Kto się boi Karola Darwina? Feminizm wobec teorii ewolucji

Griet Vandermassen
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Kto się boi Karola Darwina? Feminizm wobec teorii ewolucji
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Relacje między feminizmem i nauką – a naukami biologicznymi w szczególności – były zawsze napięte, o ile wręcz nie wrogie. Większość feministek ma skłonność do tego, by nie wierzyć w nic, co mówią naukowcy, z góry zakładają bowiem, że nauka to „wymysł białych heteroseksualnych mężczyzn” i kolejne narzędzie opresji kobiet.
Data wydania: 2018
ISBN: 978-83-61710-31-8, 9788361710318
Wydawnictwo: CiS
Kategorie: Psychologia, Poradniki
Stron: 300

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Kto się boi Karola Darwina? Feminizm wobec teorii ewolucji aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Carmel-by-the-Sea
2019-12-15
8 /10
Przeczytane Biologia_medycyna_1 Reportaże_i_ współczesny_świat Nauki_przyrodnicze_ogólne_1 Posiadam Ekonomia_psycho-socjologia_2

„Kto się boi Karola Darwina? Feminizm wobec teorii ewolucji” to dla mnie, obok „Epoki człowieka”, najbardziej odkrywcza na poziomie nowych idei, i przez to niezwykle inspirująca, pozycja roku 2018. Obie książki to duży ładunek ważnych i nierozwiązanych problemów społecznych z ciekawie wplecionym opisem nauki w działaniu.

Vandermassen za główny cel pracy, postawiła sobie polemikę z argumentami tych feministek, które odrzucają część bądź całość ewolucjonizmu darwinowskiego. Zasadnicza teza filozofki to dowiedzenie, że autorki feministycznych manifestów, artykułów, wystąpień i książek dopuszczają się licznych nadużyć i manipulacji, gdy analizują konsekwencje neodarwinizmu. Obraz płci, jaki według aktywistek wyłania się z teorii ewolucji, jest dla nich często nieakceptowalny z różnych powodów. Filozofka zarzuca im świadomie przekłamania, niedouczenie czy ideologiczne uprzedzenia. Nie jest przy tym gołosłowna. Przytacza bardzo szeroko przykłady na poparcie swoich tez. Sama, jako zadeklarowana feministka ewolucyjna, podkreśla różnicę między uprawnionym i potrzebnym procesem domagania się równouprawnienia płci a niesłuszną tezą, że wszystkie postulaty feministek mają taką samą moc i są równie sensowne (słuszny cel nie może się odbywać kosztem możliwego do osiągnięcia stopnia obiektywizmu ustaleń nauki).

Książka jest bardzo dobrze zrównoważonym dyskursem trzech typów narracji. Pierwszy, to bezpośrednia polemika z tezami feministek, drugi jest ogólnym wstępem do okr...

× 1 | link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Kto się boi Karola Darwina? Feminizm wobec teorii ewolucji. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat