Kampania w Hiszpanii 1811-1812

Rafał Małowiecki
Kampania w Hiszpanii 1811-1812
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Rok 1812 był przełomowy dla imperium stworzonego przez Napoleona I Bonaparte. W mroźnych ostępach Rosji rozpadła się Wielka Armia dowodzona osobiście przez cesarza. Większość z przeszło 600 tysięcy żołnierzy znalazła śmierć na terenach położonych na wschód od Niemna. W tym samym czasie trwająca od 1807 r. wojna na Półwyspie Iberyjskim wkraczała w decydująca fazę. Przez kilka lat Francuzi nie potrafili podporządkować sobie całkowicie Hiszpanii oraz Portugalii. Mieszkańcy tych krajów, wraz z angielskim korpusem ekspedycyjnym pod rozkazami lorda Wellingtona, nie mieli zamiaru składać broni przed dowódcami cesarskimi. Pomimo ponoszonych porażek nie pozwalali wyprzeć się z Portugalii, czy też niektórych hiszpańskich prowincji (Galicja, Murcja). Odwołanie części znajdujących się za Pirenejami wojsk na wyprawę do Rosji całkowicie zmieniło sytuację. Angielsko-portugalsko-hiszpańscy koalicjanci przeszli do kontrataku i rozpoczęli przejmowanie inicjatywy na froncie. Stoczona 22 lipca bitwa pod Salamanką stanowiła punkt zwrotny w zmaganiach na półwyspie i nawet jesienna ofensywa połączonych armii francuskich nie zdołała odwrócić losów wojny.

Celem niniejszej publikacji jest przybliżenie Czytelnikowi kampanii, która była pierwszym krokiem do wyparcia wojsk napoleońskich z Półwyspu Iberyjskiego. Obok wydarzeń składających się na główną część opracowania, książka ukazuje genezę interwencji cesarza ze Pirenejami oraz jej przebieg. Ponadto stara się udzielić odpowiedzi na pytanie: dlaczego Napoleonowi nie udało się przez kilka lat ujarzmić Iberyjczyków? W zamyśle autora stanowi ona uzupełnienie białej plamy w polskiej historiografii, jaką są dzieje walk na półwyspie, po opuszczeniu go przez oddziały polskie udające się na wyprawę rosyjską.

12 map
Wstęp
I Przyczyny wybuchu wojny w Hiszpanii
II Przebieg działań wojennych do roku 1812
III Zdobycie Ciudad Rodrigo
IV Opanowanie Badajoz przez wojska koalicyjne
V Zniszczenie mostu w Almaraz
VI Kampania letnia. Zdobycie fortów w Salamance
VII Przejście Duero przez Marmonta. Marsz równoległy
VIII Bitwa pod Salamanką
IX Podsumowanie bitwy
X Zajęcie Madrytu przez koalicjantów
XI Oblężenie Burgos
XII Odwrót aliantów do Portugalii
Zakończenie
Aneksy
Bibliografia
Spis map i schematów
Data wydania: 2009
ISBN: 978-83-89943-41-5, 9788389943415
Wydawnictwo: INFORTeditions
Seria: Bitwy/Taktyka
Stron: 288

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Kampania w Hiszpanii 1811-1812 aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Kampania w Hiszpanii 1811-1812. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl