Jestem czeczenem

Sadułajew German
9 /10
Ocena 9 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów
Jestem czeczenem
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
9 /10
Ocena 9 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów

Opis

"Trudno być Czeczenem. Jeśli jesteś Czeczenem – powinieneś nakarmić i przygarnąć wroga, który zapukał do twoich drzwi jako gość, powinieneś bez namysłu umrzeć, broniąc honoru dziewczyny, powinieneś zabić człowieka, którego ściga zemsta twojego rodu, wbijając mu kindżał prosto w pierś, bo nie wolno ci strzelać nikomu w plecy, powinieneś oddać ostatni kawałek chleba przyjacielowi, powinieneś zatrzymać samochód i wysiąść, żeby przywitać przechodzącego obok starca, nigdy nie wolno ci uciec, nawet gdy wrogów jest tysiąc i nie masz najmniejszych szans na zwycięstwo – ty mimo wszystko musisz stanąć do walki. I cokolwiek by się działo, nie wolno ci płakać. Niech odchodzą ukochane kobiety, niech w nędzę popada twój dom, niech na twoich rękach broczą krwią przyjaciele – nie możesz płakać, jeśli jesteś Czeczenem, jeśli jesteś mężczyzną. Tylko jeden raz, jedyny raz w życiu wolno ci zapłakać: kiedy umiera matka". Jestem Czeczenem to opowieść o miłości do ojczyzny, przejawiającej się w niezwykłym i niemal zapomnianym w XXI wieku przywiązaniu do ziemi i krajobrazu. To także studium poczucia pięknie pojmowanej narodowej dumy płynącej z tradycji przeciwstawionej medialnemu obrazowi czeczeńskiego uchodźcy. Bohaterom opowiadań Sadułajewa nieuchronnie towarzyszy cień wojny, który niemal przekornie ożywia idyliczne obrazki z dzieciństwa i barwne wspomnienia spokojnych czasów. Jednak każdy wątek pamięci powraca do punktu wyjścia - nieszczęścia konfliktu zbrojnego, którego ofiarami, ale i sprawcami są nierzadko najbliżsi... "To bardzo dobra książka. Niektórzy podróżują w przestrzeni, a ten Sadułajew zabiera nas w podróż po duszy Czeczena. Niezwykła książka. Można ją przeczytać w jeden dzień, ale nie można o niej zapomnieć przez wiele tygodni. German Sadułajew pisze, że trudno być Czeczenem. Sami przekonajcie się jak bardzo". Paweł Reszka, dziennikarz
Data wydania: 2011-01-26
ISBN: 978-83-7536-234-3, 9788375362343
Wydawnictwo: CZARNE
Seria: Inna Europa, Inna Literatura
Stron: 180

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Jestem czeczenem nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

PE
@Peregryn
2011-07-10
Przeczytane

Czeczeński patchwork Germana Sadułajewa Jestem Czeczenem to rzecz o harmonii wyobraźni i pamięci, próba pamięciowego i obrazowego uporządkowania własnego stosunku do ojczyzny. I, jak każda taka próba, obarczona jest ona dużym ryzykiem estetycznej przesady. We fragmentach dałoby się zarzucić książce i domorosłą metaforykę oddaloną o dobre kilka długości od literackiego parnasu, i porównania rodem z plemiennej twórczości, nieco toporne w wymowie, jak też narracyjną nieporadność. W całości jednak książka broni się uczuciowym autentyzmem (albo nabito mnie w patriotyczną butelkę) oraz dążeniem do rozbicia wielkiej narracji o wojnie, której to demolce towarzyszą ponowoczesne środki literackiego przekazu. Sadułajew, emigrant siłujący się z poczuciem winy wobec opuszczonego kraju, tworzy czeczeński patchwork, w którym mieszczą się różnorodne wizje tego miejsca – od mityzującej narracji o lasach, polach, łąkach i koniecznie górach aż po telewizyjny przekaz o wojennej rzeczywistości. Postęp wobec dziewiętnastowiecznej wizji ojczyzny jest dostrzegalny gołym okiem – nie ma jednej ojczyzny, są pojęcia organizujące jej istnienie w ludzkich umysłach. Opowiedz jaskółkę Jest taki wiersz Stanisława Grochowiaka, nosi znaczący tytuł Po ciemku. Wiersz ma formę dialogu, można rzec, dydaktycznego, w którym jeden z interlokutorów próbuje drugiemu opowiedzieć ptaka, rybę i konia – za każdym razem wychodzi mu jednak obraz śmierci zwierzęcia. Dopiero opowiedzenie rzeźni przełamuje ten dramatyczny ciąg ...

| link |
@gudrun
@gudrun
2011-05-17
8 /10
Przeczytane

Jest to pozycja, w której obok typowych wojennych obrazów nie brakuje poetyckich fragmentów. Autor poprzez tę książkę, próbuje rozliczyć się z przeszłością. Przedstawia siebie jako dezertera, emigranta, który nie potrafi zapomnieć o ucieczce z ojczyzny wołającej o pomoc. Momentami jego wyrzuty zamieniają się w lament, ale i niezwykły hołd złożony ofiarom konfliktu zbrojnego –przyjaciołom, rodzinie, znajomym i całkiem obcym. Książka ta, to również opowieść o czeczeńskich tradycjach, a myślę, że warto dowiedzieć się czegoś więcej o narodzie kojarzonym jedynie przez pryzmat wojny…

| link |
@zuszka60
2019-12-01
10 /10
Przeczytane Kaukaz Posiadam

Spodziewałam się kolejnej pozycji reportażu, a tymczasem spotkała mnie niespodzianka. Książka bowiem niewiele ma z nim wspólnego. Jest natomiast uzupełnieniem wszystkiego, co do tej pory wiedziałam o Czeczenii. Tego, co autor zamieścił w swojej książce nie znajdzie się w innych źródłach. Jej słowa są przepełnione miłością,tęsknotą i bólem. To książka o człowieczeństwie. Bardzo nostalgiczna i bardzo poruszająca.
Ta niepozorna książeczka okazała się dla mnie Wielkim Dziełem.

| link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Jestem czeczenem. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl