Jastrzębce w ziemi krakowskiej i sandomierskiej do połowy XV wieku

Bożena Czwojdrak
Jastrzębce w ziemi krakowskiej i sandomierskiej do połowy XV wieku
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Publikacja nawiązuje do popularnego wśród mediewistów modelu opracowania genealogii rycerskiej. Autorka za przedmiot swoich gruntownych studiów obrała kilka rodzin z rodu Jastrzębców - jednego z ważniejszych polskich rodów, odgrywającego wybitną rolę w ścisłej elicie władzy, którego dzieje mimo to nie doczekały się dotąd w nauce monograficznego ujęcia. Studium Bożeny Czwojdrak uzupełnia tę lukę, przynosząc ważne i nowe ustalenia na temat pochodzenia rodu, jego herbu oraz rozsiedlenia na terenie Małopolski. W drugiej części książki został zamieszczony obszerny aneks porządkujący wiadomości o Jastrzębcach w formie biogramów i opisów poszczególnych rodzin. Autorka przedstawiła w nim wiele szczegółowych i cennych ustaleń genealogicznych opartych przede wszystkim na źródłach rękopiśmiennych, głównie księgach ziemskich i grodzkich z Archiwum Państwowego w Krakowie, dotyczących najważniejszych rodzin spośród Jastrzębców w ziemi krakowskiej (m.in. Niemstowie, Uchacze) i w ziemi sandomierskiej (m.in. Zborowscy, Rytwiańscy), wzbogacając tym samym wiedzę o średniowiecznym rycerstwie polskim. Ta ciekawa i wartościowa książka napisana jest językiem żywym i klarownym. Zawiera 12 niezwykle pomocnych w tego typu opracowaniach tablic genealogicznych, mapy oraz indeks osób i nazw geograficznych.
Data wydania: 2007
ISBN: 978-83-88385-96-4, 9788388385964
Wydawnictwo: Societas Vistulana

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Jastrzębce w ziemi krakowskiej i sandomierskiej do połowy XV wieku? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Jastrzębce w ziemi krakowskiej i sandomierskiej do połowy XV wieku. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat