kryzys muzeów

Jean Marie Leclair
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów
kryzys muzeów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów

Opis

Wydaje się, że już zaakceptowano w pełni przekonanie, że zbiory publiczne nie są dziedzictwem duchowym, świadectwem historii danego kraju i wizerunkiem jego pamięci, tak dalece cennej dla naszych laickich demokracji, jak cenne były dla wiernych w społeczeństwach religijnych obiekty kultu, ale że są tylko zwyczajnym towarem, który można odstępować, wymieniać, wypożyczać, a po pewnym czasie sprzedawać.
Taka, już powszechna, postawa przypomina w swoim skrajnym wyrazie ?rewolucję kulturalną? podobną do tamtej, którą w 1968 roku urzeczywistnili chińscy przywódcy polityczni.
Dochodzi do głosu wprawdzie w sytuacji kapitalistycznej globalizacji, jednak kryje w sobie właściwości nieujawnione i radykalne, ponieważ ma za podstawę takie samo pogardzanie historią, kulturą, przeszłością i przejętym po niej dziedzictwem.
Ten okolicznościowy tekst nie utracił jeszcze swego sensu dlatego, że prócz sprawy Abu Zabi porusza również kwestię znaczenia kultury, a w szczególności muzeów w społeczeństwie, w którym kultura nie jest niczym więcej niż rozrywką, a muzea pełnią
funkcję supermarketów.
Data wydania: 2009
ISBN: 978-83-7453-902-9, 9788374539029
Wydawnictwo: Słowo/obraz terytoria
Stron: 112

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka kryzys muzeów nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@nadrektor
@nadrektor
2010-02-14
8 /10
Przeczytane Na mojej półce

Pierwsze moje spotkanie z tym autorem. Książka prezentuje ciekawe spostrzeżenia ze świata muzealnego, jednak zbyt często kręci się wokół jednego wątku. łatwo się ją czyta i na pewno zmusza do myślenia i przeanalizowania własnego zdania na temat sporu opisywanego w książce. Czytając ją należy jednak pamiętać, że opisane w niej stanowisko nie jest obiektywne i jest jeszcze druga strona medalu, którą też warto poznać zanim wyda sie osąd. Polecam te pozycję

| link |
@abdita
2019-11-23
8 /10
Przeczytane Posiadam #architektura, sztuka i muzyka

Cytaty z książki

O nie! Książka kryzys muzeów. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl