Kwantowy kosmos. Od wczesnego świata do rozszerzającego się uniwersum

Claus Kiefer
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Kwantowy kosmos. Od wczesnego świata do rozszerzającego się uniwersum
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

W poszukiwaniu formuły wszechświata Czy wszechświat ma początek i koniec? Istnieje jeden świat, a może jest ich wiele? Nasz wszechświat zna cztery siły elementarne: trzy na poziomie atomów, a jedną na poziomie planet i galaktyk. Jak można ująć je w jeden spójny model? Współczesna fizyka nieustannie zadaje sobie to pytanie i – jak dotąd – nie zna na nie odpowiedzi. Teoria grawitacji kwantowej ma szansę to zmienić. Claus Kiefer zabiera nas w krótką podróż przez teorię względności i teorię kwantową oraz strzałkę czasu i kosmologię, aby dotrzeć do grawitacji kwantowej i kosmologii kwantowej. Autor wyjaśnia, co kryje się za takimi fenomenami jak czarne dziury, kot Schrödingera, ciemna energia, struny czy funkcja falowa wszechświata, tworząc zarysy nowej teorii i jej odpowiedzi na kluczowe pytania współczesnej fizyki. Claus Kiefer – studiował fizykę i astronomię na uniwersytetach w Heidelbergu i Wiedniu. Pracę dyplomową o pojęciu wewnętrznego czasu w kanonicznej teorii grawitacji kwantowej obronił w 1988 r, a habilitację uzyskał w 1995 r. Wykładał w Zurychu i Fryburgu. Ma za sobą dłuższe pobyty naukowe między innymi na University of Cambridge, de Universite de Montpellier oraz Wissenschaftskolleg zu Berlin. Jest profesorem fizyki teoretycznej na Uniwersytecie w Kolonii i jednym z czołowych ekspertów kwantowej grawitacji.
Data wydania: 2018-02-13
ISBN: 978-83-7886-235-2, 9788378862352
Wydawnictwo: Copernicus Center Press
Stron: 384
Mamy 2 inne wydania tej książki

Autor

Claus Kiefer Claus Kiefer
Urodzony 25 kwietnia 1958 roku w Niemczech (Karlsruhe)
Claus Kiefer - studiował fizykę i astronomię na uniwersytetach w Heidelbergu i Wiedniu. Jest profesorem fizyki teoretycznej na Uniwersytecie w Kolonii i jednym z czołowych ekspertów kwantowej grawitacji. Autor kilku książek o teorii względności i ko...

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Kwantowy kosmos. Od wczesnego świata do rozszerzającego się uniwersum? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Carmel-by-the-Sea
2019-12-15
7 /10
Przeczytane Fizyka_2 Posiadam Astronomia_2

Fizyka jest często oceniana, jako najtrudniejsza dziedzina wiedzy. Aktualnie najbardziej palącym i absorbującym zadaniem, które nie pozwala spokojnie spać fizykom, jest skwantowanie grawitacji. Czy da się więc o tym problemie napisać tak, by każdy mógł poczuć zarówno jego rangę jak i stopień skomplikowania, tak bez detali technicznych? Claus Kiefer zaryzykował w "Kwantowym kosmosie" tezę, że jest to możliwe. Sam wciąż tego nie wiem, zaś autor chyba nie do końca udźwignął temat i momentami 'zatracił popularnonaukowość'.

Budowa książki jest dość klasyczna. Najpierw podstawy, potem szczegóły bazujące na przekazanej wcześniej garści fundamentów. W przypadku teorii względności, fizyk dobrze opisał paradoks bliźniąt (str. 41-42), choć nie do końca oddał sens diagramów czasoprzestrzennych, których zrozumienie sporo kwestii rozjaśnia. W drugim rozdziale o teorii kwantowej, który jest kluczowy dla całego wywodu książki, opisał podstawowy problem - 'niekompatybilność' świata makro (teorii grawitacji) i mikro (mechanika kwantowa). Samo zrozumienie tego problemu przez czytelnika, wydaje mi się wystarczającym argumentem za sięgnięciem po tę pracę. Chodzi o problem lokalności naszego 'ludzkiego' świata, który jest efektywną emanacja globalnych własności dziwnego świata kwantów (str. 108-113).

Kolejne dwa rozdziały - o entropii i kosmologii - uważam, za bardzo dobre, tak prawie w całości. Przygotowują do najtrudniejszych partii, a jednocześnie dotykają fundamentalnych ust...

| link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Kwantowy kosmos. Od wczesnego świata do rozszerzającego się uniwersum. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat