-28
9 /10
Przeczytane Astronomia i astrofizyka / fizyka Posiadam Literatura popularnonaukowa Wyzwanie LC 2021 2021
@temptershell
@temptershell
2021-08-07
6 /10
Przeczytane
@StartYourDayWithBooks
@StartYourDayWithBooks
2021-05-26
7 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Jak to wyjaśnić?. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl