Kapitan Czart, przygody Cyrana de Bergerac

Louis Gallet
7.3 /10
Ocena 7.3 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów
Kapitan Czart, przygody Cyrana de Bergerac
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.3 /10
Ocena 7.3 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów

Opis

Genialna powieść z gatunku płaszcza i szpady! Wspaniała wartka akacja, wciągająca fabuła, miłość i śmierć, intrygi i porwania, więzienia i ucieczki, Cyganie i szlachta, stary Paryż i dawna Francja, tajemnicze zaułki, skomplikowane intrygi, wszystko to sprawia, że od powieści po prostu trudno się oderwać. No i oczywiście tytułowa, nieomal mityczna, a jednak autentyczna postać znakomitego francuskiego filozofa, pisarza, ale też awanturnika i szermierza Cyrana de Bergerac, żyjącego w latach 1619-1655.
Tytuł oryginalny: Le Capitaine Satan
Data wydania: 2017-05-30
ISBN: 978-83-7779-406-7, 9788377794067
Wydawnictwo: MG
Stron: 368
Mamy 5 innych wydań tej książki

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Kapitan Czart, przygody Cyrana de Bergerac? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Renax
2020-06-20
6 /10
Przeczytane Literatura obca Powieści historyczne

Nie jest to biografia, ale powieść przygodowa. O autorze natomiast można powiedzieć tyle, że żył w XIX wieku, że był autorem librett operowych, romansów i wspomnień. Patrząc krytycznie-literacko, nie ma w niej niczego nowatorskiego, to typowy przykład powieści dumasowskiej: pełnej intryg, zamiany ról, tajemnic do odkrycia, sprawiedliwości do wymierzenia, życia ludzi na tle wielkiej machiny państwowej. Nie jest tak okazała rozmiarami jak 'Muszkieterowie', ale i tu pojawia się państwo francuskie, tutaj w osobie burmistrza, który ma moc wtrącić do więzienia i z niego wyciągnąć.
Intryga powieści opiera się na zamianie ról i miłości dwóch kobiet do jednego mężczyzny. Hierarchia społeczna w powieści, toczącej się w XVII wieku, jest ściśle zachowana: szlachta może mieć do czynienia ze szlachtą, a Cyganie - z niższymi klasami społecznymi. Szlachetność charakteru jest cechą szlachecką, ale w wydaniu męskim, bo kobiety, nawet te z 'ludu', są obdarzone większą siłą serca.... Chodzi o to w powieści, żeby dobro zostało wynagrodzone, miłość żeby zwyciężyła, a zło i podłość poniosły karę. Rola Cyrana w tej akcji jest pomocnicza. Pomaga on dobrym w walce o dobro. Bez jego sprytu i znajomości oraz pieniędzy, nie byłoby to możliwe.
Tak jak powiedziałam na początku, w książce nie ma nic odkrywczego literacko, ale jest to i tak świetna powieść do czytania, bardzo wciągająca. W przeciwieństwie do współczesnych powieści, motorem akcji nie są trupy, skandale czy erotyka, ale pragnienie...

× 5 | link |
@eR_
2019-12-19
6 /10
Przeczytane Współpraca

Powieści z gatunku "z płaszcza i szpady" jest całkiem sporo. Wystarczy tu wspomnieć niezapomnianego Dumasa i jego świetne książki przygodowe albo jak mówią niektórzy awanturnicze. Z takich opowieści może nie wynika zbyt wiele, ale mi to absolutnie nie przeszkadza. A wspomnianego Dumasa uwielbiam i każde dzieło czytam z przyjemnością. Tym chętniej sięgnąłem po kolejną powieść która wpisuje się w ten nurt.

Chodzi dokładnie o Cyrana de Bergerac i jego szalone przygody. Mamy więc tu to wszystko, do czego nas przyzwyczaiły tego typu twory. Pościgi, spektakularne pojedynki, miłostki, romanse, złowrogie typy, osobniki którzy wykorzystują swoją władzę do niecnych celów i o wiele więcej.

Podsumowując świetna powieść, którą czyta się z zainteresowaniem. Bohaterowie, intrygi, pewność, że zakończenie będzie pozytywne. Nie trzeba niczego więcej. Tak więc polecam.

× 1 | link |
@Klementynka
2021-06-10
10 /10
Przeczytane powieść "płaszcza i szpady" literatura francuska XVII wiek
@IvanG
@IvanG
2019-11-25
7 /10
Przeczytane Audiobook 2019

Cytaty z książki

O nie! Książka Kapitan Czart, przygody Cyrana de Bergerac. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat