Kanał. Co mówią dentyści, kiedy nie trzymają języka za zębami

Agnieszka Fiedorowicz
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 6 ocen kanapowiczów
Kanał. Co mówią dentyści, kiedy nie trzymają języka za zębami
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 6 ocen kanapowiczów

Opis

Czy naprawdę wyposażenie gabinetu stomatologicznego może kosztować tyle, co willa pod Warszawą? Jak leczą dentyści gwiazd i z czym mierzą się stomatolodzy na wakacjach i podczas rodzinnych spotkań? O co walczą między sobą i z czego muszą tłumaczyć się pacjentom?

Agnieszka Fiedorowicz, nagradzana dziennikarka, przepytuje doświadczonych lekarzy i początkujących studentów, zagląda do luksusowych klinik i szkolnych gabinetów. Sprawdza, jak wygląda polska dentofobia, ile kosztuje otwarcie własnego gabinetu i czy nasze dzieci są wciąż w europejskiej czołówce statystyk próchnicy.

Autorka próbuje znaleźć odpowiedź na pytanie, dlaczego leczenie zębów „na NFZ” praktycznie stało się fikcją. Z opowieści lekarzy i pacjentów wyłuskuje mrożące krew historie – przypadki błędów medycznych, pękających licówek i protez sklejanych domowymi sposobami. Dowiadujemy się też, jak ogromny wpływ na nasze zdrowie ogólne ma stan uzębienia, jakie są najnowsze trendy w stomatologii i o co awanturują się pacjenci.

„Bo zęby leczył, leczy albo (jeśli ma szczęście) – dopiero będzie musiał leczyć każdy z nas. Nie znam osoby, która nie miałaby na ten temat czegoś do opowiedzenia. Mrożące krew w żyłach opisy nocnych poszukiwań lekarza, który na cito uwolni nas od potwornego bólu lewej górnej siódemki, poszukiwanie ortodonty dla dziecka na NFZ ciągnące się niczym norweska saga w odcinkach”.


Data wydania: 2022-10-12
ISBN: 978-83-67216-82-1, 9788367216821
Wydawnictwo: Relacja
Kategoria: Literatura faktu
Stron: 224
dodana przez: Catta

Autor

Agnieszka Fiedorowicz Agnieszka Fiedorowicz Trzykrotnie nominowana do Grand Press w kategoriach publicystyka i dziennikarstwo specjalistyczne. Laureatka nagrody Pióro Nadziei Amnesty International Polska.

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Kanał. Co mówią dentyści, kiedy nie trzymają języka za zębami nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Bookmaania
2022-10-28
7 /10
Przeczytane Przeczytane w 2022 Współpraca Wydawnictwo Relacja

Przyznać się szybko, kto należy do tych odważnych i do dentysty zmierza z uśmiechem na twarzy?

Osobiście wypracowałam w sobie zwalczanie lęku do dentysty, ale tylko u mojej zaufanej dentystki, która do każdego podchodzi z niezwykłą delikatnością i precyzją. Nie pogania, dużo z pacjentem rozmawia i kiedy tak czuje się u niej po ludzku, stres w większym stopniu znika, jeszcze muszę popracować nad siedzeniem w fotelu. 😅 Zawsze jestem spięta i czekam.. Na zakończenie leczenia.

Dlatego obrałam sobie za cel książkę "Kanał. Co mówią dentyści, kiedy nie trzymają języka za zębami" i wrażenia mam z lektury dobre. Styl autorki zbliżony do poznanych mi wcześniej książek Adama Kay, gdzie z humorem i dystansem opisywał swoje przeżycia z dyżurów. W tym wypadku Pani Agnieszka z zawodu dziennikarka naukowa obrała na cel rozmowy dentystów tworząc interesującą lekturę. Jednak pomimo tych wszystkich ciekawostek i humorystycznych wydarzeń jakie spotkały przepytywanych specjalistów, brakowało mi więcej szczegółów odnośnie specjalistyk zawodu. (Jeśli autorka wyda kolejną książkę o tematyce stomatologicznej od razu czytam). Lubię lektury medyczne i kiedy tylko mogę poznać zawód od podszewki zagłębiam się w takie historie, odkrywam i na swój sposób zaczynam rozumieć działania jakie są wykonywane na ludziach.
Jest tutaj dawka ciekawostek ale i absurdów jakie wpadną ludziom do głowy, jednak ze skutkiem odwrotnym od zamierzonego. Kiedy to chcą oszczędzać, a w rezultacie, trzeb...

× 6 | Komentarze (1) | link |
@ksiazka_w_pigulce
@ksiazka_w_pigulce
2022-10-05
8 /10
Przeczytane


Pamiętam za dzieciaka swoje pierwsze wizyty u dentysty. Strach tak wielki, że bolał mnie brzuch. Absolutnie nie chciałam iść do dentysty, te wizyty jawiły mi się niczym największy koszmar. Z drugiej strony to tłumaczenie, że jeżeli nie pójdę, będzie tylko gorzej. Nie zapomnę uczucia pierwszego leczenia kanałowego i czasów, gdy o znieczuleniu można było tylko pomarzyć. Dziś na szczęście jest inaczej, ale ile jest wśród nas takich osób, które przez traktowanie w dzieciństwie w gabinetach stomatologicznych mają uraz do dentysty do dzisiejszego dnia?
Na szczęście dziś jest inaczej, lęku w moim przypadku już nie ma, na dzień dobry na wizycie mówię, że jeżeli jest jakieś prawdopodobieństwo bólu to ja już proszę o znieczulenie, a na kontrolę chodzę średnio co pół roku, by wyłapać wszystko, co można zrobić. Tak samo syn od malucha oswaja się z wizytami u stomatologa, z łagodną lekarką, życzliwą atmosferą w gabinecie - stomatologia przeżyła ogromny rozkwit; nowoczesne gabinety, muzyka, filmy czy bajki dla dzieci, nagrody po wykonaniu przeglądu czy leczenia. A i o stomatologii na NFZ można zapomnieć. O tych wszystkich bolączkach wyżej i jeszcze większej ilości zagadnień, z którymi borykają się stomatolodzy można przeczytać w rozmowach prowadzonych przez autorkę. Interesujące przypadki medyczne, zachowania pacjentów mrożące krew w żyłach, czasami budzące śmiech, nieco zabawne, czy nie do uwierzenia. Czy wiecie, że stomatologia również ma swoich "antyszczepionkowców"? Co to...

× 4 | link |
@pebro
2023-06-04
7 /10
Przeczytane

Każdy spotkał się w swoim życiu z dentystą. Nie zawsze, a może najczęściej były to niezbyt przyjemne spotkania. Sam mam nie miłe wspomnienia. Sięgnięcie po tą pozycję jest małym zaglądnięciem za kulisy. Wiele ciekawostek śmiesznych i przerażających z opieki stomatologicznej. Czyta się bardzo szybko i na prawdę warto!

× 2 | link |
@papierowamagnoolia
2022-11-03
8 /10
Przeczytane

Lubię od czasu do czasu sięgnąć po literaturę faktu, która przybiera formę zwierzeń, rozmów z przedstawicielami określonej grupy zawodowej. Tym razem w moje ręce wpadł reportaż "Kanał. Co mówią dentyści, kiedy nie trzymają języka za zębami". Jak łatwo można się domyślić jest to książka o dentystach i ich pracy.
🦷🦷🦷
Pierwsza zaleta tej książki to tematyka. Bo o ile znaleźć można zapiski lekarzy, chirurgów, ratowników medycznych tak dentyści są ciągle grupą, o której mało się mówi i która w kręgu medycznym nie jest brana za bardzo na poważnie. A szkoda, bo dentyści wykonują bardzo ważną pracę i dbając o nasze zęby, dbają też o nasze zdrowie. Często są jednak niedoceniani. Autorka więc oddaje im głos. Pozwala, by powiedzieli, co myślą o swojej pracy, zarobkach, pacjentach. By podzieli się swoimi wspomnieniami, doświadczeniami, dziwnymi lub śmiesznymi przypadkami, różnymi anegdotami. I między tym wszystkim obalane zostają mity, przekonania związane z polską dentofobią.

Kolejną zaletą są bohaterzy, czyli rozmówcy Agnieszki Fiedorowicz. Autorka przeprowadziła rozmowy ze znajomymi dentystami, zarówno tymi z wieloletnim doświadczeniem, posiadający własne kliniki, jak i z tymi pracującymi dla NFZ a nawet studentami stomatologii. Nie sposób ich nie polubić. Ich historie są niezwykle ciekawe, oryginalne, każdy z nich ma coś interesującego do powiedzenia.

Następna zaleta tej książki to forma. Tę książkę naprawdę przyjemnie się czyta i jest łatwa odbiorze. S...

| link |
@Pasjonistka
2022-10-12
10 /10

KANAŁ. Co mówią dentyści, kiedy nie trzymają języka za zębami - Agnieszka Fiedorowicz.
Kiedy zobaczyłam ten tytuł i okładkę, wiedziałam, że to musi być książka dla mnie. Ci co wiedzą, to pewnie już się uśmiechają, a Ci co nie, to oświadczam wszem i wobec, że mam coś tam wspólnego z zębami :p.
O czym jest ta pozycja?
Zacznę od tego, że to, czy boisz się dentysty, czy też nie, nie ma wpływu na to jak ocenisz książkę. Żartuję. Oczywiście, że ma. Inaczej odbierze ją ktoś, kto jest dentystą, pracuje w gabinecie, chodzi często a inaczej ktoś, kto stroni od tego jak od ognia szatańskiego!
Ale po kolei.
Agnieszka Fiedorowicz chciała odpowiedzieć na często zadawane pytania, które padają od laików, osób zainteresowanych, ale nie związanych bezpośrednio ze stomatologią.
Ile kosztuje utrzymanie gabinetu? Czemu tak DUŻO płacimy za zęby? Itd.
Przeplata to mniej lub bardziej zabawnymi historyjkami, przez co czytało mi się lekko i szybko. Zdążyłam wypić kubek herbaty i byłam po lekturze. Nie żebym piła ją szybko. Ale tak, była przyjemna.
Z wieloma historiami sama się utożsamiam. Miałam okazję wchodzić z pacjentką (+40) za rękę do gabinetu. Rozmawiać dłużej z innym pacjentem, by go uspokoić. Pomagać i wspierać. Bo się boją. Bo się bali. I pewnie niektórzy bać będą.
To nie jest tak, że zawsze wskakuję na fotel jak łania, by być na miejscu pacjenta bo przecież nie ma się czego bać. Nie, nie. Też się boję, a znajomi dentyści wiedzą, że Karolci trzeba najp...

| link |
@Moonshine
2023-06-14
8 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Kanał. Co mówią dentyści, kiedy nie trzymają języka za zębami. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl