Jedwabne szlaki. Nowa historia świata

Peter Frankopan
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów
Jedwabne szlaki. Nowa historia świata
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów

Opis

Nowe spojrzenie na dzieje świata Jedna z najdonioślejszych książek historycznych ostatnich lat. Imponująca panorama dziejów Europy i świata od starożytności aż po współczesność, opisanych z zupełnie nowej perspektywy. Znakomity brytyjski historyk w formie wartkiej opowieści ukazuje, jak ogromny wpływ na kształtowanie się cywilizacji zachodniej miały cywilizacje Bliskiego Wschodu i Azji. Jego fascynujące dzieło obejmuje bogatą i zaskakującą mozaikę procesów historycznych, gospodarczych, społecznych i kulturowych, przedstawionych w syntetyczny i przystępny sposób.
Data wydania: 2018-10-03
ISBN: 978-83-280-2691-9, 9788328026919
Wydawnictwo: W.A.B.
Kategoria: Historia
Stron: 720
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

"Jedwabne szlaki", czyli całkiem udany misz-masz

8.08.2022

Bywają autorzy, którzy pisząc książkę, chcą za dużo. Kreatywność oraz szerokie zainteresowania powodują chaos, a ten burzy pierwotną koncepcję pracy. Zwykło się wtedy mówić, że pomysł ciekawy, ale wykonanie nie jest najlepsze. Do tego grona można częściowo zaliczyć Frankopana. "Jedwabne szlaki" wychodzą od trafnej tezy - Europocentryzm history... Recenzja książki Jedwabne szlaki. Nowa historia świata

@GoldenBoy@GoldenBoy

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Carmel-by-the-Sea
2019-12-15
7 /10
Przeczytane Posiadam Historia_2

Autor miał świetny pomysł na wciągającą książkę, jako panoramę przemian kulturalno-społeczno-gospodarczo-politycznych obszarów kojarzonych klasycznie z euroazjatyckim jedwabnym szlakiem. Sam szlak, który stracił znaczenie w dobie odkryć geograficznych, został potraktowany symbolicznie, jako pewna idea spinająca ostatnie 2000 lat historii.

Mediawista Peter Frankopan poszukując nowej perspektywy dla nieznośnego europocentrycznego patrzenia na dzieje napisał „Jedwabne szlaki. Nowa historia świata” by zrównoważyć tę jednostronność. Książka okazała się dobra (na początku), genialna (w środku) i słaba (na końcu). Najlepszym rozwiązaniem byłoby więc osobne zaopiniowanie partii dotyczących okresu do XVIII wieku i ostatnich dwustu lat. To dla mnie po prostu niemal dwie książki. W ogólności w przekrojowej historii problemem jest utrzymanie stopnia detaliczności. Z wielu powodów, im bliższa nam historia, tym więcej pojawia się szczegółów. Tworzy to poczucie rosnącej wagi zdarzeń nam bliższych. Tak postąpił niestety też Frankopan. Do XV wieku kolejne zdarzenia są w miarę równo 'gęsto' rozpisane. W nowożytności pojawiają się pewne luki i przeskoki, by ostatnim dwóm wiekom poświęcić 1/3 książki, w szczególności okresowi powojennemu niemal 25%. To według mnie błąd, szczególnie, że końcówka właściwie zmierza w niewiadomym kierunku i ostatecznie podsumowanie jakoś nieudolnie stara się nawiązać do średniowiecznej idei tytułowego szlaku, będąc de facto zaledwie wybiórczym opisem zma...

| link |
@GoldenBoy
@GoldenBoy
2022-08-08
7 /10

Cytaty z książki

O nie! Książka Jedwabne szlaki. Nowa historia świata. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat