Krytyka zbrodniczego rozumu

Michael Gregorio
8.3 /10
Ocena 8.3 na 10 możliwych
Na podstawie 11 ocen kanapowiczów
Krytyka zbrodniczego rozumu
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.3 /10
Ocena 8.3 na 10 możliwych
Na podstawie 11 ocen kanapowiczów

Opis

Mroczny kryminał poświęcony zagadce serii morderstw dokonanych na początku XIX wieku w Królewcu. Namiętności, fascynacja złem i rozum opętany zbrodnią. Zimą 1804 r. po skutych lodem ulicach pruskiego miasta snują się żołnierze, prostytutki, złodzieje i inne typy spod ciemnej gwiazdy. Wieczorami w portowych tawernach przy szklance ciepłego grogu spotykają się podejrzani ludzie… Ściszonym głosem rozmawiają po francusku. Niechybnie szpiedzy, bo u granic państwa tli się zarzewie wojny: Napoleon ad portas! A wewnątrz miasta kryminalny koszmar – cień zbrodniarza w zaułkach ulic i trupy znajdywane w dziwacznej pozycji, na klęczkach… Dlaczego seryjny morderca tak konsekwentnie używa religijnego kodu? Za jakie grzechy zdaje się karać swoje ofiary? I kim jest? Psychopatą? Francuskim agentem? A może – w co wierzą podatni na przesądy i plotki mieszkańcy – to szatan? Immanuel Kant, który w zaciszu swego gabinetu pisze właśnie rozprawę o filozofii zbrodni, rekomenduje pruskiemu królowi dwóch ludzi zdolnych rozwiązać kryminalną zagadkę: młodego prokuratora i … nekromantę, ucznia mistyka Swedenborga…
Data wydania: 2007-02-23
ISBN: 978-83-08-03965-6, 9788308039656
Wydawnictwo: Literackie
Stron: 516
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Pozostałe książki:

Critique of criminal reason Days of Atonement
Wszystkie książki Michael Gregorio

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Krytyka zbrodniczego rozumu? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@SYSTEM
2007-08-27
8 /10
Przeczytane zbiór własny

Tajemniczy, nieznany dotąd w Polsce pisarz - Michael Gregorio, jest autorem powieści pt. "Krytyka zbrodniczego rozumu". Z kim na pierwszy rzut oka kojarzyć się powinen ten tytuł? Oczywiście z nikim innym jak ze słynnym Immanuelem Kantem i jego najgłośniejszym dziełem. Tytuł jest nawiązaniem do "Krytyki czystego rozumu" nie bez powodu. Akcję swego historycznego kryminału umieścił Pan Gregorio na samym początku XIX stulecia w pięknym Królewcu czyli dzisiejszym Kaliningradzie. Pruską prowincją wstrząsa seria tajemniczych morderstw. Ktoś zabija swe ofiary, a jako jedyny ślad po zbrodni pozostawia maleńką rankę na karkach. Rozkaz rozwiązania zagadki otrzymuje Bogu ducha winny Hanno Stiffenis - urzędnik spod Królewca. Powoli dowiadujemy się, dlaczego to właśnie on został wybrany do tego zadania. Z cienia wychodzi również Wielki Filozof, który radzi, nadzoruje, ale także trochę przeszkadza w śledztwie. Jest to oczywiście literacka fikcja, rozrywka w sam raz dla filozofów, którzy po ciężkiej pracy z pismami Kartezjusza, Hegla, Bergsona i Kanta, zechcą przymrużyć trochę oko i odsapnąć przy mniej filozoficznej "Krytyce...". Książek, wykorzystujących postacie i motywy naszej kultury jest ostatnio wiele. Zaczynając od książek Dana Browna, kończąc na zbeletryzowanych biografiach (takich jak ta o Potockim wydana ostatnio przez Drzewo Babel). Nie tykam bestsellerowych książek, po które sięgają tłumy. Do tej książki też podeszłam z pewną dozą nieufności, choć kojarzyła mi się miło (może ze w...

× 1 | link |
@mcmarcus
2010-07-11
10 /10
Przeczytane Opowieści niesamowite Mam

Wciągnęła mnie już od pierwszych stron. Bardzo sprawnie napisana. Chce się poświecić jej każdą minutę, byle odkryć tajemnicę mordów w Królewcu. Pod koniec staje się ciut przewidywalna - jeśli tylko drzemie w Tobie trochę detektywistycznej iskry. Zdecydowanie polecam!

× 1 | link |
TE
2010-05-25
10 /10
Przeczytane

Pierwszy kryminał jaki przeczytałam. Pozostawił po sobie piętno na mnie ;) Po pozytywnych wrażeniach po przeczytaniu tej książki nie potrafię czytać kryminałów, które nie są obsadzone akcją w XIX wieku. Naprawdę polecam.

× 1 | link |
@Exlibris
2007-08-27
8 /10
Przeczytane

na dole jest mój komentarz.

× 1 | link |
@canis.luna
2021-04-02
9 /10
Przeczytane
AN
2018-12-07
5 /10
@iusta
2011-02-19
10 /10
Przeczytane
@oga
2008-07-12
10 /10
Przeczytane
@Emancypantka
2009-11-30
8 /10
Przeczytane
PO
2009-10-03
8 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Krytyka zbrodniczego rozumu. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl